Wigilia Paschalna - Triduum Paschalne
W Wielką Sobotę, wieczorem, miała miejsce najważniejsza liturgia w ciągu całego roku. Wigilia Paschalna stanowi centrum Triduum Paschalnego, nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa i żydowskiej Paschy. W tym roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbyła się ona bez ludu zgodnie z dekretem biskupa opolskiego przy zamkniętych drzwiach. Jedyną możliwością uczestniczenia w tej Eucharystii była transmisja poprzez najpopularniejsze kanały streamingowe lub łączenie się poprzez telewizję lub radio i uczestniczenie w niej zgodnie z zaleceniami, które zostały ściśle określone.
Wigilia Zmartwychwstania to liturgia światła. To jest pierwszy etap Liturgii Paschalnej. Podczas Liturgii Światła śpiewana jest jedna z najpiękniejszych modlitw w ciągu roku - Exultet zaczynający się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie". Jest to bardzo piękny tekst, który mówi o Zmartwychwstaniu Pana jako o nowym świetle, chwali Paschał, który płonąc na chwałę Imienia Pana "żywi się strumieniami wosku, który wydała twórcza pszczoła".
Potem następuje Liturgia Słowa składająca się z siedmiu czytań. Siódemka ma oczywiście swoją symbolikę. Siedem to suma trzech i czterech. Trzy to liczba Boga, cztery to liczba świata. Czyli siedem to przymierze Boga i świata. Przed czytaniem z Nowego Testamentu jest uroczyste: "Gloria", kiedy to zapala się świece na ołtarzu, a potem: "Alleluja". Po przeczytaniu Ewangelii ks. Proboszcz wygłosił do nas swoje słowo, które można również posłuchać poniżej.
Po zakończonej Mszy Świętej zamiast procesji rezurekcyjnej uczestniczyliśmy w wystawieniu Najświętszego Sakramentu, podczas którego wyśpiewane zostało Te Deum.