Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej

Papież Jan XXII w 1317 roku wprowdził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało).
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Podobnie stało się w naszej parafii sformowała się procesja, której czoło tuż za krzyżem tworzyły poczty sztandarowe a za nimi służba liturgiczna oraz po środku dzieci sypiące kwiaty. Radość i emocje wyrażana w czasie sypania kwiatów przez dziewczynki to świadectwo niewinnej i przykładnej służby dla Pana Jezusa. Za służbą liturgiczną kroczyli księża i pod baldachimem Najświętszy Sakrament ukryty w monstrancji i dalej bardzo liczna rzesza wiernych wszystkie pokolenia jedna wspaniała wspólnota .


kazanie ks. Dariusza Piaseckiego podczas Mszy św. w Boże Ciało

Stąpając po obsypanej kwiatami drodze pośród bloków osiedla „Wschód” dawaliśmy świadectwo wiary i jedności w Chrystusie. Unoszący się zapach kadzidła, dźwięk dzwonków to szczególne znamiona uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej . Pierwsza stacja to odwołanie do czekających nas Światowych Dni Młodzieży. Mury Krakowa wplecione w wizerunek ołtarza zachęcały do współuczestnictwa w tym Bożym dziele. Wizerunek Papieża Franciszka jest symbolem zaproszenia nas do spotkania z nim w Krakowie. Przy drugim ołtarzu podniesiony został problem wspólnoty parafialnej, w której zdobycze cywilizacyjne zajmują czas dla bliźniego, w którym powinniśmy odnajdywać Jezusa. Chleb Pański widniejący na ołtarzu jest tym darem, który przyjmowany w Komunii św. jest darem dla naszej duszy. Bogaci w wierze będziemy mogli podejmować trud przełamania obecnych trendów i częściej bywać z sobą szczególnie z dziećmi, młodzieżą oraz dostrzegać wartość bliskości drugiej osoby . Trzecie miejsce spotkania to ponownie odwołanie do wspólnoty parafialnej i poprzez retrospekcję do pierwszych i historycznych momentów parafii wspomniano tych , których już z nami nie ma. Wspólnie modlitwą „Pod Twoją obronę…” prosiliśmy o wstawiennictwo Matki Bożej . Dekoracje w oknach wielu mieszkań , w sąsiedztwie których przechodzi procesja są wyrazem zewnętrznego przyznania się do wiary jak i głoszenia za pomocą symboli chwały Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. W oknach stawiane święte obrazy, palące się świece, i w niejednym przypadku wywieszona flaga świadczą o zjednoczeniu w wierze. Krocząc ze śpiewem na ustach procesja dotarła do czwartego ołtarza wzniesionego u stóp kościoła . Tu brama miłosierdzia była motywem do przypomnienia dzieła Papieża Franciszka, który otwierając wiele bram na różnych kontynentach zachęca by otwierano je i w naszym otoczeniu. Uroczystym śpiewem Ciebie Boga wysławiamy wspólnie wielbiono Pana za dar bycia razem i za piękną i uroczystą procesję . Błogosławieństwo udzielone wszystkim w kościele było dopełnieniem błogosławieństw udzielonych przy każdym z ołtarzy. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery ewangelie.
Na każdej kolejnej stacji procesji Bożego Ciała usłyszeliśmy słowa ewangelii, wspólnie modliliśmy się w intencji mieszkańców jak i twórców- budowniczych ołtarzy, ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękował każdemu, kto swoją pracą i ofiarą przyczynił Się do powstania ołtarza.
Możemy powiedzieć w nawiązaniu do treści kazania wygłoszonego przez księdza Darka, że publiczne wyznanie wiary, wskazywanie w miejscu publicznym znaczenia udziału w Eucharystii jest dla niejednego zagubionego w samozadowoleniu, w dobrach cywilizacyjnych tym czym był sprzedawca krawatów na pustyni dla podróżnika umierającego z pragnienia. Człowiek bowiem spragniony dzisiaj jest miłości, którą daje nam w darze Bóg.
Zachęcamy do spojrzenia na zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej aby utrwalić chwile i słowa, które nas umacniają .

 

 

zdjęcia: Daniel Kubny

III NIEDZIELA WIELKANOCNA
14.04.2024


ogloszenia

intencje





 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat