Triduum Paschalne - Wielki Piątek
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień ścisłego postu. Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku i jednocześnie jest dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei.
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a następnie po modlitwie wstępnej czytane jest czytanie z Księgi proroka Izajasza i fragment Listu do Hebrajczyków. Po homilii w uroczystej modlitwie Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by wierni mógli go adorować- w tym roku w naszym kościele podczas liturgii do ucałowania Krzyża podchodzili: dzieci i młodzież . Krzyż aż do Wigilii Paschalnej jest najważniejszym punktem w kościele. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie na specjalnym tronie wystawiony jest Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym delikatnym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa i dalej wiernym udziela się Komunii.
Po zakończonej liturgii wierni adorują Pana Jezusa przy Bożym Grobie rozważając Mękę Pańską, w tym też czasie można było wsłuchać się w śpiew naszego chóru parafialnego.
zdjęcia: Sebastian Kubny
Daniel Kubny