Akatyst ku czci Bogurodzicy
W niedzielę 25.01.2015 podczas popołudniowego nabożeństwa mogliśmy uczestniczyć w modlitwie znanej jako Akatyst ku czci Bogurodzicy pod przewodnictwem chóru parafialnego wraz z księżmi.
Od pierwszych wieków chrześcijanie czcili na różne sposoby Matkę Bożą. Kult ten, szczególnie w Bizancjum, znajdował swój wyraz w liturgii, a także w poezji. Jednym z najwspanialszych dowodów miłości, jaką otaczano Matkę Pana Jezusa, jest hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy zwany Akatyst. Słowo Akatyst oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych, odmawianych na stojąco, z uwagi na greckie znaczenie tego słowa (czyli gr. Akathistos "hymn śpiewany na stojąco")
Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i jego Kościoła. Zwrotki zaczynają się od kolejnych liter alfabetu greckiego. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, co ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy.Akatyst składa się z dwóch części: pierwszej, przedstawiającej historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni, drugiej teologicznej, rozważającą boską i ludzką naturę Chrystusa i dziewictwo Maryi.
Akatyst jest hymnem radości składającym się z dwunastu strof zwanych Ikosami. Anielskie "Ave Maria" nie odpowiada polskiemu tłumaczeniu "Witaj", którym rozpoczyna się każdy werset litanijnej części Ikosu.Nie oddając takiej radości, jaką oddaje rosyjskie tłumaczenie "Radujsia", czy greckie tłumaczenie "Haire".