Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /lso/templates/lso2/functions.php on line 180

św. Jan Berchmans

Urodził się 13 marca 1599 r. w Diest (Holandia). Od najmłodszych lat odczuwał powołanie do stanu duchowego. Udał się do Mechlina, gdzie jezuici założyli szkołę i kolegium. Jan należał do pierwszych kleryków. Po ukończeniu studiów Jan Berchmans wstąpił do nowicjatu w Mechlinie. Po roku nowicjatu złożył śluby zakonne. W 1618 r. został wysłany na dalsze studia do Rzymu. Nie mógł wytrzymać klimatu Rzymskiego- jego gorączek na zewnątrz, a chłodu w murach. Dostał gorączki, a potem zapalenia płuc. Mimo zabiegów lekarzy, po sześciu dniach opuścił ziemię dla nieba. Na łożu śmierci chwycił różaniec, krucyfiks i księgę reguł, wołając :" To są moje trzy skarby, posiadając je umieram szczęśliwy."

 

Modlitwa do św. Jana Berchmansa

Boże, który natchnąłeś św. Jana Berchmansa w dążeniu do miłosierdzia doskonałego, co otworzyło przed nim Twoje Królestwo, spraw, abyśmy na końcu spraw naszej ziemskiej wędrówki osiągnęli wieczną radość.
Amen.