Triduum Paschalne - Wigilia Paschalna
Kościół katolicki rozpoczyna obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, po zachodzie słońca. "Wigilia" to w pierwotnej tradycji Kościoła "nocne czuwanie"; tak jest również w tym przypadku. Wigilia Paschalna to noc modlitewnego czuwania przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. O tym, że Wigilia Paschalna powinna się rozpocząć po zachodzie słońca, mówi List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Kongregacji Kultu Bożego z dnia 16 stycznia 1988 roku:
"Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli". Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie."
W Wielką Sobotę wieczorem odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej, na którą składają się :
-Liturgia światła, gdzie kontrast wieczornych ciemności i światła ognia pozwala lepiej zrozumieć znaczenie światła, które potrzebne nam jest aby wiedząc widzieć jak w swoich rozważaniach mówił Papież Benedykt XVI.
-Liturgia słowa, gdzie rozważamy wielkie dzieła jakie Bóg dokonał dla ludzi.
-Liturgia chrzcielna, gdzie poprzez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przypominamy sobie znaczenie wody uświęconej mocą Ducha Świętego.
-Liturgia eucharystyczna, gdzie wszyscy uczestnicy posilają się Ciałem i Krwią Baranka Bożego. Tu w sposób sakramentalny dokonuje się w Ofierze paschalnej przejście Chrystusa przez śmierć do życia.
zdjęcia: Daniel Kubny