Aktualności parafialne
Okres adewntu - przygotujmy się na przyjście Chrystusa!
Adwent, jako okres przygotowania na przyjście Chrystusa, to czas szczególny. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Z Adwentem w Polsce nierozłącznie kojarzą się Roraty - Msza Święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. W tym roku na spotkaniach roratnich, dołączając się do jubileuszu 400-lecia powstania Zgromadzenia Księży Misjonarzy, któremu początek dał św. Wincenty a Paulo, patron dzieł miłosierdzia w Kościele, wyruszyliśmy do Betlejem na spotkanie Dzieciątka Jezus. Podczas tej adwentowej wędrówki uczy on nas wyobraźni miłosierdzia i dostrzegania Boga przychodzącego w drugim człowieku. Oprócz tradycyjnych Mszy Świętych roratnich, tak jak w zeszłym roku, możemy uczestniczyć w roratach specjalnie skierowanych dla dorosłych, gdzie cała liturgia jest sprawowana tylko przy blasku świec, które mają wyrażać czuwanie. Nawiązują one do ewangelicznych przypowieści m.in. o pannach mądrych i głupich. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa.
Święta Katarzyna Patronka Kolejarzy
Tegoroczne parafialne obchody Św. Katarzyny rozpoczęliśmy 17 listopada uroczystą mszą św.w parafii Świętego Mikołaja.Wokół ołtarza licznie gromadzą się sztandary kolejowe naszych kędzierzyńskich parafii ks. proboszcz w asyście ks.wikarego spawują Najświętszą Ofiarę. Kolejarze aktywnie uczestniczą, czytają lekcję, modlitwę wiernych przyjmuj Komunię, a na koniec księdzu proboszczowi dziękują wręczając wiązankę kwiatów.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
8 grudnia grupa Dzieci Maryi w sposób szczególny przeżywała Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci wzięły czynny udział w liturgii, wyrażając swoją miłość do Matki Bożej. Po południu, na nieszporach o godz. 16:00, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – do wspólnoty dołączyły dwie nowe kandydatki. Cała grupa, wraz z nowymi członkiniami, uroczyście odnowiła akt oddania Matce Boga, potwierdzając swoją przynależność do Dzieci Maryi i zawierzając swoje życie Niepokalanej.
To święto było pełne radości i duchowego umocnienia, podkreślając rolę Maryi w życiu każdego z nas.
List pasterski biskupa opolskiego na początek roku kościelnego
Nabierzmy ducha i bądźmy pełni nadziei
Drodzy Diecezjanie,
w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny. Będziemy go przeżywać pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”, które jest również myślą przewodnią Zwyczajnego Jubileuszu 2025. Ogłosił go papież Franciszek bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), a będzie trwał od dnia otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie 24 grudnia br. do Uroczystości Objawienia Pańskiego w 2026 roku.
Każdy tego typu Rok Święty, ogłaszany przez papieża co 25 lat, stanowi czas szczególnej łaski dla duchowego rozwoju. Zobowiązuje nas do podjęcia odnowy przymierza z Bogiem i codziennego życia. Mając to na względzie i biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania naszego życia, papież wzywa nas do obudzenia nadziei, której źródłem jest miłość Boga objawiona i okazana nam w Chrystusie.
XXIV spotkanie Krwiodawców województwa opolskiego
W uroczystość Chrystusa Króla tradycyjnie spotkali się wszyscy, którym nie jest obojętne życie ludzkie i chęć ofiarowania krwi dla ratowania życia, a w ich intencji odprawiona została Msza Święta o godzinie 11:30 pod przewodnictwem ks. Wojciecha Modelskiego diecezjalnego kapelana krwiodawców w koncelebrze z ks. Pawłem. Wydarzenie to zorganizowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz parafialny zespół Honorowych Dawców Krwi, zgromadziło liczne grono krwiodawców, wolontariuszy, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb medycznych. Poniżej można się wsłuchać w krótkie słowo ks. Wojciecha skierowane do wiernych.
Uroczystość Chrystusa Króla - święto Liturgicznej Służby Ołtarza
Podczas Mszy Świętej w wigilię uroczystości Chrystusa Króla odbyło się przyjęcie nowych ministrantów, którzy włączają się w służbę liturgiczną przy ołtarzu. Młodzi chłopcy złożyli przyrzeczenia, a ks. Michał jako opiekun grupy nałożył im kołnierz, symbolizujący ich nową rolę w Kościele. Tego dnia młodzi ministranci stają się pełnoprawnymi członkami wspólnoty liturgicznej, zobowiązując się do troski o godność liturgii i wierności służbie przy ołtarzu. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej. Po jej zakończeniu wszyscy ministranci wraz z rodzinami zostali zaproszeni na poczęsunek do domu parafialnego.
,,Wierni Bogu i Kościołowi” to hasło tegorocznej pielgrzymki kolejarzy do tronu Jasnogórskiej Pani.
W dniach 9 i 10 listopada 2024r. kolejarze z całej Polski pielgrzymowali po raz 41 do Jasogórskiego Sanktuarium. Specjalnymi pociągami uruchamianymi na wniosek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zjechali z całej sieci PKP do częstochwskiego węzła kolejowego. A stacjami początkowymi w tym roku były: Białystok, Gdynia, Hrubieszów, Przemyśl, Lublin, Słupsk oraz Szczecin. Wielu też kolejarzy przybyło na pielgrzymkę transportem samochodowym w tym nasza skromna 8-mio - osobowa reprezentacja.
Wspomnienie Św. Marcina w naszej parafii i śpiew pieśni patriotycznych
W dniu 11 listopada w naszej parafii uczciliśmy zarówno Święto Niepodległości, jak i wspomnienie św. Marcina z Tours. O godzinie 15.00 zebraliśmy się w kościele na krótkim nabożeństwie, podczas którego Marianki i Ministranci podzielili się piękną opowieścią o życiu i cudach św. Marcina.
Podczas nabożeństwa dzieci przypomniały nam legendę o św. Marcinie – o jego wielkim sercu, pokorze oraz o historii, w której Marcin, będąc jeszcze żołnierzem, podzielił się swoim płaszczem z biednym żebrakiem. To właśnie ta historia dała początek tradycji wypiekania rogali marcińskich, które symbolizują hojność i miłość bliźniego. W trakcie opowieści wyjaśniono także, dlaczego na obrazach św. Marcin często przedstawiany jest z gęsią – według legendy, ptaki te hałasem wskazały kryjówkę świętego, który z pokory ukrył się przed nominacją na biskupa.
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada
W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada o godzinie 10:00 była sprawowana Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Kazanie podczas tej uroczystej Mszy Świętej, w której uczestniczyły również poczty sztandarowe, można wysłuchać poniżej wygłoszone przez księdza proboszcza. Po jej zakończeniu przeszliśmy pod kamienie pamięci, gdzie pomodliliśmy się za wszystkich zmarłych broniących naszej Ojczyzny, dla których Polska niepodległa była najważniejsza. Dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, nie można zapominać, że niepodległość to odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość.
Nabożeństwo za zmarłych
W niedzielne popołudnie, 10 listopada 2024 roku, wierni zgromadzili się w naszej świątyni, by wspólnie modlić się za zmarłych. W liturgię włączył się parafialny chór "Sursum Corda". Mogliśmy wysłuchać pieśni opartej na psalmie 51 ("zmiłuj się nade mną Panie") - Miserere Antonio Lottiego. Wprowadziła nas swoim charakterem w zadumę nad kruchością ludzkiego życia. Naprzemiennie odśpiewano pokutny psalm. Wybrzmiał także hymn "Dies irae", czyli "w gniewu dzień w tę pomsty chwilę".
Ksiądz Paweł wygłosił słowo dotyczące nauki Kościoła Katolickiego dotyczące śmierci, czyśćca oraz modlitwy za zmarłych. Zaśpiewaliśmy także wspólnie litanię za dusze w czyśćcu cierpiące. Cieszymy się, że udało nam się razem wesprzeć modlitwą tych, którzy oczekują na życie wieczne.