Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

,,Miasteczko Miłosierdzia” gościło Caritas Diecezji Opolskiej

W sobotę drugiego kwietnia 2016r. pracownicy, wolontariusze a także chętni parafianie z całej Diecezji Opolskiej (około 1000 uczestników) spotkali się w Branicach na zaproszenie Biskupa Ordynariusza w Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Uroczysta msza św. o godz. 10.30.odprawiona przez trzech biskupów opolskich: bp Andrzeja Czaję, bp Pawła Stobrawę, i bp Rudolfa Pierskałę, a także licznej asyście księży z całej Diecezji Opolskiej rozpoczęła to spotkanie.
Ks. biskup Andrzej Czaja w homilii podczas tej mszy św. przybliżył życiorys budowniczego i fundatora Zakładu Psychiatrycznego w Branicach ks. Biskupa Józefa Marcina Nathana. Wielu z nas uczestników jadących na to spotkanie nie miało
w ogóle pojęcia kim był co zrobił i czym się kierował biskup Nathan. Branice – tak blisko a jakże daleko chciało by się zawołać ! Wielu z nas słyszało o szpitalu dla psychicznie i nerwowo chorych w Branicach, ale nic poza tym. A tym czasem urodzony w Tłustomostach 11 listopada 1867r. zmarły, w Opawie 30 stycznia 1947, bp Natan w ciągu swojego życia zbudował w Branicach ,,Miasteczko Miłosierdzia” (23 pawilony szpitalno – lecznicze, którego centrum stanowiła i stanowi do dziś bazylika Świętej Rodziny).Inspiracją do podjęcia tych działań była ciężka sytuacja ludzi chorych psychicznie, których ks. Natan spotykał na swojej drodze kapłańskiej. Tereny na których przyszło mu żyć i pracować przechodziły różne przynależności administracyjne. Raz były to tereny austrowęgierskie, raz czeskie, innym razem pruskie, niemieckie, były też i są polskie. Dzieło jego życia przeszło ciężką próbę podczas II wojny światowej, gdyż przechodziła tędy linia frontu a sam szpital w wyniku tych działań w marcu 1945r. mocno ucierpiał. Ucierpieli też chorzy pacjenci szpitala. W nocy pierwszego kwietnia niemal w heroiczny sposób biskup Nathan wyprowadził 500 chorych wraz z personelem z objętego działaniami wojennymi szpitala.Do branickiego szpitala powrócił wraz z częścią chorych po trzech miesiącach tj. w czerwcu 1945r. po zakończeniu działań wojennych. Jego zamiarem była całkowita odbudowa szpitala ze zniszczeń wojennych i temu celowi poświęcił ostatnie lata swojego życia.
Trudnym okresem dla biskupa były lata powojenne w, których to kształtowała się władza Polski Ludowej a osoba biskupa do niej nie pasowała. Dnia 21 grudnia 1946r.zarządzeniem generała Zawadzkiego ówczesnego wojewody katowickiego, przy udziale urzędnika Biura Politycznego z Katowic, biskup zmuszony został do opuszczenia Polski. Po przekroczeniu granicy czechosłowackiej wypakowano biskupa z samochodu wraz z bagażami i pozostawiono na ulicy. Biskup Nathan zamieszkał w klasztorze sióstr Zgromadzenia Bożej Miłości w Opawie. Był wtedy już bardzo chory, trafił do szpitala i po krótkim pobycie zmarł w klasztorze Córek Bożej Miłości 30 stycznia 1947r.Pochowany został na cmentarzu w Opawie i doczesne jego szczątki spoczywały tam 67 lat. Jednak za życia marzeniem biskupa było spocząć w Branicach. Dzięki staraniom najpierw ks. biskupa Nossola a później bp. Czai 08.listopada 2014r. trumna z jego szczątkami została sprowadzona do Branic i złożona w nowozbudowanym sarkofagu kościoła Świętej Rodziny. Bezpośrednio po zakończonej mszy św. biskupi skierowali swoje kroki na krótką modlitwę w intencji zmarłego do sarkofagu, aby tam modlić się i dziękować Bożej Opatrzności za jego dzieło i powrót do ukochanych Branic.
Po krótkiej przewie w czasie której uczestnicy ugoszczeni zostali najpierw smacznym gulaszem, a później kawą i ciastem, powróciliśmy do Bazyliki aby kontynuować program uroczystości. Ksiądz dyrektor Opolskiej Caritas Arnold Drechsler w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał jak rodziła się myśl spotkania w tym miejscu, a także dziękował wszystkim pracownikom i woluntariuszom za dzieło Caritasu.
Kilka zdań o dzisiejszej sytuacji szpitala powiedział obecny dyrektor doktor Krzysztof Nazimek, który zarządza równocześnie wojewódzkim szpitalem neuropsychiatrycznym w Opolu. Wspomniał też ks. biskupa i spełnienie jego ostatniej woli a także naprawienie wyrządzonej Mu niegdyś krzywdy.
Uroczystość ubogacił krótki występ chóru głubczyckiego liceum pod dyr. Tadeusza Eckerta. Uczestniczący w spotkaniu usłyszeli też o tym, że chór ten ma liczne osiągnięcia nie tylko w Polsce ale również na arenie międzynarodowej.
Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. które poprowadził nasz ks. prałat Edward Bogaczewicz.
Warto jeszcze wspomnieć, że bp. Andrzej Czaja w homilii zarysował nowe obszary działania, którymi powinien się zająć Caritas w przyszłości tj. wspieranie rodzin, wspieranie osób starszych i samotnych, umierających i towarzyszenie im bliskich.
Z rejonu kędzierzyńskiego Caritasu tj. naszej i okolicznych parafii dwa pełne autobusy zawiozły pielgrzymów do miejsca spotkania.
Bogu niech będą dzięki wszystkim, którzy mają swój udział przygotowaniu i organizacji pielgrzymki.

zdjęcia: Zbigniew Bar

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
17.11.2024


ogloszenia

intencje





 [aktualizacja: 03.09.2024]
Na drugie półrocze 2024

katechumenat



2024 kamilek