Wizyta sióstr Terezjanek
Niech Pan będzie uwielbiony!
Kochani Duszpasterze i Parafianie ,
13 września s. Nikodema i s. Aneta dzieliły się swoim doświadczeniem Pana Boga oraz historią powołania. Pozwólcie, że napiszę kilka informacji o Zgromadzeniu i formacji, jaką przechodzą dziewczęta zgłaszające się do naszego Zgromadzenia.
Ks. Bp Adolf Piotr Szelążek założył Zgromadzenie w 1936 roku w Łucku na Wołyniu, jako odpowiedź na rozwiązanie problemu osieroconych dzieci oraz młodzieży, której nie stać było na zdobycie wykształcenia. Ks. Bp napisał: Siostry będą urabiać młodzież obojga płci w duchu św. Teresy od Dzieciątka Jezus.” I tak czynimy to do dzisiaj! Zmieniły się formy działania, ale niestety problemy pozostały te same. Jezus posyła każdą Terezjankę, by szerzyła miłość dla najwyższej Miłości, bo właśnie te słowa są hasłem naszego Zgromadzenia.
Formacja u Terezjanek wygląda następująco: ASPIRANTURA, która trwa różnie, w zależności od czasu jaki potrzebuje aspirantka, by pójść dalej. POSTULAT, który trwa 9 miesięcy i polega na przyglądaniu się życiu duchowemu Terezjanki oraz wchodzenie w życie duchowe i poznawanie specyfiki naszego życia wspólnotowego. NOWICJAT, jest to czas zaręczyn z Jezusem, w którym nowicjuszka wchodzi w głębszą relację z Panem Jezusem oraz bardziej uczestniczy w życiu duchowym i codziennym wspólnoty. JUNIORAT, zaczyna się od złożenia pierwszych ślubów na 1 rok i ponawianych przez kolejne 4 lata. Czas wchodzenia w apostolstwo Zgromadzenia, nauka zawodu, do którego Siostra zostaje posłana przez Przełożonych. ŚLUBY WIECZYSTE, najpiękniejszy dzień w życiu każdej Siostry zakonnej kończy formację czasową i zaczyna się formacja stała… więcej na www.terezjanki.pl
Z naszych niedzielnych słów, które padały, mam nadzieję do serc tych, którzy byli i słuchali pragnę przypomnieć następujące: Słowo Boże zadaje nam dwa pytania. Pierwsze zadaje św. Jakub: Jaka jest twoja wiara, a drugie Pan Jezus: Kim jestem dla Ciebie? Za kogo Mnie uważasz?” Dwa ważne pytania dla chrześcijanina. Odpowiedzi na nie, będą świadczyły, czy jesteś tzw. „ niedzielnym katolikiem”, nie wchodzącym głębiej w relację z Jezusem i nauką Jego Kościoła!? Czy jesteś Jego uczniem, który naśladuje swego Mistrza i Nauczyciela!? Zachęcałam Cię również do tego, byś Siostro i Bracie nie chodził od przyszłej niedzieli do kościoła, ale przychodził do Jezusa, który jest w kościele i z utęsknieniem na Ciebie czeka.
Na koniec chcę w imieniu swoim i s. Anety podziękować wszystkim, który poznałyśmy. Dziękujemy za życzliwość, otwarte serce i czas spędzony razem. Dziękujemy Ks. Proboszczowi za zaproszenie i ojcowskie serce, Kapłanom, którzy na towarzyszyli, Izabeli, która nam pięknie przygrywała w czasie psalmu, Adamowi, Dominikowi i Miłoszowi, którzy tego dnia posługiwali w zakrystii, dziewczętom ze scholii młodzieżowej oraz paniom Beatkom za to, że nie chodziłyśmy głodne. W drodze powrotnej wszystkich powierzyłyśmy Maryi i pamiętamy o Was w modlitwie, nie wyłączając intencji, o które zostałyśmy poproszone. Niech Dobry Bóg Wam wszystkim błogosławi.
Z darem modlitwy: s. Nikodema Czerniecka i s. Aneta Wagner, cst
zdjęcia: Tadeusz Kucharski