Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Kończymy rok 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Kończymy rok 100 rocznicy Odzyskania Nieodległości dzieje się to w 33 roku istnienia Wspólnoty przy Osiedlu Piastów i w 25 roku istnienia Parafii Ducha Świętego.

Rok, jak każdy obfitował w wydarzenia radosne, trudne, smutne i jak zawsze uczy nas nadziei i patrzenia w przyszłość z Bogiem. Każdego roku mamy wydarzenia, które są tradycyjne i takie które się tworzą, i takie które są jednorazowe:
* bogate liturgie wielkanocne, odpustowe, Bożonarodzeniowe,
* w Boże Ciało udaliśmy się na Osiedle Piastów
* tradycyjne msze święte za Ojczyznę w maju, wrześniu, listopadzie,
* rekolekcje, które były odnowieniem misji od 14 do 18 lutego,
* Pierwsza Komunia świętej wyjątkowa liczna bo aż 195 dzieci,
* rocznica Pierwszej Komunii którą przeżyło 2/3 dzieci z grupy 190 dzieci,
* Sakrament Bierzmowania przyjęło 61 osób,
* tradycyjnie każdego roku odbywają się trzy spotkania formacyjne, które prowadzi Brat Tadeusz Ruciński.

Posłuchaj kazania podsumowującego rok 2018

 

Tworzące się zwyczaje to:
* Orszak Trzech Króli, który po raz trzeci przeszedł przez Kędzierzyn
* "III Piastowskie kolędowanie" organizowane przez panią Annę Zamorę
* nabożeństwo Parafialnego Apelu Maryjnego odprawiane w pierwszą sobotę miesiąca od maja do października;
* ostatniego października z kolei przeżyliśmy piąty Orszak Świętych
* po raz 6 zorganizowaliśmy spotkanie dla dzieci ze świętym Marcinem
* Koncert Kolęd w wykonaniu naszego Chóru i Chóru Powiatowego odbył się 7 stycznia;
* Koncert Kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, zgromadził wielu słuchaczy 4 lutego.
* z okazji "Roku świętego Stanisława Kostki" miało miejsce 18 września czuwanie młodzieży z Kędzierzyna-Koźla;
* z okazji 25 lecie erygowania Parafii Rada Parafialna zorganizowała FESTYN we wrześniu, który został zauważony przez wszystkie media lokalne, pomimo załamania pogody było nas wielu. Czy będzie następny? młodzi Radni Rady Parafialnej mówią, że tak. Czekamy na głosy parafian;
* raz na sześć lat odbywa się wizytacja biskupia i właśnie taka miała miejsce w dekanacie i w naszej parafii. Na jej zakończenie biskup Paweł Stobrawa odprawił w naszym kościele mszę święta i razem z księżmi z dekanatu wyśpiewaliśmy jubileuszowe TE DEUM.
* W sierpniu nastąpił czas zmiany parafii przez księdza Marcina Pilcha, który odszedł do Głuchołaz i któremu jesteśmy wdzięczni za piękne 5 lat pracy duszpasterskiej, a Ojciec Mirosław Prochera przeszedł do Parafii Przemienienia Pańskiego do Opola. Od tej pory pracujemy w trójkę z okazjonalną pomocą księdza Roberta. I tutaj prośba: nie jesteśmy w stanie odprawić mszy świętych, tak jak chcieliby Wierni wieczorem w niedzielę - dlatego korzystajmy z obecności księdza Roberta, który może w Opolu odprawić mszę świętą, korzystajmy z mszy świętych zbiorowych i kancelaryjnie prosimy o zrozumienie tej sytuacji.
* 26 sierpnia powitaliśmy księdza neoprezbitera Łukasza Klęczara, pochodzącego z Raciborza. Ksiądz Łukasz początkiem września udzielił nam błogosławieństwa prymicyjnego i przejął Liturgiczną Służbę Ołtarza i życzyliśmy księdzu świętego kapłaństwa.
* Cieszymy się Parafialnym Chórem "Sursum Corda" który prowadzi pani Marta.
Chór ubogaca nasze liturgie, brał udział w Maryjnym Przeglądzie w kościele św. Mikołaja oraz w Festiwalu Kolęd w Sławięcicach, rocznicę poświęcenia kościoła uświetnił śpiewem Akatystu Maryjnego jak i 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
* Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi obchodził 20 lecie swojej działalności i wdzięczni jesteśmy za pięć niedzielnych akcji poboru krwi organizowanych w parafii każdego roku;
* grupy parafialne organizują pielgrzymki w ciągu roku: do Turzy, Częstochowy, Łagiewnik. Kolejarze zorganizowali jednodniową pielgrzymkę do Opolszczyźnie oraz 5 dniowy wyjazd do sanktuariów Polski północnej; Ministranci pojechali z księdzem Marcinem na Morawy i do Czech.
* Pożegnaliśmy w minionym roku 121 Parafian, a wśród nich dwóch Panów Szafarzy, którzy przeszli do "Domu Ojca" pana Huberta Szafarczyka i pana Tadeusza Kucharskiego.

Wspólnota parafialna to ciągła troska materialna o dom parafialny, plebanie, kościół. W minionym roku wykonaliśmy główne prace przy kościele:
* wiosną poręcze przy dużych schodach
* w lecie prace dachowe na kwotę 80 tysięcy złotych;
* jesienią wybrukowany został parking przy CARITASIE na kwotę 70 tysięcy złotych
* każdy rok niesie wiele zwyczajnych wydatków, niesie koszty funkcjonowania kościoła i plebani, ubezpieczenia, przeglądy, remonty w domu parafialnym - na tyle nas stać było i tyle wykonaliśmy w minionym roku, za co z serca dziękuję wszystkim ofiarodawcom składającym ofiary droga bankową, w kościele, w kancelarii,
* dziękujemy za ofiary składane na tace na nasze parafialne cele i na cele diecezjalne, misyjne i różne inne. W ciągu roku jest ich naprawdę wiele!

Wszystkim Wiernym dziękuję za to "że jesteście". Jesteście w niedzielę i w dni powszednie, na modlitwie i przychodzicie z różną pomocą. Dziękuję grupom parafialnym za modlitwę, przewodniczenie wspólnotowym modlitwom, za nowenny, organizowane pielgrzymki i różna inną pomoc.
Dziękuję zwłaszcza grupie Dzieci Maryi i Liturgicznej Służbie Ołtarza - za stałą obecność przy ołtarzu.
Dziękuję księżom - tym którzy pracowali w parafii i tym którzy pracują - ks. Robertowi, ks. Michałowi i ks. Łukaszowi.
Dziękuję tym, którzy na różny sposób wspierają parafię i są dobrodziejami naszego kościoła.
Bogu niech będą dzięki za przeżyty Rok Pański 2018 i z Bożą pomocą wkraczając w Nowy Rok - Najwyższemu Bogu go zawierzamy!

W Imię Boże w nowy czas!
proboszcz parafii ks.E.Bogaczewicz


Orszak Trzech Króli

Koncert naszego chóru wraz z chórem powiatowym

Przegląd kolędowy "Piastowskie kolędowanie"

Święta z Muzyką

20 lat Honorowego Klubu Dawców Krwi

Odnowienie Misji Parafialnych

Gorzkie Żale

Triduum Paschalne

Wigilia Paschalna

Sakrament Bierzmowania

Pierwsza Komunia Święta

50-lecie Szkoły Podstawowej nr 9

Odpust parafialny

Festiwal Pieśni Maryjnej

32 procesja Bożego Ciała

Pan Tadeusz wypełnił swój czas...

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Święto Policji

Księże Marcinie i Ojcze Mirosławie dziękujemy!

42 Opolska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Błogosławieństwo prymicyjne ks. Łukasza

Festyn z okazji 25-lecia powstania parafii

Srebrny jubileusz erygowania Parafii Ducha Świętego

Spotkania podczas wizytacji biskupiej

Nabożeńśtwa różańcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Wspomnienie św. Marcina

Uroczystość Chrystusa Króla

Jubileusz 20 lecia DDzP "WRZOS"

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Czas rorat

Boże Narodzenie - Pasterka

Święto Świętych Młodzianków

Festiwal kolęd w Sławięcicach

zdjęcia: Daniel Kubny

V Niedziela Wielkanocy
2019.05.19

ogloszenia



intencje









 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat




Parafia z "lotu ptaka"