Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święto NMP Matki Kościoła - drugi dzień odpustu

Nasza parafia w drugi dzień Zielonych Świąt – święto Matki Kościoła przeżywa drugi dzień odpustu. W tym, też dniu przeżywaliśmy z ks. Robertem i o. Mirosławem ich rocznice święceń kapłańskich. Święto Maryi, Matki Kościoła do polskiego kalendarza liturgicznego weszło 4 maja 1971 r. Wprowadził je Episkopat Polski - za zgodą Pawła VI.
W momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1, 14). Matka Najświętsza mocą Ducha Świętego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa a w Wieczerniku wraz z Apostołami przeżyła zstąpienie Ducha Świętego.

Posłuchaj kazania ks. Roberta w drugi dzień odpustu, życzeń z okazji rocznic oraz słów podziękowań

Od tej chwili Maryja, jako Wspomożenie Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi w świecie. Maryja jest Matką Kościoła. Tytuł ten dawali Matce Najświętszej teologowie już od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, w imieniu 70 biskupów polskich w dniu 16 września 1964 roku, podczas trzeciej sesji soborowej, uzasadniał konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Bowiem była i jest jako Matka Chrystusowa obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas jest wzywana, jest ratunkiem, pomocą i zwycięstwem.

Misja Matki Kościoła zwraca uwagę na wymiar wspólnotowy działania Boga w Maryi i podkreśla Jej macierzyńskie zatroskanie o wszystkich wierzących. W konsekwencji można mówić o duchowym „pokrewieństwie” nie tylko Jezusa z ludzkością, ale również o pokrewieństwie Maryi z ludzkością, które jest konsekwencją tego pierwszego.

Nasz kościół jest miejscem do, którego przybywamy, w którym odnajdujemy Matkę Bożą. Czerpiąc z łaski, opieki nad nami, Matki Bożej, matki doskonałej, matki wszystkich ludzi odnajdujmy w nas radość w sercu . Będąc pod opieką Matki Bożej nigdy nie poczujemy się samotni, odrzuceni czy zagubieni bowiem u Matki dziecko znajduje oparcie i pocieszenie.

zdjęcia: Sebastian Kubny

VI Niedziela Zwykła
2019.02.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"