Apostolat Margaretka pielgrzymował do Łagiewnik
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego parafialna wspólnota Apostolatu Margaretka zorganizowała autobusową pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Światowy Ruch Margaretka powstał jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju, która w Mediugoriu objawiła się ojcu Jozo Zavko i prosiła o modlitwę za kapłanów. Symbolem Apostolatu jest kwiat margaretki w centrum którego wpisano księdza a na siedmiu jego płatkach nazwiska osób, (rodzin), które zadeklarowały za niego modlitwę w wybranym dniu tygodnia. Apostolat Margaretka w naszej parafii powstał 07.X.2002r. Obecnie w naszej i okolicznych parafiach za kapłanów modli się ponad 200 osób swoją modlitwą obejmują około 100 kapłanów w tym Ojca Świętego Franciszka i misjonarzy na wszystkich kontynentach. Na przestrzeni minionego czasu Apostolat organizował pielgrzymki do: Turzy Śląskiej na obchody Światowego Dnia Chorych i wielokrotnie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.
W obecnie zorganizowanej pielgrzymce uczestniczyło 36 pielgrzymów z naszej i sąsiadujących parafii. W Sanktuarium byliśmy dość wcześnie bo już przed godz.8.00.a mimo to wjazd na parking przyległy do Sanktuarium był już zamknięty, ze względu na jego zapełnienie. Wysiadamy z autobusu w możliwym i dogodnym miejscu na drodze do Zakopanego i pieszo udajemy się do Bazyliki. W tym samym miejscu mamy być o godz. 17.00.Tu po nas podjedzie autobus. Po Sanktuarium poruszamy się indywidualnie, każdy sam decyduje o miejscu i formie modlitwy. Przez całą niedzielę odprawiane są msze św. wg porządku niedzielnego, a każdą z nich odprawia inny biskup. Mszę pontyfikalną przy polowym ołtarzu o godz.10.00.odprawia i homilię głosi metropolita krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, koncelebrują księża, biskupi z Polski i całego świata, w koncelebrze jest ks. Kardynał Stanisław Ryłko przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - wysłannik papieski czuwający nad przygotowaniami do ŚDM. W procesji zostały przyniesione piękne relikwie św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. W homilii ks. Kardynał Dziwisz nawiązał do historii ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego, rozwoju i wzrostu tego kultu. Mówił ,,To tu Jezus przemawiał do siostry Faustyny i przekazywał jej orędzie o Bożym Miłosierdziu zbawiającym świat, ocalającym losy każdego człowieka. Tutaj, w tym sanktuarium, 17 sierpnia 2002 roku, podczas swojej ostatniej podroży apostolskiej do Ojczyzny, święty Jan Paweł II zawierzył miłosiernemu Bogu losy świata. Ten akt był uwieńczeniem osobistego zaangażowania się Metropolity Krakowskiego, a następnie Biskupa Rzymu i Papieża w dzieło i zadanie, które Opatrzność Boża powierzyła prostej i pokornej zakonnicy. Ona przyjęła orędzie i spisała je. On – Jan Paweł II –przekazał to orędzie Kościołowi i światu. Ona – św. Faustyna – żyła skromnie i w chwili śmierci była nieznana światu. On został posłany, by docierać do najdalszych zakątków ziemi i niezmordowanie głosić prawdę o Bogu „bogatym w miłosierdzie” (Ef 2, 4). Ona została przez niego ogłoszona błogosławioną i kanonizowana w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Podobnie on – Jan Paweł II – został błogosławionym w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 2011 roku, a trzy lata później został ogłoszony świętym również w święto Bożego Miłosierdzia. Do rangi symbolu urasta fakt, że Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do wieczności w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, w sobotę 2 kwietnia, jedenaście lat temu.
Również w ten sposób prawda o Bożym Miłosierdziu wpisała się w życie i śmierć największego apostoła tego Miłosierdzia w historii współczesnego świata i Kościoła”.
Na końcu mszy św. Kardynał Dziwisz poświęcił dzwon przygotowany na Światowe Dni Młodzieży, który ustawiony zostanie na Polach Miłosierdzia w Brzegach. Tam oczekiwał będzie na przyjazd papieża Franciszka, który zostanie przywitany jego biciem.
Ogodz.15.00.uczestniczymy w Godzinie Miłosierdzia Bożego.
Niektórzy z nas nawiedzili Sanktuarium Świętego Jana Pawła II - Nie lękajcie się na ,,Białych Morzach”, które w niedalekiej przyszłości ,,Most Miłosierdzia” nad rzeką Wilgą połączy z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Obecnie trwa jego intensywna budowa. Podczas pielgrzymki dziękowaliśmy Bogu za dar Roku Jubileuszowego, prosząc także w intencji Światowych Dni Młodzieży. O godz. 17.00. wyruszamy w drogę powrotną. W autobusie modlimy się śpiewem pieśni Wielkanocnych a także odnawiamy mało znaną powstałą w Sokółce Koronkę do Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
zdjęcia: Zbigniew Bar