Aktualności parafialne
Aura zimowa wokół naszego kościoła
[aktualizacja: 19.01.2025]
Nasz kościół prezentuje się wyjątkowo pięknie w zimowej aurze. Pokryty śniegiem dach, biel otaczającego go terenu tworzą malowniczy widok, który wprowadza w nastrój ciszy i spokoju. Zima nadaje naszemu kościołowi niepowtarzalny urok, podkreślając jego architekturę i otoczenie. W połączeniu z delikatnym światłem lamp ulicznych całość tworzy obraz miejsca pełnego harmonii i piękna, które zachwyca zarówno wiernych, jak i odwiedzających.
Piastowskie Kolędowanie – radość wspólnego śpiewania
17 stycznia w naszej parafii odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Piastowskie Kolędowanie, które zgromadziło około 77 uczestników ze szkół podstawowych. Młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty wokalne, wykonując zarówno tradycyjne polskie kolędy, jak i nowoczesne pastorałki.
Piękne głosy młodych wykonawców wypełniły wnętrze naszego kościoła, przypominając o istocie tego szczególnego czasu – wspólnocie, radości i chwaleniu Nowonarodzonego Jezusa poprzez śpiew. Dzięki ich zaangażowaniu i talentowi, nasze serca zostały prawdziwie ubogacone.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, opiekunom oraz rodzinom, którzy wsparli dzieci w przygotowaniach. Niech ta piękna tradycja kolędowania trwa w naszych domach i wspólnotach parafialnych.
Koncert kolęd chóru Sursum Corda
W niedzielę Chrztu Pańskiego o godz.16:00 mieliśmy okazję uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu z Chórem Parafialnym Sursum Corda. W repertuarze znalazły się tradycyjne kolędy, które wprowadziły zgromadzonych w świąteczny nastrój. Koncert stał się niezapomnianym wydarzeniem, które w pełni oddało magię Bożego Narodzenia, wprowadzając duchowy klimat świąt w serca parafian zamykając liturgiczny okres bożonarodzeniowy.
Orszak Trzech Króli w naszej parafii
W tradycji naszej parafii orszak Trzech Króli zagościł lokalnie w naszym kościele, gdzie wraz z zespołem Marcam śpiewaliśmy kolędy, uczestniczyliśmy w pokłonie razem z pasterzami i królami przed Dzieciątkiem Jezus i całą świętą Rodziną. Trzej Królowie również przygotowali dla naszych najmłodszych drobny upominek, a po jasełkach wszyscy zostali zaproszeni na gorące kakao i herbatę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie oraz realizację tych jasełek, wszystkim dzieciom biorących w nich udział oraz parafianom, którzy wspólnie z zespołem śpiewali kolędy. Poniżej możemy się wsłuchać w dwie kolędy w wykonaniu zespołu Marcam oraz w słowa ks. Proboszcza na koniec jasełek.
Koniec roku 2024
Rok 2024 w naszej parafii to czas intensywnej działalności duszpasterskiej oraz wspólnego wzrastania w wierze, kiedy to kontynuowano misję szerzenia Ewangelii, udzielając sakramentów, organizując liczne wydarzenia religijne oraz spotkania wspólnotowe. Potrafiliśmy zaangażować się w różne inicjatywy charytatywne, wspierając potrzebujących, szczególnie w czasie powodzi oraz przez cały rok dbając o osoby starsze i samotne. Wszystko to sprzyjało integracji wiernych, budowaniu więzi międzyludzkich i duchowym wzrostem całej wspólnoty. Tradycyjnie na koniec roku mogliśmy uczestniczyć we Mszy Świętej kończącej ten rok, a fragmenty tej uroczystości można posłuchać poniżej, w tym słów kazania ks. Proboszcza. Wszystkim angażującym się na różny sposób wielkie Bóg zapłać!
Nabożeństwo w Święto Młodzianków
W Święto Młodzianków, 28 grudnia, mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie ku czci pomordowanych niewinnych dzieci. Zapis o męczeństwie dzieci betlejemskich znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Kiedy król Herod dowiedział się od Mędrców ze Wschodu, że narodził się przepowiadany przez proroków król żydowski, przeraził się, że straci władzę, dlatego postanowił zabić nowo narodzonego Mesjasza. Tradycja chrześcijańska podkreśla, że choć dzieci z Betlejem nie zostały ochrzczone, jednak męczeństwo przyłączyło je do Chrystusa, dlatego mówi się, że otrzymały chrzest krwi. Jest to również dzień szczególnej modlitwy dziękczynno-błagalnej o dzieci noszone pod sercem matek i przebłagalnej za grzechy, których ludzie dopuścili się przeciwko życiu.
Wystrój świąteczny w naszym kościele
Boże Narodzenie urzeka przez piękny wystrój kościołów. Również i u nas dzięki zaangażowaniu się grupie osób możemy podziwiać szopkę bożonarodzeniową oraz pięknie udekorowane choinki. W naszym kościele, jak co roku, znalazły się osoby, które poświęcają swój czas i ofiarowując talenty, przyozdabiając świątynię. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w te działania. Niech radość i wdzięczność, którą ukazuje nam ta sceneria, także w nas rozbudzą wdzięczność dla Boga, że przez te wszystkie lata przychodzi i daje nam czas na nasze przemiany.
Msza Święta o północy, czyli Pasterka
Pasterka to tradycyjna Msza Święta odprawiana w Wigilię Bożego Narodzenia o północy. Jej nazwa pochodzi od słowa "pasterz", ponieważ w tradycji chrześcijańskiej, w noc narodzin Jezusa pasterze, którzy byli pierwszymi świadkami tego wydarzenia, przybyli do Betlejem, by oddać hołd nowo narodzonemu Zbawicielowi. Pasterka to wyjątkowy moment w liturgii kościelnej, który łączy głęboką modlitwę, radość i wspólne przeżywanie tajemnicy Bożego Narodzenia. W naszej parafii mieliśmy możliwość przyjścia, prócz tradycyjnej Mszy Świętej o północy, na Pasterkę, która odbyła się o godzinie 22:00. Tradycyjnie każda z tych uroczystych Mszy Świętych była upiększona poprzez dodatkową oprawę muzyczną - na 22:00 była orkiestra z Cisowej, a o północy nasz chór parafialny Sursum Corda.
Czas adwentu dobiegł końca
W czasie adwentu, poza niedzielami, codziennie odprawiane były roraty – msze święte poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje podczas liturgii biała świeca przewiązana białą bądź niebieską wstęgą. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę). Liturgia rozpoczyna się w ciemnym kościele rozświetlanym przyniesionymi przez wiernych lampionami, które wyrażają postawę czuwania.W tych Mszach Świętych zawsze widzimy większą ilość wiernych, którzy chcą lepiej przygotować się na Boże Narodzenie i za to wielkie Bóg zapłać. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które gorliwie przychodziły z lampionami i szły w procesji rozpoczynającej Eucharystię. Na ostatnich roratach wszystkie chętne dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie przy planszy roratniej upamiętniając to spotkanie.