Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić Wielki Post bez nabożeństwa Gorzkich żali. Obok Drogi krzyżowej, wrosły one na stałe w czas Wielkiego Postu. Gorzkie żale odprawia się zazwyczaj według schematu tradycyjnego: śpiewa się je w niedziele Wielkiego Postu przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Wykonuje się przeważnie tylko jedną część, a kolejne – w następujące po sobie niedziele. Nabożeństwo rozpoczyna się od wystawienie Najświętszego Sakramentu, pobudki, intencja, hymn, lament, Rozmowa duszy z Matką Bolesną i śpiew Któryś za nas cierpiał rany. Następnie wygłaszane jest kazanie pasyjne, po którym śpiewa się suplikację Święty Boże, Święty mocny. Następnie pieśń na błogosławieństwo, albo Suplikacje, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W naszej parafii podczas nabożeństwa Gorzkich Żali diakon Piotr wygłasza kazania pasyjne nawiązując do listu św. Pawła do Galatów, które to kazania będzie można posłuchać poniżej wewnątrz fotoreportażu, a z każdą niedzielą Wielkiego Postu będą pojawiać się kolejne kazania do których odsłuchania serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne prowadził o. Polikarp z Husiatynia

Kiedy przyjechałem do Kedzierzyna-Koźla zobaczyłem kościół, który szczególnie wewnątrz wygląda jak namiot spotkania z Bogiem Ojcem w Starym Testamencie i pojednanie w Nowym Testamencie z Jezusem i Duchem Świętym. Ludzie w Starym Testamencie bali się podejść do Mojżesza, a w Nowym tak jak w Kędzierzynie-Koźlu nie boją się podejść do wspólnoty ojców, którzy prowadzą łagodnie do JEZUSA. Na rekolekcjach wszyscy byli zasłuchani i trwali w rozmyślaniu nad Słowem Bożym, a Jezus przechodził wśród ludzi, jak dwa tysiące lat temu po Palestynie i Izraelu. Wzruszony jak Miłosierny Ojciec - leczył. Odczułem, że Jezus wielu otworzył oczy, a dla niektórych dał wskazania jak być dobrym ojcem i matką. Dla młodzieży i dzieci, Jezus dał wskazówki, żeby słuchali swoich rodziców oraz wychowawców i wzrastali w mądrości Boga i ludzi. Wspólnota kapłańska w parafii i Kościele p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła jest bardzo zgrana i rodzinna, co może być przykładem dla wielu. Wierni w parafii bardzo otwarci i hojni. 

Czytaj więcej...

Droga Krzyżowa Kolejarzy

Wielki Post to także tradycyjne nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek w naszym kościele.W tym roku pierwsze takie nabożeństwa miały początek w tradycyjnie już obchodzony Dzień Kobiet czyli 8 marca. Kolejarze już dawno zaplanowali przewodniczenie w takim nabożeństwie właśnie w tym dniu.
O godzinie17.15 wraz z księdzem Michałem,który tym razem zastąpil księdza proboszcza naszego duchowego opiekuna rozważaliśmy poszczególne stacje Męki Pańskiej korzystając z modlitewnika kolejarzy„Z Bogiem na szlaku”.Jak zawsze przy każdej stacji zapalamy znicz aby przez kilkanaście godzin przypominał nam wszystkim, że ponad dwa tysiące lat temu taką drogą w Jerozolimie kroczył nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.Na zakończenie nabożeństwa ks. Michał przypomniał wszystkim uczestniczącym, że kto pobożnie rozmyśla Mękę Pańską zyskuje odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Czytaj więcej...

Środa Popielcowa - rozpoczęcie Wielkiego Postu

Środa popielcowa rozpoczyna okres oczyszczania się. Dzięki pokucie człowiek może powrócić do Boga, od nowa rozpocząć swoje życie - bez grzechu. Dlatego słyszymy wezwanie: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15 ). Post ma być czasem wyciszenia się, wsłuchania w siebie i Słowo Boże, refleksji. Dzięki temu można oderwać się od hałasu (który, jak mówi ks. Pawlukiewicz, może być narkotykiem) i spojrzeć na swoje życie z dystansu. Umiarkowanie w jedzeniu i piciu pomaga wycofać się ze świata czysto materialnego i skupić na duchowym wymiarze życia - przypomnieć sobie, że człowiek to nie tylko ciało, ale też duch. W tym czasie mamy znaleźć się w pewnym sensie na pustyni - tak jak Jezus. Zastanowić się co nas zniewala i jaką mamy relację z Panem Bogiem.

Posłuchaj kazania głoszonego przez ks. Proboszcza podczas Środy Popielcowej

Czytaj więcej...

„Duchowość Maryjna” - spotkanie z diakonem Piotrem

11 i 12 lutego młodzież przygotowująca się do bierzmowania i grupy parafialne uczestniczyły we wspólnym spotkaniu prowadzonym przez księdza diakona Piotra Kłonowskiego. Miłym zaskoczeniem dla Bractwa Szkaplerza Św. i dla Wspólnoty Krwi Chrystusa było zaproszenie przez księdza diakona Piotra na wspólne spotkanie z młodzieżą przygotowująca się do bierzmowania, gdzie omawianym tematem była „Duchowość Maryjna”. Pomysł okazał się dla nas bardzo ciekawy, bo przecież to temat, który zawsze jest aktualny i wiąże się również z parafialnymi Wspólnotami, co zresztą też podkreślił ks. diakon, ponieważ duchowość i pobożność Maryjna jest fundamentem, na której wznosi się duchowość wszystkich wspólnot. Maryja Oblubienica Ducha Świętego to jeden z tegorocznych tematów formacyjnych Wspólnoty Krwi Chrystusa i na spotkaniu mieliśmy okazję pogłębić jeszcze bardziej wiedzę o Maryi.

Czytaj więcej...

Dziękujemy... Dominik Kaczmarczyk 15.03.2000 - 12.02.2019

dominikDo kościoła na Piastach w poniedziałkowy poranek 18.02.2019 przybyło wielu parafian, przybyli koledzy z klasy szkolnej, z Klubu MMKS ZAKSA, przybyło wielu młodych, którzy z Dominikiem przyjaźnili się, dzielili codzienność młodości, brali udział we wspólnych zajęciach szkolnych, w treningach i rozgrywkach sportowych, przeżywali radość zwycięstw i młodzieńczych potknięć. Przybyli nauczyciele, wychowawcy z SP nr 19, z Kozielskiego LO nr 1 wraz z pocztem sztandarowym, przybyli księża: ks. Daniel Litwin z Opola, ks. Jan Golba katecheta, ks. Bogdan Węgrzyn z Blachowni, ks. Robert Sadlak, ks. Marcin Pilch, ks. Tadeusz Komorek i wspólnie z ks. Łukaszem, ks. Michałem i ks. proboszczem sprawowali Najświętszą Ofiarę. Posługę przy ołtarzu pełnił ksiądz diakon Piotr Kłonowski.

Czytaj więcej...

Obchody Dnia Chorego w naszej parafii

11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II, dlatego w V niedzielę zwykłą 10 lutego w naszej parafii gośił ojciec Kamilianin Józef Kordek, który przez całą niedzielę głosił słowo oraz po Mszach Świętych rozprowadzał nowenny do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych i świętego Kamila. Także po Mszach Świętych można było uczcić relikwie św. Kamila, którą przywiózł ze sobą o. Józef. W ten dzień również nasz parafialny Klub HDK wraz z opolskim centrum RCKIK zorganizowali akcję poboru krwi. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy odważyli się podjąć decyzję oddania tego cennego daru dla potrzebujących.

Posłuchaj kazania o. Józefa z okazji Dnia Chorego

Czytaj więcej...

Ustanowienie nowych lektorów w tym 9 z naszej parafii

9 lutego w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej w Nysie 94 ministrantów z całej naszej diecezji z rąk biskupa Rudolfa Pierskały przyjęli posługę lektoratu, w tym 9 z naszej parafii. Brali oni udział w tygodniowym kursie lektorskim, który zakończył się uroczystą Mszą Świętą. Na niej każdy nowy lektor otrzymał z rąk biskupa Pismo Święte oraz dyplom ukończenia kursu prowadzonego przez ks. Zygfryda Waskina i ks. Tomasza Fortalskiego. Naszym nowym lektorom życzymy wiele sił i zaangażowania w przekazywaniu Słowa Bożego.

CZYTAJ WIĘCEJ NA WWW.LSO.DUCH.OPOLE.PL

Sprawozdanie z sesji formacyjnej dla nauczycieli, wychowawców i rodziców „Ekologia – nauka czy religia. O ekologicznym uwodzeniu” 19 styczeń 2019 r.

W ostatnich latach obserwujemy nasilanie się tematów związanych z ekologią w edukacji, jak też we wszystkich niemal dziedzinach życia współczesnego społeczeństwa. Zatem, dobrze byłoby przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, czym jest, co ze sobą niesie i jakie będą skutki zastosowania go w praktyce. Na temat ekologii uwagę naszą zwraca br. Tadeusz Ruciński FSC z Częstochowy, który przygotował i przeprowadził tę sesją oraz warsztaty. Za zgodą naszego ks. prałata proboszcza Edwarda Bogaczewicza, w sobotnie przedpołudnie i popołudnie (19. 01.) mieliśmy okazję zapoznać się z tym tematem. W niedzielę 20. 01. 2019 r. Brat głosił kazania, ukazując działanie Najświętszej Maryi Panny w różnych częściach świata w ostatnich latach.

Czytaj więcej...

II Niedziela Wielkiego Postu
2019.03.17 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"