Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Przywilej święta patronalnego kościoła - odpust

W Zesłanie Ducha Świętego nasza parafia obchodzi pierwszy dzień odpustu parafialnego. To jeden z dwóch dni odpustowych, kiedy możemy w naszej parafii uzyskać odpust zupełny. Tak jak co roku mogliśmy uczestniczyć w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w czuwaniu dla młodzieży oraz w Apelu Jasnogórskim. W pierwszym dniu odpustu mogliśmy wysłuchać kazania głoszonego przez o. Mirosława, który jutro podczas wieczornej Mszy świętej wraz z księdzem Robertem będą obchodzili swoje rocznice święceń kapłańskich. Podczas uroczystej sumy został również poświęcony nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który wisi w naszym prezbiterium.

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania z pierwszego dnia odpustu

„Odpust parafialny” - to dzień w którym świątynia staje się sanktuarium łask. Chcąc uzyskać odpust zupełny należy wypełnić warunki:
* nawiedzić kościół odpustowy ;
* nie być przywiązanym do żadnego grzechu ;
* być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć komunię świętą ;
* pomodlić się: Wierzę w Boga Ojca, Ojcze nasz ...
* ofiarować dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego.
Odpust można uzyskać jeden raz w ciągu dnia i można go ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego. Może zyskać go nie jest łatwo, ale starać się trzeba. Po Soborze Watykańskim II możliwości uzyskiwania opustów bardzo się poszerzyły. Starsi pamiętają procesje do kościołów, w których wspominano patrona czyli "był odpust". Wędrowało się pieszo, czasami powozami konnymi lub w umajonej przyczepie traktorowej po to, aby "uzyskać odpust". Było to wydarzenie, którym żyła cała miejscowość. Kramy, jakieś datki pieniężne dla dzieci, aby na straganie coś sobie kupiły - wszystko to tworzyło świąteczna atmosferę, której chyba można zazdrościć poprzednim pokoleniom. Może otoczka się zmieniła, ale sedno sprawy dzisiaj jest takie samo: możemy starać się uzyskać odpust - czyli korzystać z propozycji Kościoła darowania tego, co trzeba nam będzie oczyścić w czyśćcu. Dzięki odpustowi możemy pomóc duszom, które to właśnie teraz przeżywają czas oczyszczenia. Możemy odpust ofiarować za siebie, aby tam nie trafić. Dlatego starać się uzyskać odpust naprawdę warto. Nie marnujmy takiej okazji! „Odpust parafialny” - to dzień w którym świątynia staje się sanktuarium łask wielkich.

 


Czuwanie dla młodzieżyApel Jasnogórski

Pierwszy dzień odpustu

zdjęcia: Sebastian Kubny
Daniel Kubny

VI Niedziela Zwykła
2019.02.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"