Polski Odpust Najświętszej Maryi Panny Siedmiobolesnej na wzgórzu Cvilin
Już po raz drugi mieliśmy okazję parafialnie uczestniczyć w pięknym wydarzeniu - Polskim Odpuście Najświętszej Maryi Panny Siedmiobolesnej na wzgórzu Cvilin w czeskim przygranicznym Krnovie.
Wzgórze Cvilin, położone jest tuż przy polsko-czeskiej granicy w mieście Krnov. Urzeka swoim pięknem, nie tylko jako wzgórze z piękną przyrodą, panoramą miasta i pobliskich miejscowości oraz polskich pól. Przyciąga przede wszystkim swoim Sanktuarium. Na wzgórzu wspaniała stoi barokowa świątynia górująca nad miastem, widziana już z daleka. Przyciąga nas swoim barokowym pięknem i obliczem Bolesnej Matki, z siedmioma mieczami symbolizującymi Boleści Maryi jakie towarzyszyły jej życiu: boleść pierwsza: Proroctwo Symeona; boleść druga: Ucieczka do Egiptu; boleść trzecia: Zgubienie Jezusa, boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej; boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; boleść szósta: Zdjęcie z krzyża; boleść siódma: Złożenie do grobu.
Wokół świątyni znajduje 14 barokowych kaplic, w których znajdują się obrazy Drogi Krzyżowej, a okazyjnie także przedstawiające siedem boleści Maryi. Właśnie przy tych kaplicach o godzinie 15.00 uczestniczyliśmy w Dróżkach Boleści Najświętszej Panny z rozważaniami, śpiewem i modlitwą różańcową na ustach.
O godzinie 16.00 uczestniczyliśmy w Uroczystej Polskiej Sumie Odpustowej ku czci Matki Boskiej Bolesnej. Kościół był licznie wypełniony polskimi pielgrzymami. Wspaniała świątynia wypełniła się polskim śpiewem i modlitwą. Mszy świętej przewodniczył ks. Adam Kondys - proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Debrzycach (dekanat Głubczyce), koncelebrowali: o. Sebastian Gruca OFM Conv. - kustosz sanktuarium na Cvilinie, ks. prałat Adam Rucki - wikariusz biskupi diecezji ostrawsko-opawskiej - który wygłosił odpustowe kazanie, ks. Marcin Pilch, oraz ojciec franciszkanin z Głogówka. Po Mszy św. w krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu uwielbiliśmy Boga śpiewem "Te Deum". Był także krótki czas na zakup cvilińskich specjałów i spacer. Niektórzy nawet zdążyli na małą kawę w pobliskiej uroczej restauracji.
W pielgrzymce uczestniczyli licznie nasi piastowscy parafianie (53 osoby), parafia Głubczyce, parafia Debrzyce, oraz Bractwo Loretańskie z Głogówka, oraz bardzo wielu pielgrzymów indywidualnych.
Dziękuję wszystkim za piękne popołudnie, śpiew, modlitwę, dobre słowo, radość wiary. Dziękuję pocztowi sztandarowemu, który dzielnie kroczył z naszym parafialnym sztandarem. Cieszmy się, że powstała nowa tradycja, oby się rozwijała i służyła naszym duszom. Oby było nam dane za rok uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu, w tym wspaniałym miejscu poświęconym Matce Bolesnej, miejscu w którym mogliśmy dać świadectwo wiary dla naszych braci, a także sami swoją wiarę odnowić i umocnić. Do zobaczenia za rok!
zdjęcia: Andrzej Smuszowicz
Maria Bar