Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wielki Piątek

Drugi etap Świętego Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, to celebracja zbawczej śmierci Chrystusa. W tym to dniu „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” (1 Kor 5, 7). Ten dzień rozpoczęliśmy od śpiewów Jutrzni, czyli modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści.  W ciągu dnia mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która w tym dniu ma swój szczególny wymiar. Kulminacją tego dnia jest Liturgia na cześć Męki Pańskiej.

Posłuchaj opisu Męka Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana oraz homilii ks. Roberta

Liturgia Wielkiego Piątku w swym obecnym kształcie według „Mszału Rzymskiego dla diecezji polskich” składa się z czterech zasadniczych części: liturgia słowa, adoracja Krzyża, Komunia Święta i procesja do Grobu Pańskiego. W liturgii słowa centralne miejsce zajmuje opis męki Chrystusa według św. Jana, poprzedzony czwartą pieśnią cierpiącego sługi Jahwe z Księgi proroka Izajasza i fragmentem Listu do Hebrajczyków.

Punktem kulminacyjnym wielkopiątkowej liturgii jest adoracja Krzyża. W trzech miejscach kościoła ( przy wejściu, pośrodku i przed wejściem do prezbiterium ) odsłaniany jest krzyż przy wezwaniu „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Po czym nastąpiła adoracja krzyża przez księży, liturgiczną służbę ołtarza oraz w trakcie liturgii podchodziły do krzyża dzieci naszej parafii.

Choć w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, to jednak wierni mogą również w wielkopiątkowej liturgii przyjąć Komunię Świętą. W tej części liturgii wierni, przyjmując Ciało Pana, wyznają jednocześnie wiarę, że nowe życie otrzymali przez śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

Ostatnim elementem liturgii Męki Pańskiej jest procesja do Grobu Pańskiego, gdzie później wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament.

za: Przewodnik Katolicki

 

zdjęcia: Mateusz Dżaluk
Daniel Kubny

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO
12.01.2025




 [aktualizacja: 03.09.2024]
Na drugie półrocze 2024

katechumenat



2024 kamilek