Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

3 maja uroczystość NMP Królowej Polski - Msza Święta w intencji Ojczyzny

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

Dzisiejsza Msza Święta sprawowana o godzinie 10:00 była również w intencji wszystkiego co Ojczyznę stanowi przez pośrednictwo NMP Królowej Polski. Przed i po Mszy Świętej przeprowadzana była kwesta na rzecz Fundacji Niezłomnych, czyli na dalsze poszukiwania grobów narodowych bohaterów.

Posłuchaj kazania o. Mirosława podczas Mszy Świętej za Ojczyznę

Możemy zadawać sobie pytanie, jak ważne miejsce w życiu katolika powinna zajmować ojczyzna. Odpowiedź jest zawarta w często pojawiającym się konserwatywnym haśle: „Bóg. Honor. Ojczyzna”. W tym haśle, nie zajmuje ona pierwszego miejsca, a dopiero trzecie. Co jest przed nią? Z całą pewnością poszanowanie Boga i zasad wynikających z wiary. Dlatego prawo stanowione w danym państwie nigdy nie może być dla katolika ważniejsze niż dziesięć przykazań. Na drugim miejscu – honor, czyli przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka i samego siebie. Wreszcie Ojczyzna – a więc umiłowanie swojego kraju, swojej historii oraz rodaków. W dzisiejszych czasach bardzo często brkuje symbiozy pomiędzy tym hasłem a życiem, przez co coraz częściej widać zobojętnienie na ludzkie cierpienie, brak poszanowania drugiego życia, czy postawa wstydu wobec wartości, którymi powinniśmy się kierować. Dlatego tak ważne jest by jako rodzice, nauczyciele, czy osoby mające wpływ na wychowanie pokoleń potrafili przekazywać właściwe wartości życia, które pomogą szczególnie młodemu pokoleniu odpowiednio wejść w drogę dorosłego, odpowiedzialnego za losy swojej ojczyzny katolika.

zdjęcia: Daniel Kubny

II Niedziela Wielkiego Postu
2019.03.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"