Triduum Paschalne w naszej parafii
Triduum Paschalne – jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. To jedyny czas, w którym chrześcijanie mogą – godzina po godzinie – wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim. Do tego z resztą jesteśmy powołani. Chrystus przecież cierpiał za nas i zostawił nam wzór, abyśmy szli za Nim Jego śladami (por. 1 P 2,21). Triduum to czas, w którym znaki, symbole i sakramenty przeplatają się i tworzą naszą więź z paschą Pana. Każda Eucharystia, a zwłaszcza liturgia Świętego Triduum Paschalnego, odnosi nas do rzeczywistości najbardziej fundamentalnej: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana, dzięki którym my również przezwyciężymy śmierć i wraz z Chrystusem zmartwychwstaniemy.
Msza Wieczerzy Pańskiej, którą w tym roku przewodniczył ks. Robert, miała dodatkowy akcent znaku obmycia nóg przez głównego celebransa. Eucharystia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji - tzw. ciemnicy.
Zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła w Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii. Czerwony kolor szat liturgicznych jest nie tyle kolorem męczeństwa, ile królewskiej purpury. Chrystus jawi się nam bowiem jako Pan królujący z drzewa Krzyża. Śpiewany przez nasz chór opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa według św. Jana nawiązuje do obrzędu koronacji królów izraelskich. Ks. Łukasz jako przewodniczący Liturgii również w tym dniu wygłosił Słowo Boże do zgromadzonego ludu. Na koniec liturgii przeniesiony został Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie można było go adorować.
W Wielką Sobotę tradycyjnie można było poświęcić pokarmy i podzielić się nimi z ubogimi naszej parafii ofiarując je zespołowi Caritas, który te dary tym osobom w tym samym dniu przekazał.
Wigilia paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego, której przewodniczył w tym roku ks. Michał. Liturgia Wigilii Paschalnej jest pełna symboli i znaków, które jeszcze lepiej pomagają nam zrozumieć sens chrześcijaństwa.
W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną, natomiast w naszej parafii jak i w wielu innych procesja ma miejsce o świcie. Po uroczystej procesji wraz z orkiestrą została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz naszej parafii.
Poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.
KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJE Z CAŁEGO TRIDUUM PASCHALNEGO