Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wakacyjna akcja poboru krwi przy naszej parafii

W XIV niedzielę zwykłą dzięki naszemu parafialnemu klubowi Honorowych Dawców Krwi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odbyła się w tym roku kolejna akcja poboru krwi przy naszej parafii, gdzie każdy kto ukończył 18 lat i był dopuszczony przez lekarza, dyżurującego w krwiobusie, mógł oddać ten szlachetny dar jakim jest krew. Wielkie Bóg zapłać wszystkim tym, którzy odważyli się przyjść i chcieli oddać krew. Zarejestrowanych tym razem było 21 osób z tego 16 oddało krew W miesiące wakacyjne co roku występują duże braki krwi. Na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju są ogłoszenia grupach krwi, których to zapasów jest najmniej. Zestawienie wszystkich stanów znajdują się również tutaj - „Stany magazynowe krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa”.

Większość “krewniaków” oddaje krew dla własnej satysfakcji oraz chęci niesienia pomocy innym. I prawda jest taka, że rzadko kiedy korzystają oni ze wszystkich przysługujących im przywilejów. A tych jest naprawdę niemało. najbardziej popularne z nich to:
- 8 tabliczek czekolady – to najbardziej znany “bonus” za oddanie krwi;
- Wolny dzień w pracy, uczelni, szkole – na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność. Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia;
- Zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa;
- Zaświadczenie potwierdzające objętość oddanej krwi – w przypadku, gdy oddaje się krew na rzecz konkretnego pacjenta;
- Legitymacja HDK (Honorowego Dawcy Krwi) – do niej zbiera się wpisy dotyczące ilości oddanej krwi;
- Kopia wyników badań;
- Ulga podatkowa;
- KREWKARTA – po dwukrotnym oddaniu krwi w RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa), czyli przy okazji trzeciej wizyty, na życzenie krwiodawcy istnieje możliwość nieodpłatnego uzyskania „KREWKARTY” – dokumentu potwierdzającego grupę krwi, który w razie wypadku znacząco skraca czas potrzebny na ustalenie grupy krwi koniecznej do podania;
- Rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych – aktywni dawcy krwi mogą liczyć na różne rabaty. Warto się o nie osobiście dowiadywać -np. tańsze korzystanie z niektórych basenów i siłowni. Fani turystyki górskiej mogą skorzystać z rabatów udzielanych przez partnerów akcji “Dawcom w Darze”. Od czasu do czasu także wejściówki na koncerty itp.

zdjęcia: Daniel Kubny

VI Niedziela Zwykła
2019.02.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"