Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Epifania - uroczystość Objawienia Pańskiego oraz Orszak Trzech Króli

Święto Trzech Króli lub też Objawienie Pańskie jest jedną z najstarszych uroczystości uświęconych przez Kościół. Kościół Wschodni nadaje szczególne znaczenie temu świętu już w III wieku. Kościół grecki obchodził Boże Narodzenie jako uroczystość Epifanii, tzn. zjawienie się Boga na ziemi w tajemnicy Wcielenia. W Kościele Zachodnim ślady owego święta odnaleźć można pod koniec IV w., jednakże odbywały się w nim niezależnie od święta Bożego Narodzenia. Trzech Magów reprezentuje świat pogański oraz całą rodzinę ludzką, pośród której pojawił się Jezus Chrystus przychodzą oddać pokłon Panu Wszechświata.

Ewangelia i kazanie głoszone przez ks. Dariusza w uroczystość Trzech Króli

W rzeczywistości owi tajemniczy przybysze byli prawdopodobnie astrologami byli a do tego zamożni, i pobożni. Pochodzili oni z Persji, a do Betlejem przywiodła ich cudowna gwiazda. Przybysze byli pierwszymi poganami, którzy zetknęli się z Synem Boga. W Polsce od XV/XVI w. w święto Trzech Króli Kościół święci złoto i kadzidło a kredę święci dopiero w XVIII w. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach wejściowych pierwsze litery imion Magów K+M+B oraz nowy rok. Piękna i bogata tradycja oraz dziedzictwo kulturowe przekazane nam przez naszych ojców mamy obowiązek przekazywać kolejnym pokoleniom, by czerpało wiarę i nadzieję z tego co nam Chrystus dał .

Również tego dnia już po raz trzeci mogliśmy uczestniczyć w organizowanym przez kędzierzyńskie parafie, pod patronatem starostwa i miasta Kędzierzyn-Koźle, Orszaku Trzech Króli.Tradycyjnie nurt zielony, czerwony i my niebieski spotkał się przy Starostwie Powiatowym przy zbudowanej szopce, gdzie wspólnie przywitaliśmy świętą Rodzinę oraz śpiewaliśmy kolędy. Tym razem pogoda była łaskawsza niż rok temu dzięki czemu o wiele dłużej mogliśmy wspólnie spędzić czasu przy "kędzierzyńskim żłóbku".

Udając się orszakiem ulicami miasta kroczymy za Królami i niesiemy radość i otwartość dla tych, którzy Boga jeszcze nie odnaleźli. Zachęcamy śpiewem i dobrym sercem do spoglądania na Chrystusa ukrytego w rodzinie. Sami tym sposobem serca otwieramy dla błądzących i tych co Boga nie znają i w progi Kościoła zapraszamy. Jezus Chrystus po to do nas przyszedł abyśmy „serc nie zatwardzali” byśmy potrzebujących miłowali. Bo Jezus dopuszczając do siebie pogan ( trzech króli) się objawił i miłość do Boga w nich rozpalił. Każdy może poczuć się jak król i obdarować sercem potrzebującego. Miłość bliźniego swego jest jak złoto, które łączy nas z dobrocią Jezusa. Miłosierdzie jest jak mirra balsamem dla zagubionego w dzisiejszej rzeczywistości. Zwieńczeniem jest Boska natura Jezusa ukryta w symbolice kadzidła – daru niebios .


Po raz 10 przez Polskę przeszły ORSZAKI TRZECH KRÓLI. Było ich 644. Minione wieki przekazały nam tradycje, zwyczaje Bożonarodzeniowe. Możemy się cieszyć, że XXI wiek wnosi nowy zwyczaj i można już powiedzieć, że ORSZAKI stają się tradycją. To są największe JASEŁKA. Są objęte opieką Fundacji "Orszak Trzech Króli" powstałą w roku 2010. Głównym celem Fundacji jest szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych.
Nasz Kędzierzyńsko-Kozielski był dopiero trzecim.
Tak jak w ubiegłych latach z trzech Kędzierzyńskich Parafii wyruszyliśmy o godz.14.oo. Było nas wielu. Plac Wolności zjednoczył zielonych, czerwonych i niebieskich i to naprawdę był pięknym wydarzeniem, gdy jednym głosem śpiewaliśmy "Mędrcy świata Monarchowie" i inne kolędy. W Stajence Betlejemskiej czekała na nas święta Rodzina, ale byli też Aniołowie i to w różnym wieku i asystowali Dzieciątku Jezus.
Dziękujemy wszystkim za wydarzenie jakim był III Kędzierzyńsko-Kozielski Orszak Trzech Króli.
Dziękujemy zwłaszcza:
* wszystkim biorącym udział w ORSZAKU, zwłaszcza rodzinom z dziećmi;
* aktorom amatorom - którzy przyszli przebrani w stroje pasterzy, aniołów;
* Urzędowi Miejskiemu na czele z panią Prezydent Małgorzatą Nowosielską;
* Starostwu Powiatowemu na czele z panią Starostą Małgorzatą Tudaj;
* kochanym pracownikom Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego;
* Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Kędzierzynie-Koźlu;
* Nadleśniczemu panu Grzegorzowi Skrobek z Nadleśnictwa Kędzierzyn - za coroczny dar choinek na ORSZAK;
* Księżom i Parafiom dekanatów Kędzierzyn i Koźle, które włączyły się w organizację ORSZAKU i przybyły na ORSZAK;
* panu Walterowi Chrząszcz z Dziergowic za pożyczenie i przywiezienie trzech osiołków;
* orkiestrom - za bogactwo jakie wnoszą w nasze spotkania;
* Policji i Straży Miejskiej - za nieustanną cierpliwą pomoc;
* lokalnym mediom oraz Radiu Park i Miejskiej Telewizji;
* osobom, które budowały i rozbierały Szopkę - to było wiele trudu kilkunastu osób włożonego w to, aby pięknie mogli się radować wszyscy;

Dziękujemy wszystkim, dla których ORSZAK TRZECH KRÓLI jest wydarzeniem bliskim sercu, a zwłaszcza jest wydarzeniem wiary. Chyba tak trzeba w naszych czasach budować jedność, zbliżać ludzi do siebie i do Boga.

w imieniu organizatorów
ks. Edward Bogaczewicz

 

zdjęcia: Daniel Kubny

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

XXVIII Niedziela Zwykła
2018.10.14

CZYTAJ CAŁY LIST EPISKOPATU


 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"