Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Wielka Sobota to czas wyciszenia, oczekiwania na przyjście Chrystusa oraz adoracji Krzyża i Bożego Grobu. Pan Jezus złożony w grobie stał się Ofiarą za nasze grzechy, aby odzyskać dla nas życie. W ciągu dnia tradycyjnie mogliśmy poświęcić pokarmy jakie zostaną podane na naszych wielkanocnych stołach. Zwyczaj ten istnieje w Polsce od XIII wieku. Na początku wierni święcili tylko chleb i jajka, aby zapewnić sobie dobrobyt, a także upamiętnić męki i Zmartwychwstanie Jezusa. Dzisiaj w tym wyjątkowym dniu wszyscy chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także wyściełane białymi serwetkami i ozdobione zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie.

Każdy element pokarmów znajdujących się w koszyczku wielkanocnym w jakiś sposób odnosi się do przeżywania męki i zmartwychwstania Jezusa. Kiełbasa symbolizuje ofiarę z baranka paschalnego, a wyciskający łzy chrzan – pokonanie goryczy męki Chrystusa. Z kolei baranek z czerwoną chorągwią symbolizuje Chrystusa, który zwyciężył. Jajka włożone do koszyczka oznaczają zapowiedź nowego początku oraz odradzającego się życia. Sól ma ochronić przed zepsuciem. Natomiast najważniejszy jest kawałek chleba włożonego do koszyczka, który jest metaforą samego Jezusa, przyrównanego w Biblii do „chleba żywego, który zstąpi z nieba”.

Parafialny Zespół CARITAS wraz z wolontariuszami ze Szkolnego Koła Caritas tradycyjnie w Wielką Sobotę zbierali, w czasie obrzędu poświęcenia pokarmów, dary żywnościowe i przekażą je osobom potrzebującym z naszej parafii. Wszystkim, którzy włączyli się w ofiarowanie żywności, czy wsparli finansowo Caritas serdeczne Bóg zapłać.

zdjęcia: Daniel Kubny


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
01.10.2023

 [aktualizacja: 29.09.2023]
Na rok 2023

katechumenat