Ze Świętą Katarzyną od Sanktuarium Jasnogórskiego do Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej
,,Bądźmy Świadkami Miłosierdzia” to hasło XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki kolejarzy do tronu Jasnogórskiej Pani, która miała miejsce w dniach 12 i 13 listopada. Kilka tysięcy kolejarzy spotkało się w Bazylice Jasnogórskiej, ze swoimi duszpasterzami, by dziękować jej za pośrednictwem Św. Katarzyny za nieustanne wstawiennictwo i orędowanie za nami. W sobotę uroczystościom przewodniczył Krajowy Duszpasterz kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński, wraz z Krajowym Moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Kolskich ks. Ryszardem Marciniakiem. Witając pielgrzymów ks. Eugeniusz mówił:,,Przybyliśmy tu z naszymi sztandarami, aby Bogu i Matce Najświętszej dziękować za : Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia,za 1050 lat wiary Chrześcijańskiej,za Światowe Dni Młodzieży,oraz za 19 – ty Europejski Kongres Kolejarzy, który w maju po raz drugi odbył się w naszej ojczyźnie.
W niedzielę uroczystą sumę za nas kolejarzy odprawił ks. Biskup Artur Miziński z diecezji lubelskiej w licznej asyście duszpasterzy kół KSKP przybyłych z całej Polski. Na początku Eucharystii Krajowy Duszpasterz kolejarzy odczytał list od abp Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej na okoliczność pielgrzymki kolejarzy.
W homilii Biskup rozwinął tematy zapowiedziane w sobotę przez Krajowego Duszpasterza i dziękował Bogu za kończący się szczególny Rok Świętego Miłosierdzia,Jubileusz 1050-tej rocznicy Chrztu Polski, rok Festiwalu Wiary i Młodości a także za to, że podczas XIX Światowego Europejskiego Kongresu Katolickich Kolejarzy mógł modlić się z jego uczestnikami w Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wasza praca to posługa dla drugiego człowieka, mówił dalej i dziękował też za to, że polska kolej sprostała postawionym przed nią zadaniom i bezpiecznie przewiozła uczestników Światowych Dni Młodzieży. Wskazał też na potrzebę wspierania Chrześcijan prześladowanych na bliskim wschodzie. Na zakończenie życzył zebranym kolejarzom aby zawierzyli Maryi swoje rodziny, swoje miejsca pracy,swoją przyszłość zawodową. W kończącej się mszy św. Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. Eugeniusz odczytał akt zawierzenia całego środowiska kolejarskiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.
Miejscowe obchody to uroczyste msze św. w kędzierzyńskich kościołach:
-Świętego Mikołaja dnia 20 listopada o godz 12.00;
-Świętego Eugeniusza De Mazenod dnia 25 listopada o godz 18.00;
-Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła dnia 26 listopada o godz 18.00;
Homilie głoszone podczas tych mszy św. nawiązywały do wspomnień Św. Katarzyny, bądź rozpoczynającego się czasu adwentu.
Po mszy św. na Piastach spotkaliśmy się w salce Domu Parafialnego,aby wspólnie z naszym duszpasterzem i dwoma wikariuszami wspominać mijający rok z jego wszystkimi wydarzeniami.
Tegoroczne obchody święta patronalnego kolejarzy zakończyliśmy w niedzielę 27 listopada o godz 11.00.w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny od 2000r. - Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej w Racławicach Śląskich. Pięć sztandarów kolejowych wokół ołtarza, to podziękowanie miejscowym kolejarzom za udział w naszych kędzierzyńskich uroczystościach. W kończącej się mszy św. ks. proboszcz Grzegorz Turczyn poświęcił obraz Św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalowany przez emerytowanego maszynistę z Kędzierzyna Koźla Marka M, który docelowo zostanie umieszczony na racławickiej stacji kolejowej.
Mimo coraz częściej występujących trudności w obsadzie pocztów sztandarowych licznie staliśmy z nimi przy wszystkich ołtarzach.
Bogu niech będą dzięki za to, że było nam dane przeżyć miniony rok bez wypadków i wydarzeń na torach kolejowych naszych stacji i posterunkach naszej pracy.
Kościół św. Mikołaja |
|
Częstochowa |
|
Nasza parafia |
|
Racławice Śląskie |
|
Pogorzelec |
|
zdjęcia:Bar Zbigniew,
Gorszczuk Andrzej
Maria Plecety