Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Środa Popielcowa - rozpoczęcie Wielkiego Postu

Środa popielcowa rozpoczyna okres oczyszczania się. Dzięki pokucie człowiek może powrócić do Boga, od nowa rozpocząć swoje życie - bez grzechu. Dlatego słyszymy wezwanie: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15 ). Post ma być czasem wyciszenia się, wsłuchania w siebie i Słowo Boże, refleksji. Dzięki temu można oderwać się od hałasu (który, jak mówi ks. Pawlukiewicz, może być narkotykiem) i spojrzeć na swoje życie z dystansu. Umiarkowanie w jedzeniu i piciu pomaga wycofać się ze świata czysto materialnego i skupić na duchowym wymiarze życia - przypomnieć sobie, że człowiek to nie tylko ciało, ale też duch. W tym czasie mamy znaleźć się w pewnym sensie na pustyni - tak jak Jezus. Zastanowić się co nas zniewala i jaką mamy relację z Panem Bogiem.

Posłuchaj kazania głoszonego przez ks. Proboszcza podczas Środy Popielcowej

 

Wielki Post ma przygotować nas na otwarcie się na prawdę o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Jest to czas, w którym możemy na nowo się z nim zjednać i do niego zbliżyć. Dochodzenie do prawdy jest radością, Bóg jest radością (tą trwałą!), zatem okresu Wielkiego Postu nie należy postrzegać jako smutnego, ale właśnie jako poszukiwanie radości, sensu życia. Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2014 roku pisze: "Jeśli sądzimy, że nie potrzebujemy Boga, który w Chrystusie wyciąga do nas rękę, bo wydaje się nam, że jesteśmy samowystarczalni, wchodzimy na drogę wiodącą do klęski. Tylko Bóg prawdziwie zbawia i wyzwala".

zdjęcia: Daniel Kubny

V Niedziela Wielkanocy
2019.05.19

ogloszeniaintencje

 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"