Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Oktawa Bożego Ciała

W czwartek 10 czerwca skończyła się zwyczajowa oktawa Bożego Ciała, będąca rozłożeniem na kolejne dni świętowania Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z oktawą Bożego Ciała wiążą się procesje Eucharystyczne do czterech ołtarzy oraz tradycja święcenia wianków, która szczególnie wśród młodego pokolenia zanika. Najczęściej do wicia wianka wykorzystuje się mięte, jaśmin, goździki, macierzanka czy rumianek, a jego zwyczaj jest związany z tradycją ludową. Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała to symbol ludzkiej pracy, a także darów od Boga, które służą ludziom i wszelkim stworzeniom na ziemi. Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby. W dzisiejszych czasach błogosławi i święci się wianki, prosząc Boga o opiekę nad przyrodą, obfite plony, ochronę przed zniszczeniem i zatruciem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim,którzy włączyli się w przygotowanie ołtarzy Bożego Ciała, zwłaszcza przedstawicielom poszczelnych grup,dziękujemy panom za ustawienie ołtarzy i przywóz brzózek. Dzieciom sypiącym kwiaty i ich rodzinom, pocztom sztandarowym, Służbie Liturgicznej. Dziękujemy wszystkim Wiernym za wyznanie wiary poprzez swoje uczestnictwo w procesji.

zdjęcia: Mateusz Dżaluk

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022