Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Articles

Standardy Ochrony Dzieci zostały przyjęte w naszej parafii

Z dniem 15 sierpnia w naszej wspólnocie wchodzą w życie Standardy Ochrony Dzieci. Tekst przyjętych standardów znajduje się na stronie internetowej parafii www.duchaswietego-kk.pl.
 
Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem (ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. 2023 poz. 1606).
 
Kościół przyjmuje i wdraża w swoich placówkach zasady ochrony dzieci przed przemocą. To zaangażowanie nie jest przypadkowe. Przez nie Kościół realizuje misję powierzoną mu przez Pana Jezusa, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych (Mt 18,10). W oparciu o tę ewangeliczną misję uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze. Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawę, lecz przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne środowisko, w którym dzieci są szanowane i doceniane. Niedopuszczalne jest bowiem stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Wszyscy jesteśmy więc zobowiązani do uczenia się rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia oraz bezzwłocznego podejmowania działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża lub dzieje się krzywda. Kościół działa sprawnie i zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie na jak najwcześniejszym etapie. Posiadając odpowiednią wiedzę i mając świadomość zagrożeń, Kościół może w odpowiedni sposób zapobiec krzywdzie i skutecznie ochronić przed nią dzieci oraz osoby bezbronne.
 
Parafia jako podstawowa komórka instytucjonalna Kościoła, wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. Odprawiane są w niej liczne nabożeństwa i uroczystości oraz sprawowane są sakramenty. W parafii żegnamy naszych zmarłych. Odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie dają okazję do wglądu m.in. w sytuację rodzinną, materialną parafian, również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie dają możliwość podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji. W parafii funkcjonują różne grupy duszpasterskie obejmujące formację dzieci, odbywają się zbiórki mi.in. Liturgicznej Służby Ołtarza, Dzieci Maryi, wyjazdy parafialne z księdzem, np. pielgrzymki. Proboszcz oraz jego pomocnicy (księża wikariusze, rezydenci) zazwyczaj towarzyszą parafianom przez wiele lat ich rozwoju religijnego.
 
To w parafii głównie toczy się życie sakramentalne wiernych. Rodzice w zaufaniu przyprowadzają swoje dzieci do parafii i oczekują, że będą tam one bezpieczne. Parafianie są osobami w różnym wieku, w różnej sytuacji rodzinnej, zawodowej, a duszpasterze oraz osoby pracujące na rzecz parafii mają nierzadko wgląd w ich potrzeby oraz możliwość zaradzenia im. Z tego powodu standardy ochrony dzieci w obszarze parafialnym zostały poszerzone o ochronę osób dorosłych i nie dotyczy to wyłącznie osób zależnych, bezbronnych, lecz wszystkich. Mają one za zadanie chronić przed wszelkiego rodzaju nadużyciami, przed krzywdą, przemocą, w tym przed wykorzystaniem seksualnym. Działają w obie strony – chronią zarówno parafian, jak i osoby duchowne, pracowników i wolontariuszy parafii.

Ten szeroki zakres działalności oraz wielość osób zaangażowanych w życie parafialne, mogących mieć dostęp do dzieci i młodzieży oraz posiadających wgląd w prywatne życie parafian, zobowiązuje nas do szczegółowego opracowania zasad ochronnych. Dokument zawierający standardy ochrony dzieci i osób bezbronnych w parafii aktualizowany jest co dwa lata. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest w danej placówce przez osobę odpowiedzialną za prewencję we współpracy z proboszczem i osobami wyznaczonymi przez proboszcza, a następnie konsultowana z osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo parafialne. Następnie jest zatwierdzana przez osobę odpowiedzialną w diecezji za prewencję.

Wywiązując się z wymogów prawnych, a nade wszystko z wymogów moralnych płynących z ewangelicznej misji Kościoła w naszej parafii przyjmujemy następujące STANDARDY OCHRONY DZIECI. Wchodzą one w życie w dniu podpisania przez księdza proboszcza.

Jeden Naród ponad granicami

2022 kresyJuż po raz dziewiąty odbywa się akcja „Jeden naród ponad granicami”. Stowarzyszanie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle ponownie organizuje zbiórkę paczek z żywnością dla naszych rodaków z Kresów Wschodnich. Każdy może włączyć się w tą szlachetną inicjatywę. Dary będą przyjmowane w zakrystii naszej parafii do 27 lutego 2022.

Dzięki hojności ludzi z naszego miasta i zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle” w ostatnich latach do Polaków na Litwie, Białorusi i Ukrainie trafiało ponad 600 paczek. Co roku do inicjatywy włącza się wiele firm, instytucji, szkół, przedszkoli, parafii, jak również zwykłych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. W tym roku swoim patronatem honorowym objęła ją także prezydent Sabina Nowosielska.

Do akcji przystąpić może każdy przygotowując własną paczkę. W każdej z nich powinny się znaleźć:

Cukier 1 kg – 3 sztuki
Konserwy mięsne lub rybne 300 g – 1 sztuka
Ryż 1 kg – 1 sztuka
Kasza 400 g – 2 sztuki
Herbata 100 torebek – 1 sztuka
Herbata 20-50 torebek – 1 sztuka
Herbata sypana/owocowa – 1 sztuka
Kakao 100-200 g – 1 sztuka
Słodki drobiazg (batony, garść cukierków) – 2 sztuki
Makaron 700-1000 g – 2 sztuki
Makaron 250 g – 1 sztuka
Warzywa w puszce – 1 sztuka
Owoce w puszce – 1 sztuka
Czekolada 100 g – 5 sztuk
Olej 1 l – 1 sztuka
Słodycze – duże i małe opakowanie ciastek – 3 sztuki
Kawa sypana 250 g – 1 sztuka
Kawa rozpuszczalna 250 g – 1 sztuka
Kartka – koniecznie z życzeniami – 1 sztuka

Jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej

2022 50lat diecezjiDzieje samodzielnej diecezji opolskiej datują się dopiero od 1972 r., czyli od definitywnego uregulowania sytuacji państwowo-prawnej i kościelnej na całym terytorium tzw. Ziem Zachodnich i Północnych, dokonanego przez papieża Pawła Vl, a dodatkowo wzbogaconego przez Jana Pawła II w 1992 r. Etapem przygotowawczym była od 1945 r. posługa Kościoła na naszym terenie poprzez Administrację Apostolską Śląska Opolskiego. Wcześniej natomiast Kościół naszej ziemi wplatał się co najmniej przez 10 wieków w większy organizm, jakim była utworzona w 1000 r. diecezja, a od 1930 r. archidiecezja wrocławska.

Czytaj więcej...

Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam – „Nie lękajcie się”

2020 100 lecieUmiłowani Siostry i Bracia!

1.W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego. O Karolu Wojtyle powiedziano i napisano już bardzo wiele, dobrze znana jest również jego biografia, która doczekała się licznych ekranizacji. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku?

 

Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa, które wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” (22.10.1978). Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili.

Święty Jan Paweł II był człowiekiem, w którego życiu niezwykle wyraźnie uwidaczniały się cierpienie i niepewność jutra. Jego droga do świętości wiodła przez szereg trudnych doświadczeń życiowych, jak choćby przedwczesna śmierć ukochanej matki czy okrucieństwa II wojny światowej. On przyjmował te wydarzenia z wiarą w to, że historię człowieka ostatecznie prowadzi Pan Bóg, a śmierć nie jest pragnieniem Stwórcy. Gdyby Papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. Na jego płycie nagrobnej wyryto napis: „Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości”. By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał.

2. Początek kapłańskiej drogi Karola Wojtyły miał miejsce w czasie II wojny światowej. Wraz ze swoimi rodakami był on ofiarą dwóch totalitarnych systemów: narodowego i międzynarodowego socjalizmu. Obydwa odrzucały Boga. Obydwa wyrosły na pysze, pogardzie dla innych i nienawiści. Obydwa odbierały wolność i godność człowiekowi. Obydwa niosły strach i śmierć. Obydwa te systemy ściśle też ze sobą współpracowały, aby doprowadzić do eksterminacji polskiej inteligencji, a naród polski przekształcić w rzesze niewolników. W tym czasie młody Karol Wojtyła był robotnikiem w kamieniołomach fabryki chemicznej Solvay w podkrakowskich Łagiewnikach.

Następny rozdział księgi życia św. Jana Pawła II to posługa księdza oraz biskupa krakowskiego. Po dwuletnich studiach w Rzymie został wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici, później pracował w Krakowie. Wykładał w seminariach duchownych i na uniwersytetach. 29 września 1958 roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, a w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. W roku 1967 papież Paweł VI mianował go kardynałem. W czasach komunistycznego reżimu stanowczo bronił chrześcijańskich wartości. Otwarty na dialog, w każdym widział brata. Nieustannie apelował o poszanowanie godności każdego człowieka. Emanował entuzjazmem duszpasterskim. Wiele serca poświęcał pracy z młodzieżą, studentami, z młodymi małżeństwami. Wycieczki w góry, na narty, obozy na łonie natury służyły mu zbliżaniu ludzi do Boga. Żartował, słuchał i uczył, stawiając młodym wysokie cele i wymagania. „Odkrycie Chrystusa to najpiękniejsza przygoda waszego życia” – mówił najpierw do młodzieży w Polsce, a potem – na całym świecie.

I tak nadszedł historyczny dzień 16 października 1978 roku, gdy kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Tu okazało się, jak ważną postacią w jego życiu był kard. Stefan Wyszyński. Po wyborze na papieża, Jan Paweł II powiedział: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła. Gdyby nie było Jasnej Góry”. Obydwaj byli głęboko związani z sanktuarium jasnogórskim. Tam wszystko zawierzali Matce Bożej.

Wybór kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra otworzył nowy rozdział nie tylko w jego życiu, ale także w historii Kościoła w Polsce i na świecie. Niespełna rok później zabrzmiały w Polsce słowa modlitwy: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Te słowa, wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku podczas Mszy św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się momentem zwrotnym w procesie polskich przemian demokratycznych. Dodały odwagi i nadziei, której Polacy wówczas tak bardzo potrzebowali. Dzisiaj – z perspektywy czasu – możemy traktować je jako słowa prorocze.

3. Święty Jan Paweł II głosił Ewangelię na całym świecie. Odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia „na głębię
cyberprzestrzeni”.

Głosząc konieczność poszanowania praw każdej osoby ludzkiej, Papież bronił najsłabszych i bezbronnych. Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreślał, że w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić właściwie ukształtowanego sumienia. Kiedy wielu niepokoją zmiany demograficzne, wyludnianie się i starzenie Europy, jego słowa są nadal aktualną przestrogą: „naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. W 1991 roku, w Radomiu, św. Jan Paweł II mówił: „Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa w naszym stuleciu dołącza się inny jeszcze wielki cmentarz: cmentarz nienarodzonych, cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby zabrano im życie, zanim jeszcze się narodzą. A przecież już miały to życie, już były poczęte, rozwijały się pod sercem swych matek, nie przeczuwając śmiertelnego zagrożenia. A kiedy już to zagrożenie stało się faktem, te bezbronne istoty ludzkie usiłowały się bronić. Aparat filmowy utrwalił tę  rozpaczliwą obronę nienarodzonego dziecka w łonie matki wobec agresji. Kiedyś oglądałem taki film – i do dziś dnia nie mogę się od niego uwolnić, nie mogę uwolnić się od jego pamięci. Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie”.

Polacy i Polska stanowili bardzo ważną część życia św. Jana Pawła II, który po latach wyznał: „Sprawy mojej Ojczyzny zawsze były i są mi bardzo bliskie. Wszystko, co przeżywa mój naród, wszystko to głęboko noszę w sercu. Dobro Ojczyzny uważam za moje dobro” (audiencja do Polaków z okazji 20. rocznicy pontyfikatu, 1998). Polska była krajem, który Ojciec Święty odwiedzał najczęściej – odbył do Ojczyzny dziewięć pielgrzymek. Przyjeżdżał zawsze z konkretnym przesłaniem do rodaków, dostosowanym do aktualnie panującej sytuacji religijnej i politycznej. Każda z pielgrzymek była traktowana przez Polaków jako narodowe rekolekcje, a w spotkaniach z Papieżem uczestniczyły miliony osób. Święty Jan Paweł II wzywał Polaków do sprawiedliwości społecznej i wzajemnego szacunku. Mówił: „«Jeden drugiego brzemiona noście» – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy «brzemię» dźwigane przez człowieka samotnie” (Gdańsk, 1987).

4. Dla wielu osób świadectwo o prawdziwości Ewangelii, jakie dał całemu światu św. Jan Paweł II, wybrzmiało najbardziej przekonująco wtedy, gdy przyszło mu osobiście zmagać się z cierpieniem i chorobą, a na koniec życia stanąć wobec konieczności śmierci. Po raz pierwszy z doświadczeniem wielkiego cierpienia spotkał się w związku z zamachem na swoje życie 13 maja 1981 roku. Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i świadek jego świętości, tak wspominał ten niezwykle dramatyczny czas: „Pamiętam, że w momencie zamachu na Placu św. Piotra [Papież] zachował duży spokój i opanowanie, choć sytuacja była dramatyczna, a zagrożenie życia ogromne. Pytany przeze mnie, potwierdził, że odczuwa ból spowodowany przez rany, pokazał też ich miejsca. Nie można jednak mówić o żadnej panice. Zanim stracił świadomość, od razu też zawierzał się Maryi i mówił, że przebacza temu, który do niego strzelił”.

W ostatnim dniu swojej ziemskiej pielgrzymki, 2 kwietnia 2005 roku, Jan Paweł II był pełen wewnętrznego pokoju i poddania się woli Bożej. Jak wspomina kardynał Dziwisz, Papież był „zanurzony w modlitwie, miał świadomość swojego stanu i tego, co się z nim dzieje. Prosił, żeby czytać mu fragmenty Ewangelii według św. Jana, żegnał się ze współpracownikami, przyszedł m.in. kard. Joseph Ratzinger, były siostry zakonne, które mu posługiwały, był także fotograf Arturo Mari. Odprawialiśmy jeszcze Mszę św. ze Święta Miłosierdzia Bożego, stawał się coraz słabszy, z coraz mniejszą świadomością, ale gotowy na przejście do Domu Ojca”.

Podczas pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku, wiatr silnym podmuchem zamknął księgę Ewangeliarza znajdującą się na jego trumnie. Tak jakby zamknął księgę jego życia. Na zakończenie uroczystości wierni zebrani na Placu św. Piotra wołali „Santo Subito!” – Natychmiast świętym!”. W ten sposób prosili, aby Kościół ogłosił to, czego sami byli pewni: ten Papież był człowiekiem prawdziwie świętym!

Cieszymy się bardzo, że 7 maja tego roku – niemal dokładnie w setną rocznicę przyjścia na świat Jana Pawła II – w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, gdzie został ochrzczony, za zgodą Stolicy Apostolskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny jego Rodziców: Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów. Wiemy dobrze, że nie byłoby takiego człowieka, kapłana i biskupa jak Karol Wojtyła, gdyby nie było wielkiej wiary jego Rodziców.

5. Papież Franciszek, który kanonizował Jana Pawła II, we wstępie do książki opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin Papieża Polaka wyznał: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo. (…) Już piętnaście lat dzieli nas od jego śmierci. Może to niewiele, ale to bardzo długo dla nastolatków i młodych ludzi, którzy go nie znali lub którzy mają tylko kilka mglistych wspomnień o nim z dzieciństwa. Z tego powodu w setną rocznicę jego urodzin słusznie było upamiętnić tego wielkiego świętego świadka wiary, którego Bóg dał swojemu Kościołowi i ludzkości” (San Giovanni Paolo II, 100 anni, Parole e Immagini, Prefazione di Papa Francesco [Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy, Wstęp Papieża Franciszka], Città del Vaticano, Libreria Editrice Vaticana 2020, s. 3, 6).

Od śmierci św. Jana Pawła II ludzie z całego świata modlą się nieprzerwanie u jego grobu w Bazylice św. Piotra. Za jego przyczyną proszą Boga o potrzebne łaski. Dołączmy i my do nich i módlmy się – przez jego wstawiennictwo – w intencjach, które głęboko nosimy w naszych sercach. Prośmy za naszą Ojczyznę, Europę i cały świat. Módlmy się o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, za lekarzy, służbę medyczną i tych wszystkich, którzy narażają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa. Niech setna rocznica urodzin Papieża Polaka będzie dla nas wezwaniem do braterstwa i jedności. Niech będzie źródłem nadziei i zaufania Miłosierdziu Bożemu.

Święty Janie Pawle II, módl się za nami. Amen.

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Abp Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 7 maja 2020 roku

Konta bankowe na które można przekazywać ofiary

Konta bankowe na które można przekazywać ofiary:

      Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2       47-232 Kędzierzyn-Koźle

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Kędzierzynie-Koźlu

05 8882 1032 2001 0000 0909 0001

z dopiskiem:  na cele kultu religijnego

lub

      Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2       47-232 Kędzierzyn-Koźle

Bank PKO S.A. I O. w Kędzierzynie-Koźlu

     26 1240 1659 1111 0000 2594 9018

z dopiskiem:  na cele kultu religijnego

 

Nasza parafia utrzymuje się przede wszystkim z ofiar parafian i dobrodziejów.
Dodatkowym źródłem dochodu są przychody z dzierżaw gruntów rolnych należących do parafii, a także opłaty z wynajmu wieży naszego kościoła dla dwóch operatorów telefonii komórkowej.
Zdecydowaną większość wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem parafii ( od ogrzewania poprzez utrzymanie, remonty itd. ), aż po wydatki związane z duszpasterstwem i liturgią finansujemy dzięki ofiarności naszych parafian i dobrodziejów. Za wszystkie ofiary bardzo dziękujemy!

Jak mogę pomóc?

Pierwszą formą pomocy, o którą prosimy jest modlitwa za naszą parafię, za parafian ( nawzajem za siebie ) i za duszpasterzy. Zachęcamy do ofiarowania w tej intencji także codziennych wyrzeczeń i postu, wysiłku związanego z codziennymi przeciwnościami. Pan Bóg doskonale wie, jak ten kapitał zagospodarować i w Jego bankowości nic się nie straci.

Wolontariat - wsparcie wspólnoty parafialnej przez konkretne działania - od gospodarczych ( jak np. pomoc przy pracach związanych z rokiem liturgicznym - budowanie dekoracji świątecznych, pomoc przy różnego rodzaju spotkaniach, pomoc w porządkowaniu placu kościelnego, w czasie zimy pomoc w odśnieżaniu ), poprzez wymiar charytatywny ( Parafialny Zespół Caritas ), aż po formacyjne ( posługa w czasie liturgii - np. służba jako ministrant, czy marianka oraz uczestnictwo we wszelkich grupach parafialnych ).

Wsparcie finansowe. Podobnie jak w codzienności ten wymiar jest niezbędny także do normalnego funkcjonowania wspólnoty parafialnej. Jego podstawową formą są ofiary składane w czasie Mszy św. niedzielnej, za które bardzo dziękujemy!

Odezwa Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi.

Drodzy Diecezjanie,
Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej diecezji są doroczne święcenia kapłańskie. Jest to radosna uroczystość dla wszystkich wiernych diecezji, bo przecież nowowyświęceni kapłani zostali przez Boga powołani, aby prowadzić dzieło umacniania w wierze swoich sióstr i braci w Chrystusie. W ich ręce złożony zostaje szczególny „dar i tajemnica”, którym jest służebne kapłaństwo. Z ogromną radością pragnę Was zatem poinformować, że w przeddzień Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w najbliższą sobotę 8 czerwca br. o godz. 10.00 rozpocznie się w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu uroczysta Eucharystia, podczas której święcenia prezbiteratu przyjmie 10 diakonów, absolwentów naszego Wyższego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. O tym wydarzeniu oznajmią nam bijące dzwony kościołów we wszystkich parafiach naszej diecezji w momencie udzielania święceń o godz. 11.00.

A oto imiona i nazwiska nowych kapłanów oraz parafie, z których pochodzą:
1. Kacper Józefczyk, z par. św. Michała Archanioła w Prudniku
2. Marcin Kleszyk, z par. św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu Azotach
3. Piotr Kłonowski, z par. Trójcy Świętej w Korfantowie
4. Paweł Knop, z par. św. Jacka w Opolu
5. Rafał Kurek, z par. św. Mikołaja w Raciborzu
6. Michał Ludwig, z par. Trójcy Świętej w Leśnicy
7. Mateusz Mandalka, z par. św. Antoniego w Zdzieszowicach
8. Michael Muskała, z par. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe
9. Radosław Radziwoń, z par. św. Bartłomieja w Głogówku
10. Mateusz Zajdel, z par. św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich

Święcenia kapłańskie są zawsze okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu, że powołuje wybranych ludzi do szczególnego posłannictwa w Kościele oraz, by byli Jego świadkami w świecie. Tak jak do Apostołów w dzisiejszej Ewangelii, mówi im o ich szczególnym zadaniu i posłannictwie: „Wy jesteście świadkami tego” – zwłaszcza Jego męki i zmartwychwstania. Podobnie jak Apostołowie, powołani przez Chrystusa kapłani zostają „przyobleczeni w moc z wysoka”. Dzięki tej mocy Ducha Świętego mogą godnie realizować powołanie, którym zostali obdarowani, to znaczy być przekonywującymi i wiarygodnymi świadkami Ewangelii, którzy prowadzą lud Boży ku niebu, czyli do celu życia wytyczonemu nam przez Chrystusa, o czym przypomina także dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Cieszymy się, że będziemy mieli 10 nowych kapłanów, ale jednocześnie niepokojem napawa coraz mniejsza liczba kandydatów do kapłaństwa w naszym seminarium – wystarczy choćby wspomnieć, że na I roku jest zaledwie 3 kleryków. Choć Kościół jest dziełem Chrystusa i to On nim kieruje. Jednak gdyby zabrakło w nim kapłanów – pasterzy, i to dobrych pasterzy, to nie mógłby wypełniać swojej najważniejszej misji. Bez kapłanów nie byłoby bowiem Eucharystii i innych sakramentów. Nie byłoby głosicieli Słowa Bożego. Możemy mieć pewność, że Chrystus nigdy nie opuści swojego Kościoła i ufamy, że nadal powołuje wielu młodych ludzi do kapłaństwa i życia zakonnego. Wierzymy, że nawet jeśli niektórzy powołani nie dają dobrego świadectwa, to z tego powodu Jezus nie przestaje powoływać. Może tylko młodym ludziom trudniej przyjąć powołanie, którym Bóg ich obdarza i nawet jeśli czują je w sercu, wybierają inną drogę życia. W wielu młodych ludziach pojawia się także lęk przed decyzją na całe życie, która w ich mniemaniu może odebrać lub przynajmniej ograniczyć ich wolność.
Tym wszystkim chciałbym przytoczyć słowa Papieża Franciszka z Orędzia na tegoroczny 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który mówi: „Powołanie Pana nie jest ingerencją Boga w naszą wolność; nie jest to «więzienie» ani nałożony na nas ciężar. Wręcz przeciwnie, jest to inicjatywa pełna miłości, poprzez którą Bóg wychodzi nam na spotkanie i zaprasza do wejścia we wspaniały projekt, którego uczestnikami pragnie nas uczynić, ukazując nam perspektywę szerszego morza i niezwykle obfitego połowu.”
A zatem każde powołanie jest dziełem Boga. Człowiek udziela jedynie odpowiedzi na Bożą propozycję. Przy tym nie powinien odczuwać lęku przed trudnościami, które się z tym wiążą, ani przed własnymi niedoskonałościami i słabościami. Wystarczy ufać w moc Boga, w moc Jego miłosierdzia, które przemienia i odnawia.

Troska o powołania kapłańskie i zakonne, męskie i żeńskie, jest ważną sprawą dla całej wspólnoty Kościoła, za którą każdy z nas jest odpowiedzialny. Szczególnie ważnym wyrazem tej troski jest gorąca modlitwa, aby Pan nadal powoływał nowych świadków swojej Ewangelii, a powołani wielkodusznie odpowiadali na to wezwanie. W naszej diecezji działa Dzieło Modlitwy o Powołania „Oremus”, w wielu parafiach są grupy osób modlących się w intencji kapłanów, tzw. „Margaretki”. Bardzo Was proszę o tę modlitwę podczas Mszy św., podczas modlitwy różańcowej odmawianej w wielu parafiach przed nabożeństwami. Warto powrócić we wszystkich parafiach do pięknej tradycji modlitwy o powołania w pierwsze czwartki miesiąca. Pamiętajmy o tej intencji także w naszej osobistej modlitwie.

Mówiąc o szczególnym powołaniu do kapłaństwa lub do życia konsekrowanego, nie sposób nie wspomnieć o powołaniu do świętości, którym obdarowany został każdy z nas w dniu chrztu świętego. Od tego momentu jesteśmy świątynią Ducha Świętego i mamy udział w Boskim życiu. Ta szczególna łaska dziecięctwa Bożego wymaga jednak bezustannej troski i wysiłku na rzecz duchowego rozwoju. Wsparciem w tym dziele ma służyć powołana 30 grudnia 2018 roku Maryjna Wspólnota Opiekunek Dziecięctwa Bożego. Jest przeznaczona dla kobiet powyżej 18 roku życia, które jeszcze bardziej chcą się troszczyć o życie Boże w sobie, i które będą się angażowały na rzecz wychowania religijnego swoich bliskich, a także w dzieło rozwoju duchowego parafii. Raz jeszcze zwracam się do wszystkich Diecezjanek z prośbą
o rozważenie możliwości przystąpienia do tej wspólnoty.

Drodzy Diecezjanie, chcę Was też poinformować, że podobnie jak w ubiegłych latach, w Uroczystość Bożego Ciała, 20 czerwca br., po raz kolejny w Opolu przy parafii Przemienienia Pańskiego, odbędzie się „Koncert Uwielbienia”. Stanowi on szczególną formą modlitwy za młode pokolenie. Już dziś serdecznie Was zapraszam: dzieci, młodzież, małżeństwa i rodziny; wszystkich. Nabożeństwo rozpocznie się
o godz. 19.00. Zwieńczy je Apel Jasnogórski. Będzie ono również transmitowane przez nasze diecezjalne Radio Doxa.

Korzystając z okazji, zapraszam również wszystkich Mężczyzn i Młodzieńców na Górę Świętej Anny na tradycyjną pielgrzymkę stanową. Tegoroczne obchody rozpoczną się w sobotę wieczorem, 29 czerwca o godz. 18.30. Uroczystej Mszy św. w niedzielę o godz. 10.00 przewodniczyć będą biskupi opolski i gliwicki.

Na koniec raz jeszcze Was proszę, drogie Siostry i drodzy Bracia, o usilną modlitwę w intencji wszystkich powołanych: tegorocznych neoprezbiterów, wszystkich kapłanów naszej diecezji i nas, księży biskupów. Proszę również o intensywną modlitwę o nowe powołania do posługi kapłańskiej i życia konsekrowanego.

Z całego serca wszystkim Wam błogosławię.
Wasz biskup
+ Andrzej Czaja

Notka informacyjna ( RODO )

Strona internetowa "Parafia w Kędzierzynie - Koźlu pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła" jest wydawana przez rzymsko-katolicką Parafię pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła, ul Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej.

"Gazetka parafialna" jest wydawany przez Parafię pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Apel Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2017 – miesiąc abstynencji

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Zbliża się sierpień. Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu.

Większość rodaków przyjmuje nasze coroczne apele z otwartym sercem. Niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że alkohol etylowy zarówno w mocnych napojach, jak i w słabszych, takich jak piwo, ma moc zabierać życie nie tylko pojedynczych osób, ale unicestwiać całe narody. Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości. A przecież alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem! Ogromnym skandalem jest wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu oraz jego reklama. W konsekwencji, w Polsce wciąż wzrasta spożycie alkoholu. Wielu Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń. Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje. Przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu, towarzyski przymus picia i alkoholowa mentalność, to najpoważniejsze problemy, z którymi nasz Naród musi odważnie się zmierzyć, jeśli chce ocalić swoją tożsamość i przetrwać.

Czy mamy świadomość, że gdy czytany jest ten Apel, tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol? Tylko w ciągu jednego dnia wokół nas ma miejsce bezmiar ludzkich tragedii, często ukrywanych, które mają jedno źródło – nadużywanie alkoholu. Mamy na myśli przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczoną młodość i życie.

Czy te fakty nie mówią same za siebie? Czy ta lawina ludzkich nieszczęść, to wciąż za mało, by powiedzieć pijaństwu stanowcze nie, a tak ludzkiej wolności i szczęściu?

Św. Jan Paweł II mówił: „Nie wolno ośmieszać i pomniejszać inicjatyw trzeźwościowych. Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka i trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii. Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej „wolności”. Wolność to nie jest samowola”.

Dlatego prosimy, pomóżcie tym, którzy pragną żyć w wolności zachowując trzeźwość. Dajcie dobry przykład zwłaszcza najmłodszym, którzy powinni widzieć, że można spędzać wolny czas bez picia. Jesteśmy Dziećmi Bożymi podobnymi do naszego Ojca, powołanymi do życia w miłości, radości i świętości. Nie potrzebujemy alkoholu, aby osiągnąć szczęście. Alkohol może nam to szczęście i pełnię życia jedynie odebrać.

Wrogowie wolności Narodu sugerują, jakoby dążenie do trzeźwości było dążeniem do całkowitej prohibicji. Tak nie jest. Podkreślmy to zdecydowanie – tak nie jest. Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach. Ogólnie określamy brak cnoty trzeźwości słowem: pijaństwo. I właśnie pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości. Polacy muszą porzucić pijaństwo! Przypomnijmy podstawową zasadę apostolstwa trzeźwości: przez abstynencję wielu, do trzeźwości wszystkich. Prosimy więc o sierpniowy dar abstynencji w poczuciu odpowiedzialności za los wszystkich Polaków, całego Narodu, którego byt zagrożony jest przez pijaństwo i alkoholizm tak wielu naszych rodaków.

Dlaczego potrzebujemy Narodowego Kongresu Trzeźwości?

Potrzebujemy przebudzenia i przemiany. Musimy zrozumieć, że każdego dnia na naszych oczach toczy się walka o przyszłość Polaków, o to, czy ocalimy trzeźwość, a więc wolność, godność, zdrowie i życie milionów z nas. Czy pozwolimy, by utrata wiary, cierpienie, przemoc, stracone nadzieje niszczyły kolejne rodziny?

Nie chcemy i nie możemy biernie przyglądać się duchowej, psychicznej i materialnej degradacji setek tysięcy Polaków i polskich rodzin. To nie jest tylko problem jednostek, to sprawa nas wszystkich.

Świadomi tak licznych zagrożeń podjęliśmy dzieło Narodowego Kongresu Trzeźwości. Dziękujemy także parlamentarzystom, którzy ustanowili rok 2017 rokiem troski o trzeźwość. W tym czasie, zgodnie z hasłem Kongresu przypominamy, że za trzeźwość odpowiadają rodziny, Kościół, państwo i samorządy.

Odpowiedzialność rodzin

Rodziny chronią, umacniają i promują trzeźwość przez miłość, odpowiedzialność i szacunek, ofiarną troskę o najbliższych. Wzajemna miłość męża i żony oraz ich wspólna troska o wychowanie dzieci i młodzieży według zasad Ewangelii, to najlepsza szkoła życia w trzeźwości. Rodzina dysponuje też najlepszą formą terapii uzależnień, czyli nieodwołalną miłością, która w odniesieniu do alkoholików z konieczności musi być twarda dopóty, dopóki nie wejdą oni na drogę abstynencji i radykalnej zmiany życia.

Dla młodzieży abstynencja to obowiązek. Każda dawka alkoholu w dzieciństwie i młodości to zagrożenie. Nie ma bezpiecznej dawki, którą można tolerować i akceptować. Każdy dramat, każda śmierć pijanego nastolatka wracającego z imprezy, każde złamane życie, każde zawiedzione nadzieje zaczęły się od jednego kieliszka, od jednej puszki piwa.

Apel o dar abstynencji kierujemy w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład. Dziękujemy tym rodzicom, którzy podejmują odważne zobowiązanie życia w abstynencji, aż wszystkie ich dzieci osiągną pełnoletność. To piękne świadectwo. Stawką w tej walce jest nie tylko dobre życie na ziemi, ale też życie wieczne naszych bliskich i całej wspólnoty narodowej. Tylko trzeźwe rodziny mogą być rodzinami szczęśliwymi, czyli takimi, w których każdy kocha każdego.

Jednocześnie zwracamy się do rodzin, w których problemy alkoholowe są obecne. Szukajcie ratunku wszędzie, gdzie to możliwe – w parafiach, w szpitalach, w urzędach, w stowarzyszeniach i fundacjach. Wokół są instytucje i wielu ludzi dobrej woli, którzy widzą wasze dramaty i są przygotowani do tego, by pomagać.

Odpowiedzialność Kościoła

Odpowiedzialność Kościoła realizuje się przez wskazywanie prawdziwego sensu życia i przez prowadzenie ludzi do Boga. Dziękujemy wszystkim kapłanom i siostrom zakonnym zaangażowanym w animowanie i wspieranie parafialnych grup trzeźwościowych, zachęcających do składania przyrzeczeń abstynenckich i organizowania bezalkoholowych przyjęć z racji chrztu, Komunii św., zaślubin, pogrzebów. Prosimy kapłanów, by dołączyli do dziejowego szeregu duszpasterzy trzeźwości, podejmując osobistą abstynencję i troszcząc się o trzeźwość wiernych. To nasz obowiązek wobec wiernych, których zbawienie jest zagrożone przez alkohol. Bądźmy dla nich rękami miłosiernego Boga, który pochyla się nad swoimi najbardziej zranionymi dziećmi.

Odpowiedzialność państwa i samorządu

Tak wiele do zrobienia ma również państwo i samorządy. Widzimy liczne pozytywne sygnały i gesty, jednak potrzeba większej determinacji i konsekwencji, wbrew silnym grupom interesów. Wielką odpowiedzialnością państwa jest nie tylko stanowienie mądrego i precyzyjnego prawa, ale też jego skuteczne i bezwzględne egzekwowanie. Trzeba całkowicie zakazać reklamy alkoholu oraz ograniczyć jego fizyczną i ekonomiczną dostępność. Po to Naród wybiera swoich przedstawicieli, aby zatroszczyli się o byt swoich rodaków. Dlatego każdy polityk, urzędnik, samorządowiec, każdy sprawujący władzę w kraju, bierze odpowiedzialność wobec Boga, Narodu i historii za swoje decyzje.

Św. Jan Paweł II przypomniał: „Nie wolno „sprzedawać” człowieka za zysk doraźny i niegodziwy, zdobywany na ludzkich słabościach i wadach! Nie wolno wykorzystywać i pogłębiać ludzkiej słabości! Nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny, społeczeństwa, gdy się wzięło odpowiedzialność wobec historii!” (Apel, Częstochowa, 12 czerwca 1987 r.).

Apelujemy również do mediów. Nie można w jednej audycji informować z przerażeniem, że kilkumiesięczne dziecko zostało kaleką przez agresję pijanych rodziców, a chwilę później nadawać reklamę piwa pokazującą, że alkohol to radość, przygoda i wspaniałe doświadczenia. Albo jesteśmy po stronie życia i chronimy trzeźwość, albo po stronie śmierci i cierpienia. Nie ma nic pomiędzy.

Konieczne jest podjęcie przez narodowe media – telewizję i radio poważnych i cyklicznych programów, które będą zachęcały do życia w trzeźwości, dostarczą rzetelnej wiedzy o przyczynach i skutkach sięgania po alkohol przez nieletnich i nadużywania alkoholu przez dorosłych. Programy te powinny informować o mechanizmach choroby alkoholowej, a także o skutecznych sposobach rozwiązywania dramatów alkoholowych.

Zaproszenie do udziału w obchodach Kongresu

Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach kongresowych poprzez modlitwę i konkretne dzieła. W dniach 21-23 września 2017 r., w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się centralne uroczystości Narodowego Kongresu Trzeźwości, a w niedzielę 24 września br. będziemy się modlić o trzeźwość w świątyniach całej Polski.

Kongres i inne działania trzeźwościowe nie są utopią. Są odpowiedzią na dramatyczną sytuację Narodu. Gdy walczy się o prawdziwą wolność, to walczy się o najświętsze, najwyższe wartości. Jesteśmy przekonani, że dzięki łasce Boga i zaangażowaniu rodzin, Kościoła, państwa i samorządów nadejdzie zwycięstwo. Dzisiaj każdy musi w swoim sercu odpowiedzieć na pytanie – czy chce być po stronie niszczących Naród, czy po stronie przyszłych zwycięzców, którzy Naród chronią. Niech Maryja, Królowa Polski, uprosi wszystkim Polakom łaskę życia w trzeźwości, która jest warunkiem prawdziwej wolności. Dzisiaj jednym z wymiarów patriotyzmu jest walka o wolność wewnętrzną. Musimy obronić Polskę, by w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości, cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także duchową wolnością Polaków.

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Apostolstwa Trzeźwości

Pierwszy Kędzierzyńsko-Kozielski Orszak Trzech Króli 6 stycznia Roku Pańskiego 2016

Orszak jest organizowany według zasad
Fundacji Orszak Trzech Króli.
www.orszak.org

 


 

Orszak Trzech Króli radosną religijną, społeczną imprezą polegającą na przemarszu aktorów-amatorów przebranych za króli, Świętą Rodzinę, aniołów, wojsko, dwór, diabłów, Heroda itp.
Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek
i jest oparty na przekazie Biblijnym.
Celem Orszaku jest budowa poczucia więzi z miastem,
lokalną społecznością i uczczenie Epifanii,
najstarszego święta chrześcijańskiego.

 


Rozpoczęcie godzina 1400:
Krótkie sceny odgrywane na placach kościelnych i wymarsz ORSZAKÓW:

godz.14.10 z kościoła na Piastach wyjście orszaku Króla Kacpra. Orszak idzie w kolorze niebieskim. (mirra)

godz.14.10 z kościoła na Pogorzelcu wyjście orszaku Króla Baltazara Orszak idzie w kolorze zielonym. (złoto)

godz.14.10 z kościoła św. Mikołaja wyjście orszaku Króla Melchiora. Orszak idzie w kolorze czerwonym. (kadzidło)

1. Prosimy o stroje z dowolnymi elementami określonych powyżej kolorów. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.
2. Wspólnoty, parafie, inne miejscowości chcące dołączyć się do Orszaku proszone są o wybór "miejsca wyjścia" i o dostosowanie się do kolorów.
3. Można dołączyć się do Orszaku na trasie przemarszu.


Godzina 14.45
Orszaki Trzech Króli spotykają się na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i ulicy Judyma. Będziemy świadkami krótkich, odgrywanych scen. Następnie nastąpi wspólne wejście Orszaków na Plac Wolności, gdzie przed Starostwem w Szopce będzie oczekiwała Święta Rodzina i przyjmie "Hołd i Pokłon Trzech Króli". Później nastąpi oddanie pokłonu przez przedstawicieli naszego Miasta i Rejonu.

 

Zapraszamy do oddania pokłonu przedstawicieli Lokalnych Społeczności ( np. Cisowa, Blachownia, Lenartowice, Sławięcice, Azoty, Kłodnica, Koźle, Rogi Kozielskie i innych). W darze mogą złożyć cukierki. Cukierkami poczęstujemy dzieci i przekażemy je do Rodzinnych Domów Dziecka.

 

Bardzo ważne: prosimy o wcześniejsze (kilkudniowe) zgłoszenie delegacji, aby prowadzący mógł przez głośniki informować o delegacjach przychodzących do Szopki z pokłonem.
Po oddaniu pokłonu nastąpi wspólne kolędowanie, wręczenie upominków za najpiękniejszy korony z poszczególnych parafii.
Uroczystość Orszaku Trzech Króli zakończy się około godziny 1600 odczytaniem BISKUPIEGO PRZESŁANIA i błogosławieństwem.


Zaproszenie do radosnego udziału
w Pierwszym Kędzierzyńsko-Kozielskim Orszaku Trzech Króli


Z a p r a s z a m y :


1. ...przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne.
Można dołączyć się jako grupa w kolorze określonego Króla.
Można jednak mieć swój pomysł na strój grupy, klasy. Mogą pójść Aniołowie, mogą pójść rycerze lub inne przebrane grupy. Kilku młodych przebranych za diabłów też zapewnie spotkamy.
Można użyć różnych rekwizytów takich jak: chusteczki, balony itp...
Udział mogą wziąć chóry szkolne, schole, grupy taneczne, itp.

2. ...szkoły średnie. Liczymy na różną pomoc organizacyjną, budowę szopki, pomoc porządkową, opiekę nad młodszymi grupami, odgrywanie różnych ról, itp.

3. ...grupy mundurowe. Kolejarze, grupy rekonstrukcyjne, strażacy. Wszyscy mogą przyjść i oddać pokłon w Stajence.

4. ...rodziny. Orszak jest świętem Rodzinnym. Wielka prośba do rodzin o pomysłowość i rodzinną obecność.

5. ...wszystkich Was na radosny ORSZAK i wspólny śpiew kolęd. Prosimy o maksymalne zaangażowanie wyobraźni i przeniesienie tego na ulice naszego miasta w środę 6.01.2016.


Chcesz pomóc, masz oryginalny pomysł, masz wątpliwości - skontaktuj się z księżmi parafii, do której masz zamiar się dołączyć.


P o m o c   o r g a n i z a c y j n a :

1. Możemy pomóc poprzez zgłoszenie grupy zorganizowanej (np. harcerzy, kolejarzy, strażaków OSP, itp...) do Służb Porządkowych.
2. Możemy pomóc poprzez wypożyczenie zwierząt (takich jak: osioł, konik kucyk, wielbłąd...) lub zapraszamy z nimi do ORSZAKU.


K o n k u r s y :

1. W każdej parafii w czasie ADWENTU dzieci robią korony dla siebie. Najpiękniejsze korony z każdej parafii w dwóch kategoriach dziecięcych, zostaną nagrodzone przez przedstawicieli Miasta i Powiatu pod koniec Orszaku.

2. Ogólnopolski konkurs plastyczny. Temat konkursu: "Czwarty Król. Król miłosierdzia". Regulamin konkursu dostępny u swoich księży i katechetów oraz w parafiach organizujących ORSZAK.


 

III NIEDZIELA ADWENTU
15.12.2024


ogloszenia

intencje


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
KOLĘDY 2025

wersja Word

|

wersja PDF





 [aktualizacja: 03.09.2024]
Na drugie półrocze 2024

katechumenat



2024 kamilek