Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Z życia Apostolatu MARGARETKA

Dnia 7-go października ubiegłego roku w dniu Święta Matki Bożej Różańcowej upłynęło 15 lat działalności w naszej Parafii wspólnoty Apostolat Modlitwy za Kapłanów „MARGARETKA”. Grupę tworzą osoby z naszej, jak i innych kędzierzyńsko-kozielskich parafii oraz okolicznych miejscowości. Dotychczas udało nam się objąć modlitewną troską ponad 100 kapłanów diecezjalnych i misjonarzy posługujących na wszystkich kontynentach świata, a modlitwę za nich ofiarowuje ponad 260 osób, w tym spora grupa ludzi młodych. Powstało nawet kilka 7-osobowych „młodzieżowych margaretek”, które swą modlitwę kierują szczególnie w intencji młodych kapłanów. Jubileusz ten świętowaliśmy podczas Mszy Świętej sprawowanej w tej intencji, składając Bogu podziękowania za Kapłanów, za modlącą się Wspólnotę, a przede wszystkim prosząc o dalszy jej rozwój. Potrzeba systematycznej modlitwy za kapłanów jest ogromna. Należy więc zakładać Margaretki swoim księżom, by w ten sposób umocnieni pozostawali wierni swojej misji.


W związku z tym, że w sierpniu br. decyzją Ks. Biskupa Opolskiego rozpocznie w naszej Parafii posługę duszpasterską neoprezbiter, ks. Łukasz Klęczar pilną sprawą byłoby wesprzeć modlitwą Jego rozpoczynające się kapłaństwo. Osoby, które już podjęły zobowiązanie modlą się w intencji kilku, a nierzadko kilkunastu kapłanów. Apelujemy więc gorąco o odważną decyzję, o przyłączenie się do nas w odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej, która usilnie prosi o podjęcie modlitwy za kapłanów. Apel kierujemy szczególnie do ludzi młodych, aby tym zaangażowaniem dali wyraz zrozumienia jak wielkim darem dla całej Parafii jest osoba kapłana.


Nasza aktywność nie sprowadzała się tylko do modlitwy. Wielokrotnie byliśmy organizatorem jednodniowych pielgrzymek, w tym corocznej do Krakowa - Łagiewnik w dniu Święta Miłosierdzia Bożego. W tegorocznym wyjeździe w dniu 08. kwietnia brało udział 49 osób. W bieżącym roku jest jeszcze możliwość uczestniczenia w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Sanktuarium Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do Krakowa - Łagiewnik w dniu 13 października. Organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” Mamy nadzieję, że nie zabraknie chętnych do udziału w tym wydarzeniu. Serdecznie zachęcamy. (www.apostolatmargaretka.pl).
Margaretki wypełniają swą modlitewną misję pośród codziennych zajęć, w miejscu i czasie dla nich dogodnym. Jednakże na początku każdego nowego roku spotykają się, aby podsumować miniony rok. Spotkanie odbywa się w radosnej świątecznej atmosferze. Jest choinka, dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, kolędujemy. Wszystko to przy stołach pełnych pysznych wypieków. Radość tych spotkań jest tym większa, że swoją obecnością zaszczycają nas nasi kapłani. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.


Kolejną tradycją naszej Wspólnoty modlitewnej są Msze święte w intencji Margaretek oraz w intencji wszystkich kapłanów, zarówno objętych naszą modlitwą jak i pozostałych. Sprawowane są cyklicznie, w okolicy 25-dnia miesiąca po każdym zakończonym kwartale. Każda Eucharystia poprzedzona jest modlitwą różańcową w naszych stałych intencjach. Najbliższa Msza Święta sprawowana będzie dnia 07. października br. o godz.10-tej (niedziela) w kolejną rocznicę działalności. Do uczestnictwa w Eucharystii serdecznie zapraszamy.


Mamy świadomość, że to wielkie dzieło modlitwy za kapłanów prowadzone jest przez Patronkę apostolatu - Najświętszą Maryję Pannę Matkę Kościoła, i to przede wszystkim Ona troszczy się o jego rozwój. Nie mniej istotna jest tu rola kapłanów, jako tych którzy czuwają nad tym, by ta pobożna oddolna inicjatywa ludzi świeckich rozwijała się w duchu zgodnym z nauczaniem Kościoła. W tym celu w niektórych diecezjach już w 2014 roku zostali wyznaczeni duszpasterze odpowiedzialni za ten ruch, a w kwietniu 2016 roku Księża Biskupi zgromadzeni na 372 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, ustanowili Opiekuna Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Aktualnie funkcję tę pełni ks. Bogusław Nagel z Archidiecezji Krakowskiej.

Już w 2014 roku celem zbierania informacji o margaretkach została założona Ogólnopolska Księga Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” (www.apostolatmargaretka.pl) Istnieją dwa sposoby wpisu do księgi: zgłoszenie online lub mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Materiały niezbędne dla grup margaretek (blankiety, koronki) zamawiać można u Pani Małgorzaty Kuś Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 506 653 823.
W Diecezji Opolskiej dotychczas działające grupy modlitwy za kapłanów, w tym Apostolat „Margaretka”, z dniem 18 października 2015 roku zostały włączone do Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w Intencji Kapłanów „ O R E M U S „ www.oremus.diecezja.opole.pl. Jego moderatorem decyzją JE Ks. Biskupa Andrzeja Czai został mianowany ks. Janusz Iwańczuk, Parafia Chrystusa Króla, Irydowa 23, 45-655 Opole, tel.509 701 284.

Członkiem DDM „OREMUS” może zostać każdy, kto zadeklaruje modlitwę w intencji kapłanów oraz o powołania, wszyscy zrzeszeni w Apostolacie Margaretka, w dziele Duchowej Adopcji Kapłanów oraz w Kapłańskiej Wspólnocie Osób Świeckich. Swoją deklarację można złożyć na ręce księdza proboszcza, podając imię i nazwisko, rok urodzenia, miejscowość zamieszkania oraz formę podjętej modlitwy w intencji kapłanów ( obecnie nasze Dzieło liczy 3.300 osób z terenu całej diecezji ).


Więcej informacji na temat historii ruchu modlitwy za kapłanów Margaretka, sposobu założenia Margaretki za konkretnego kapłana i objaśnienie na czy polega „modlitwa margaretkowa” znajduje się na stronie internetowej naszej parafii www.duchaswietego-kk.pl

Margaretki są małymi płomykami, jednak ich modlitwa może rozpalić cały Kościół.
Luise Ward założycielka ruchu

 

(...) Musicie bardzo czuwać, musicie wszyscy mieć tego ducha rozeznania. Kościół w Polsce dzięki kapłanom jest niepokonany. (...) Jest niepokonany dzięki jedności całego społeczeństwa z kapłanami.
św. Jan Paweł II, Częstochowa 1979


Pielgrzymka do Łagiewnik
 
 
 
 
 
 
 
 

Spotkanie opłatkowe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

zdjęcia: Archiwum Apostolatu „MARGARETKA”

VI Niedziela Zwykła
2019.02.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"