Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej
Liturgia Wielkiego Piątku nie jest Mszą Świętą. Nabożeństwo wielkopiątkowe składa się z czterech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Poniżej do wysłuchania cała Liturgia Wielkiego Piątku.
W Liturgii Słowa naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej w relacji naocznego świadka wydarzeń – świętego Jana Apostoła, w wykonaniu naszego chóru została ona zaśpiewana. Przedstawia on ostatnią drogę Chrystusa patrząc i ucząc nas spoglądania na swojego Mistrza oczyma wiary.
Modlitwa wiernych podczas nabożeństwa Wielkiego Piątku ma szczególnie podniosły charakter. Ogarniamy w niej wszystkich, tak jak owoce Męki Chrystusa dotyczą całego świata. Po modlitwie powszechnej rozpoczyna się druga część liturgii Wielkiego Piątku – Adoracja Krzyża. Odsłonięcie Krzyża następuje w trzech etapach. Ukazując krzyż ks. Michał śpiewał trzykrotnie, na coraz wyższym tonie, słowa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”. Synonimem adoracji jest miłość. Dlatego podchodzimy do krzyża bardzo blisko i każdy indywidualnie, by wyrazić swoją miłość, ale wpierw aby dostrzec niezgłębioną i niewytłumaczalną miłość Boga ku każdemu z nas zawartą w znaku Krzyża.
Od Krzyża liturgia prowadzi nas do Komunii Świętej. Podkreślony tym zostaje ścisły związek między Ofiarą na Krzyżu i Eucharystią. Komunia Święta jest pokarmem, jest owocem zerwanym z Drzewa Krzyża, z Drzewa nowego i nieśmiertelnego Życia.
Depositio crucis (sacramenti) – to ostatni element liturgii Wielkiego Piątku. Zgodnie z wielowiekową Tradycją na zakończenie nabożeństwa w uroczystej procesji przenosimy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Tam po modlitwach nasz chór parafialny wyśpiewał kilka utworów pasyjnych rozpoczynając w ten sposób adorację przy Bożym Grobie.
zdjęcia: Daniel Kubny