Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /lso/templates/lso2/functions.php on line 180

Wakacyjna pielgrzymka Ministrantów i Dzieci Maryi do Włoch 21-26 czerwca 2019 r.

W piątek 21 czerwca po wspólnej wieczornej mszy św. wyruszyliśmy na naszą długo wyczekiwaną wakacyjną pielgrzymkę. W tym roku odwiedziliśmy Włochy. Czekała nas długa, nocna podróż. Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Asyżu i uczestnictwa we Mszy św. odprawianej przez ks. Łukasza. Następnie udaliśmy się do zbudowanej w XIII wieku Bazyliki Św. Franciszka, która ma dwupoziomowy układ, a każda z dwóch części stanowi osobną świątynię. Odwiedziliśmy grób Św. Franciszka z Asyżu, a także podziwialiśmy przepiękne malowidła ścienne freski włoskiego malarza Giotta di Bondona.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI DO WŁOCH


Drugi dzień, czyli niedzielę spędziliśmy w Rzymie i Watykanie. Dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. w Kościele Bożego Miłosierdzia i siostry Faustyny. Następnie udaliśmy się na Plac Św. Piotra na modlitwę Anioł Pański z udziałem Ojca Świętego. Po modlitwie mieliśmy możliwość spacerowania na Placu, a każdy z uczestników zrobił mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Wraz z lokalnym przewodnikiem zwiedziliśmy znajdującą się na Wzgórzu Watykańskim Bazylikę Św. Piotra, która jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Świątynia ta jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Jana Pawła II. Jest również czołowym dziełem architektury renesansu i baroku, z bardzo bogatym wystrojem wnętrza, co oczywiście mogliśmy podziwiać. Kolejnym punktem pielgrzymki było zwiedzanie następnej bazyliki papieskiej - Bazyliki Św. Pawła za Murami. Według tradycji jest to miejsce pochówku Świętego Pawła. Po bardzo wyczerpującym dniu udaliśmy się na kolację i odpoczynek do naszego hotelu. Kolejny dzień upłynął nam również na spacerowaniu po Rzymie i zwiedzaniu części starożytnej. Oglądaliśmy m. in. Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi. Ponadto zwiedziliśmy kolejną bazylikę papieską Bazylikę Matki Bożej Większej, w której znajdują się relikwie żłóbka Jezusa. Została ona poświęcona św. Marii z Nazaretu. Jest ona pierwszą w Europie i największą świątynią pod wezwaniem Matki Bożej. Podziwialiśmy także znajdującą się w jej murach Ikonę Matki Boskiej Śnieżnej. W Bazylice tej znajduje się najcenniejszy sufit, cały pokryty złotem. Ciekawostką jest to, że można w niej przez cały rok śpiewać kolędy.
W ostatnim dniu naszej pielgrzymki odwiedziliśmy Wenecję. Najpierw, aby się tam dostać, wypłynęliśmy statkiem w ciekawy rejs po Lagunie Wenecjańskiej. W samej Wenecji byliśmy pod wrażeniem ciasnych uliczek i całej architektury. Tam wstąpiliśmy do Bazyliki św. Marka, w której uczestniczyliśmy we mszy świętej w podziemnej krypcie. Dzwonnica Bazyliki św. Marka, która jest symbolem miasta, jest najwyższą budowlą Wenecji (98,6 m).
Pogoda dopisała, było bardzo upalnie. Wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi, a także bardzo zadowoleni. Szczególnie dziękujemy księdzu Łukaszowi, wszystkim opiekunom, pani pilot, przewodnikom i kierowcom, bo bez nich ta pielgrzymka by się nie odbyła. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

 

zdjęcia: Uczestnicy