Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Akatyst ku czci św. Józefa

W dzisiejszą niedzielę mogliśmy wspólnie modlić się podczas nieszpór modlitwą zwaną Akatystem ku czci św. Józefa wykonaną przez chór mieszany „Sursum Corda”, działającego przy parafii Ducha Świętego i NMPMK na Piastach, pod dyrekcją Marty Otrząsek. Autorem słów Akatystu jest Piotr Kazański, profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej. Mogliśmy również wysłuchać pieśni skomponowanej przez Jakuba Tomalaka na trwający Rok Świętego Józefa.

Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego, charakterystycznego dla Kościoła Wschodniego. Każde ze 144 pozdrowień, wezwań litanijnych zaczyna się od słowa „witaj” i dotyka wydarzeń z życia święto Józefa, które zna każdy z nas, jak również tych, których spoiwem był Józef, chwalebny Opiekun Chrystusa Zbawiciela. Wezwania Akatystu sięgają aż od pochodzenia świętego Józefa, który należał do rodu Dawida, poprzez tajemnicze pojawienie się Jezusa w życiu Maryi i świętego Józefa. Ten czas obecności małego Chrystusa opisany jest wieloma przepięknymi wezwaniami, jak choćby wspomnienie tego, że święty Józef uratował nieśmiertelnego, że Życie tuliło się do jego piersi czy kołysał Najwyższego.

 Posłuchaj pieśni inauguracyjnych oraz pierwszego Kondakionu

 

zdjęcia: Daniel Kubny

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022