Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Udział w IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka

W sobotę 12 października 2024 Wspólnota Margaretek, czyli osób modlących się za Kapłanów w naszej parafii w liczbie 20 osób wzięła udział w IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka. Miejscem spotkania był Kraków, a konkretnie dwa sanktuaria: Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na Białych Morzach powitał nas kustosz ks. Tomasz Szopa. - Dzięki waszej modlitwie realizowanie powołania i posługa kapłańska mogą być owocne. Wasza modlitwa to wielki dar, a wasze wspólnoty modlące się w intencji kapłanów to wielki skarb w Kościele Konferencję na temat pielgrzymowania wygłosił ks. Bogusław Nagel, opiekun krajowy tego apostolatu. - Jednoczy nas wspólna modlitwa. Dlatego potrzebujemy wspólnego spotkania, aby rozpalić nasze serca, abyśmy z większą gorliwością otaczali naszych duszpasterzy swoją modlitwą. Potrzebujemy rozpalenia serca, umocnienia. Nabożeństwu, w czasie którego zawierzono Apostolat "Margaretka" św. Janowi Pawłowi II, przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Krakowski biskup pomocniczy podziękował wszystkim zaangażowanym w modlitwę za kapłanów. Zaznaczył, że to najlepszy sposób, żeby chronić duszpasterzy przed złem i pobłogosławił zgromadzonych relikwiami krwi św. Papieża.

Wzięliśmy udział w procesji różańcowej której przewodniczyła grupa modlitwy Margaretek z diecezji kaliskiej oni też przygotowali rozważania i intencje do różańca Następnie dodaliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia a tam ks. Prof. Wojciech Węgrzyniak wygłosił konferencję poświęconą modlitwie wstawienniczej Poświęcił ją modlitwie wstawienniczej, bo taki charakter ma właśnie modlitwa w intencji kapłanów praktykowana przez członków apostolatu.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył bp Janusz Mastalski. Krakowski biskup pomocniczy w kazaniu, odwołując się do Ewangelii, wskazał na cztery znaczenia słowa "akuo" - "wsłuchiwać". Najpierw "słuchać" znaczy "żyć". Po drugie oznacza również "dopełnić". - Słowo Boże trzeba dopełnić swoim wysiłkiem, a to są codzienne moje wybory, moja otwartość, moja walka. Kolejne znaczenie to "być posłusznym". Biskup zauważył, że pierwotnie "być posłusznym" oznaczało poddać się słowu, przyznać mu rzeczywistą moc nad sobą. - Bycie posłusznym Bogu nie jest jednorazową decyzją. Zaznaczył, że "wsłuchiwać się" znaczy także "wierzyć", a zatem przekraczać swoje rozumowanie. - Wiara to przyjęcie objawienia i odpowiedź na nie. Nawet wtedy, kiedy przychodzi ciemność grzechu, cierpienia, zwracając uwagę, że dziś do modlitwy za kapłanów potrzebna jest wiara. - Dla takich chwil warto być księdzem, warto być biskupem, warto być tutaj, bo wtedy wszelkie smutki, wątpliwości co do żywotności Kościoła znikają, jak się ma takich przyjaciół.

Zakończeniem była Koronka do Bożego Miłosierdzia tradycyjnie odprawiona o godz. 15.00

Warto dodać w zachęcie iż Apostolat Margaretka Apostolat "Margaretka" to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jego podstawową komórką jest tzw. margaretka. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swoją nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza - każda w jednym dniu tygodnia.

zdjęcia: ks. Józef

III NIEDZIELA ADWENTU
15.12.2024


ogloszenia

intencje


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
KOLĘDY 2025

wersja Word

|

wersja PDF





 [aktualizacja: 03.09.2024]
Na drugie półrocze 2024

katechumenat



2024 kamilek