Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Parafialny Zespół Caritas

Przewodnicząca - Brygida Kaniak
Opiekun grupy - Ksiądz Edward Bogaczewicz

Parafialny Zespół CARITAS jest Zespołem charytatywnym powoływanym przez Rzymskokatolickie Parafie. Sposób powołania oparty jest na "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o pracy charytatywnej w parafiach z 1986 r."

PZC przy parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu - powstał w 1990 roku, a jego założycielami z inicjatywy ks. Proboszcza Edwarda Bogaczewicza był pan Karol Barth i pani Urszula Grin. Patronką Zespołu jest św. Jadwiga Śląska - opiekunka dzieła CARITAS, której uroczystość przypada 16 października.

Zespół liczy 10 osób. Praca w Zespole jest podzielona. Księgowością zajmują się p. Halina Bujanowska i Anna Dobrowolska; magazyn odzieżowy prowadzi p. Magdalena Mainka; osoby starsze i chore odwiedzają p. Józefa Łempicka, p. Zofia Magnuszewska, p. Maria Buchta, p. Magdalena Mainka; sprawami dzieci tzn. dożywianie dzieci w szkołach, typowaniem dzici z ubogich rodzin na wyjazdy kolonijne zajmuje się Anna Wolak; kronikę Zespołu prowadzi p. Katarzyna Świtała.

Zespół Charytatywny zajmuje się:

- dożywianiem dzieci w szkołach
- odwiedzaniem osób starszych i chorych
- wydawaniem żywności w ramach pomocy z Unii Europejskiej
- przygotowaniem paczek żywnościowych na Wielkanoc
- prowadzeniem magazynu odzieżowego, w którym wydawana jest odzież za darmo lub przysłowiową "złotówkę"
- pomagamy, pośredniczymy w przekazywaniu mebli, sprzętu RTV
- jeżeli pozwalają na to finanse Zespołu pomagamy zakupić dzieciom podręczniki szkolne, a osobom o niskich dochodach pomagamy wykupić lekarstwa

Każda osoba, która zgłasza się na cośrodowe dyżury w godz. 17-18, ma zakładaną KARTĘ POMOCY. Karta zawiera podstawowe dane oraz odnotowujemy z jakiej formy pomocy Rodzina bądź osoba skorzystałą.

Pieniądze na realizację zadań Zespół ma ze zbiórek pieniężnych oraz ze sprzedaży świec na Boże Narodzenie.

Brygida Kaniak

Uroczystość Chrztu Pańskiego
2019.01.13

CZYTAJ CAŁY LIST 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"