Wydarzenia
Oświadczenie prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ograniczenia handlu w niedziele
W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedziele, jako Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – biorąc również pod uwagę liczne głosy wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i chrześcijan z innych Kościołów – wyrażamy nasz niepokój wobec losu obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego „Solidarność”, która została poparta podpisami ponad 500 tys. obywateli naszego kraju. Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.
Trudno pominąć fakt, iż to właśnie „Solidarność” – jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych – realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują.
W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi, tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji
z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.
Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał Św. Jan Paweł II encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicę niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę.
+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
+Artur Miziński
Biskup Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 31 października 2017 roku
Kędzierzyńsko-Kozielski Orszak Trzech Króli pod ogólnopolskim hasłem "Pokój i dobro" 6 stycznia Roku Pańskiego 2017
Orszak jest organizowany według zasad
Fundacji Orszak Trzech Króli.
www.orszak.org
Orszak Trzech Króli radosną religijną, społeczną imprezą polegającą na przemarszu aktorów-amatorów przebranych za króli, Świętą Rodzinę, aniołów, wojsko, dwór, diabłów, Heroda itp.
Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek
i jest oparty na przekazie Biblijnym.
Celem Orszaku jest budowa poczucia więzi z miastem,
lokalną społecznością i uczczenie Epifanii,
najstarszego święta chrześcijańskiego.
Rozpoczęcie godzina 1400:
Krótkie sceny odgrywane na placach kościelnych i wymarsz ORSZAKÓW:
godz.14.10 z parkingu Pływalni przy Alei Jana Pawła II wyjście orszaku Króla Kacpra. Orszak idzie w kolorze niebieskim. (mirra)
godz.14.10 z kościoła na Pogorzelcu wyjście orszaku Króla Baltazara. Orszak idzie w kolorze zielonym. (złoto)
godz.14.10 z kościoła św. Mikołaja wyjście orszaku Króla Melchiora. Orszak idzie w kolorze czerwonym. (kadzidło)
1. Prosimy o stroje z dowolnymi elementami określonych powyżej kolorów. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.
2. Wspólnoty, parafie, inne miejscowości chcące dołączyć się do Orszaku proszone są o wybór "miejsca wyjścia" i o dostosowanie się do kolorów.
3. Można dołączyć się do Orszaku na trasie przemarszu.
Godzina 14.50
Orszaki Trzech Króli spotykają się na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i ulicy Judyma. Będziemy świadkami krótkich, odgrywanych scen. Następnie nastąpi wspólne wejście Orszaków na Plac Wolności, gdzie przed Starostwem w Szopce będzie oczekiwała Święta Rodzina i przyjmie "Hołd i Pokłon Trzech Króli". Później nastąpi oddanie pokłonu przez przedstawicieli naszego Miasta i Rejonu.
Zapraszamy do oddania pokłonu przedstawicieli Lokalnych Społeczności. W darze mogą złożyć cukierki. Cukierkami poczęstujemy obecne na ORSZAKU dzieci i przekażemy je innym Dzieciom, które się z tego bardzo ucieszą.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie delegacji, aby prowadzący mógł informować o delegacjach przychodzących do Szopki z pokłonem.
Przez cały czas będziemy wspólnie kolędowali, a niektóre grupy już organizują się, aby radośnie Panu zaśpiewać.
Dla dzieci ważną chwilą będzie wręczenie upominków za najpiękniejszy korony z poszczególnych parafii przez Panią Prezydent Miasta i panią Starostę Powiatu.
Uroczystość Orszaku Trzech Króli zakończy się około godziny 1600 odczytaniem BISKUPIEGO PRZESŁANIA i błogosławieństwem.
Zaproszamy do radosnego udziału
w Kędzierzyńsko-Kozielskim Orszaku Trzech Króli:
1. ...przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne.
Można dołączyć się jako grupa w kolorze określonego Króla.
Można jednak mieć swój pomysł na strój grupy, klasy. Mogą pójść Aniołowie, mogą pójść rycerze lub inne przebrane grupy. Kilku młodych przebranych za diabłów też zapewnie spotkamy.
Można użyć różnych rekwizytów takich jak: chusteczki, balony itp...
Udział mogą wziąć chóry szkolne, schole, grupy taneczne, itp.
2. ...szkoły średnie. Liczymy na różną pomoc organizacyjną, budowę szopki, pomoc porządkową, opiekę nad młodszymi grupami, odgrywanie różnych ról, itp.
3. ...grupy mundurowe. Kolejarze, grupy rekonstrukcyjne, strażacy. Wszyscy mogą przyjść i oddać pokłon w Stajence.
4. ...rodziny. Orszak jest świętem Rodzinnym. Wielka prośba do rodzin o pomysłowość i rodzinną obecność.
5. ...wszystkich Was na radosny ORSZAK i wspólny śpiew kolęd. Prosimy o maksymalne zaangażowanie wyobraźni i przeniesienie tego na ulice naszego miasta w piątek 6.01.2017.
Chcesz pomóc, masz oryginalny pomysł, masz wątpliwości - skontaktuj się z księżmi parafii, do której masz zamiar się dołączyć.
P o m o c o r g a n i z a c y j n a :
1. Możemy pomóc poprzez zgłoszenie grupy zorganizowanej (np. harcerzy, kolejarzy, strażaków OSP, itp...) do Służb Porządkowych.
2. Możemy pomóc poprzez wypożyczenie zwierząt (takich jak: osioł, konik kucyk, wielbłąd...) lub zapraszamy z nimi do ORSZAKU.
1. KONKURS: W każdej parafii w czasie ADWENTU dzieci robią korony, w których pójdą w ORSZAKU. dla siebie. Najpiękniejsze korony z każdej parafii w trzech kategoriach dziecięcych, zostaną nagrodzone przez przedstawicieli Miasta i Powiatu pod koniec Orszaku.
( kategoria I - przedszkole, kategoria II - klasy 1-3 SP, kategoria III - kl.3-6 SP )
2. Regulamin ogólnopolskich konkursów dostępny jest na stronie internetowej www.orszak.org/konkursy
Dzień Rodziny - wielki dzień dla nowych małżonków cz.2
Dzień Miłosierdzia - dzień trzeci wspólnych przeżyć - fotoreportaż cz.3
Dzień Miłosierdzia - dzień trzeci wspólnych przeżyć - fotoreportaż cz.2
Parafialny Zespół Caritas
Przewodnicząca - Brygida Kaniak
Opiekun grupy - Ksiądz Edward Bogaczewicz
Parafialny Zespół CARITAS jest Zespołem charytatywnym powoływanym przez Rzymskokatolickie Parafie. Sposób powołania oparty jest na "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o pracy charytatywnej w parafiach z 1986 r."
PZC przy parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu - powstał w 1990 roku, a jego założycielami z inicjatywy ks. Proboszcza Edwarda Bogaczewicza był pan Karol Barth i pani Urszula Grin. Patronką Zespołu jest św. Jadwiga Śląska - opiekunka dzieła CARITAS, której uroczystość przypada 16 października.
Zespół liczy 8 osób.
Zespół Charytatywny zajmuje się:
- | dożywianiem dzieci w szkołach |
- | odwiedzaniem osób starszych i chorych |
- | wydawaniem żywności w ramach pomocy z Unii Europejskiej |
- | przygotowaniem paczek żywnościowych na Wielkanoc |
- | prowadzeniem magazynu odzieżowego, w którym wydawana jest odzież za darmo lub przysłowiową "złotówkę" |
- | pomagamy, pośredniczymy w przekazywaniu mebli, sprzętu RTV |
- | jeżeli pozwalają na to finanse Zespołu pomagamy zakupić dzieciom podręczniki szkolne, a osobom o niskich dochodach pomagamy wykupić lekarstwa |
Pieniądze na realizację zadań Zespół ma ze zbiórek pieniężnych oraz ze sprzedaży świec na Boże Narodzenie.
Brygida Kaniak
Konto bankowe:
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Kędzierzynie-Koźlu
20 8882 1032 2001 0025 1721 0001
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu
Sprawozdanie z działalności klubu HDK przy parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu za rok 2000/2016.
Ogólnopolskie Duszpasterstwo krwiodawców w Polsce powstało przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego ,a opiekunem krwiodawców w Polsce jest ks. Kanonik płk. Zenon Surma .W naszej Parafii klub powstał 12 lutego 1998 roku ,a prezesem i założycielem grupy jest Mieczysław Ferdzyn. Powstanie parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK było odpowiedzią naszej parafii na apel Biskupów Polski o „Dar Krwi” w 1997 roku. Podczas spotkania założycielskiego ustalono że spotkania naszego klubu będą odbywać się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz.18.30, kapelanem krwiodawców w Diecezji opolskiej jest ks. Wojciech Modelski. Tej nominacji dokonał arcybp A. Nossol w dniu 30.06.2006r.Krwiodawcy w naszej parafii propagują ideę pomocy chorym i ofiarom wypadków poprzez dar krwi. Sami oddają krew i organizują 5 razy w roku niedzielne akcje poboru krwi, przez prawie 18 lat działalności liczba krwiodawców była bardzo duża dlatego krew oddają podczas wspomnianych akcji poboru krwi jak też w punkcie krwiodawstwa nie brakuje naszych krwiodawców w innych miastach gdzie obecnie przebywają. Akcje poboru krwi w naszym klubie odbywają się od 2000 roku do dnia dzisiejszego członkowie naszego klubu oddali łącznie aż 2143,800 mililitrów tego bezcennego leku jakim jest krew. My krwiodawcy nie oddajemy tylko krew, ale też organizujemy Wojewódzkie Spotkania Krwiodawców. W tym roku było to uż 17 takie spotkanie .Na tych spotkaniach spotykają się krwiodawcy i ich rodziny jak też władze PCK i RCKi K w Opolu i Raciborzu. Tradycyjnie spotkania takie rozpoczynają się Mszą Św, następnie posiłkiem i kawą bardzo potrzebne są takie spotkanie gdyż można wymieniać się informacjami z różnych klubów HDK. Jak co roku członkowie naszego klubu uczestniczą w pielgrzymce na Jasną Górę ,z tych pielgrzymek korzystają także krwiodawcy z innych klubów zabierając się razem z nami. Byliśmy też organizatorami pielgrzymek trzydniowych po Polsce zwiedziliśmy między innymi Licheń ,Niepokolanów ,Sandomierz i wiele innych miejscowości które były na drodze naszych wędrówek .Od dwóch lat jeździmy też na spotkania opłatkowe do Warszawy .Naszym celem jest też pomoc naszemu ks.Proboszczowi i Parafii podczas świąt kościelnych i nie tylko uczestniczymy i zabezpieczamy zawsze pięknie ubrani w stroje organizacyjne .Jesteśmy też organizatorami zawodów wędkarskich o puchar naszego proboszcza. 11.02.2018 roku przypada 20 lecie naszego klubu i już teraz zaczynamy przygotowywać się do tego święta.
z poważaniem
Prezes Klubu HDK
Mieczysław Ferdzyn