Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Środą Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu

W Środę Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Gorąco zachęcamy wszystkich Parafian do religijnego przeżycia Wielkiego Postu przez sumienne spełnianie swych obowiązków stanu, modlitwę, udział w nabożeństwach pasyjnych, czytanie Pisma św. i inne postanowienia. Przypominamy, iż przykazanie kościelne zobowiązuje wszystkich katolików do powstrzymania się od udziału w zabawach w całym okresie Wielkiego Postu. Kapłani posypali nam głowy popiołem, pochodzącym ze spalonych palm, którymi przed rokiem pozdrawialiśmy Zbawiciela w Niedzielę Palmową. Spróbujmy słowa "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" przyjąć jako osobiste wezwanie do przemiany serca, zerwania z grzechem oraz własnymi słabościami. A wszystko po to, abyśmy się stali lepszymi ludźmi, godnymi życia wiecznego w królestwie Bożym.

Posłuchaj Ewangelii dzisiejszej oraz kazania ks. dk Krzysztofa podczas Mszy Świętych

Popielec rozpoczyna w roku kościelnym czas wielkopostnego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Kiedyś na Wschodzie Wielki Post zaczynał się już siedemdziesiąt dni przed Wielkanocą. Natomiast na Zachodzie trzy niedziele poprzedzające Wielki Post tworzyły okres przedpościa i nosiły nazwy: starozapustnej, mięsopustnej i zapustnej. Dopiero papież Grzegorz Wielki w VI wieku ustalił ostatecznie czas Wielkiego Postu dla całego Kościoła na czterdzieści dni, nie licząc niedziel. Od wielu lat w każdy piątek Wielkiego Postu w świątyniach odprawiana jest Droga krzyżowa, a w każdą niedzielę wierni gromadzą się na popołudniowym nabożeństwie Gorzkich żali.

 

 

zdjęcia: Daniel Kubny


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
01.10.2023

 [aktualizacja: 29.09.2023]
Na rok 2023

katechumenat