Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyków kościelnych, śpiewaków oraz chórów

Dnia 22 listopada w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy. Święta Cecylia patronuje muzykom kościelnym, śpiewakom oraz chórom. Wbrew swojej woli została wydana za Waleriana, poganina, którego w noc poślubną nawróciła na chrześcijaństwo. Za wiarę zginął najpierw Walerian i jego brat.  Próbowano zmusić Cecylię do porzucenia wiary, jednak ona się temu nie poddała. Wydano na nią wyrok śmierci poprzez ścięcie. Mimo zadanych trzech silnych ciosów, nie udało się odciąć jej głowy. Trzy dni umierała.

Czytaj więcej...

Msza Święta w intencji Honorowych Dawców Krwi oraz akcja krwiodawstwa

Dzisiaj, w uroczystość Chrystusa Króla, miała miejsce Msza Święta o godz. 11:30, ofiarowana w intencji Honorowych Dawców Krwi, ich rodzin i całego Ruchu Honorowego Krwiodawstwa. Tej Mszy Świętej przewodniczył ks. Wojciech, który jest kapelanem krwiodawców w Diecezji opolskiej. Poniżej możemy wsłuchać się w słowa podziękowań wypowiedzianych przez ks. Wojciecha.

Święto Krwiodawców połączone było z niedzielną akcją poboru krwi, w której z zaproszenia oddania krwi skorzystało 22 osoby, a mogło oddać ten cenny dar 19 osób. Krew można było oddać w ambulansie - "KRWIOBUSIE", od godz. 9:00 do godz. 13:00.

Do wszystkich Krwiodawców kierujemy słowa szacunku i wdzięczności za każdą ilość oddanej krwi. Dziękujemy Parafialnemu Klubowi HDK za organizację niedzielnych akcji poboru krwi!

Czytaj więcej...

Patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza

Wigilia Chrystusa Króla to już parafialne święto mające 35 letnią tradycję w naszej parafii. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego nasi ministranci, lektorzy i szafarze Komunii Świętej obchodzą swoje szczególne święto patronalne. W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział rodzice, dziadkowie, rodzeństwo a także ojcowie, którzy kiedyś służyli przy tym ołtarzu, a dzisiaj z dumą patrzyli na swoich synów. Tak jak usłyszeliśmy w kazaniu ks. Damiana z sąsiedzkiej parafii : "coś się kończy, coś się zaczyna, wszystko ma swój początek i swój koniec". Również wielką radością jest to, że przy ołtarzu stanęli dzisiaj starsi ministranci - już studenci i o wiele lat młodsi koledzy. Serdecznie im dziękujemy za to, że są i nie boją się stanąć odważnie, czytać słowo Boże i kroczyć drogą wiary. Do grona ministrantów zostało włączonych 7 chłopców: Adam, Jakub, Kacper, Marcin, Mikołaj, Piotr i Szymon. Zostali również przyjęci nowi lektorzy: Franek, Filip, Marcel, Piotr i Szymon. Po Eucharystii ministranci i ich rodzice zostali zaproszeni na krótkie wspólne spotkanie podsumowujące cały rok ich wspólnej pracy.

Posłuchaj kazania ks. Damiana głoszonego podczas uroczystości patronalnej Liturgicznej Służby Ołtarza

Czytaj więcej...

Wizyta o. Sławomira z nowopowstałej parafii w Opolu

W XXXIII Niedzielę Zwykłą gościliśmy w naszej wspólnocie Ojca Oblata Sławomira Dworka z nowopowstałej parafii w Opolu pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Przeżywając wspólnie niedzielę  modliliśmy się o błogosławieństwo Boże w tworzeniu Parafii i w budowie kościoła. Po mszach świętych można było złożyć swój dar serca. Pamiątką ofiary była cegiełka przybliżająca powstający kościół. Tą wizualizację można również obejrzeć wchodząc w artykuł. Zapraszamy także do odwiedzenia strony parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu - http://opole.oblaci.pl/

Posłuchaj słów o. Sławomira odnoszących się do pomocy w budowie nowopowstałej parafii

Czytaj więcej...

11 listopada - wspomnienie św. Marcina

11 listopada to również od pewnego czasu u nas głębiej obchodzone wspomnienie św. Marcina, które i w tym roku przybliżyło nam sylwetkę św. Marcina poprzez słowo wstępne ks. Proboszcza oraz poprzez przedstawienie przygotowane przez dzieci naszej parafii. Przed inscenizacją biografii św. Marcina miało miejsce wystawwienie Najświętszego Sakramentu, kiedy to modliliśmy się o dobry czas, o jedność i zrozumienie. Na zakończenie przyszedł również czas na wspólne chwile przy ognisku oraz tradycyjny poczęstunek rogalikami, które tak mocno zakorzeniły się z tradycją św. Marcina.

Czytaj więcej...

11 listopada - rocznica Odzyskania Niepodległości

Po 123 latach nocy niewoli 11 listopada 1918 roku Orzeł Biały ponownie rozwinął swe potężne skrzydła nad Rzeczpospolitą. Spełniło się wielkie pragnienie wielu pokoleń, które nigdy nie uznały tego, że Polski nie ma. Nie było jej na mapie Europy, ale była w sercach tych, dla których stanowiła największą wartość, która ukochali największą miłością, dla których żadna ofiara złożona na jej ołtarzu nie była za wysoka. Choć nie wszyscy doczekali, swoim życiem zaświadczyli, że są jej godnymi synami.

Posłuchaj słowa wygłoszonego dzisiaj przez ks. Proboszcza podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny

Czytaj więcej...

„Wszystko postawiłem na Maryję” to hasło 38.Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniach 06 - 07 listopada. Program pielgrzymki był podobny jak w latach poprzednich ale każdorazowo zmienia się myśl przewodnia kolejarskich pielgrzymek. Tegoroczna nawiązała do życia i dokonań błogosławionego w tym roku kardynała Stefana Wyszyńskiego. To także czas dziękczynienia za beatyfikację Prymasa,jego nauczanie i świadectwo życia.

Czytaj więcej...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W dniu 1 listopada Kościół powszechny obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych – oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wszystkim pielgrzymującym na ziemi wskazuje drogę, która ich starszych braci zaprowadziła do świętości. Przypomina również prawdę o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką.

W dniu 2 listopada obchodzimy w Kościele liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny. W naszej parafii to czas modlitwy na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Ten czas to również możliwość uzyskania odpustu zupełnego, a dzięki Penitencjarii Apostolskiej przedłuża na cały miesiąc listopad 2021 roku wszystkie dobrodziejstwa duchowe już udzielone 22 października 2020 roku Dekretem Prot. nr 791/20/I, na mocy którego, ze względu na pandemię „Covid-19”, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych zostały przedłużone na cały miesiąc listopad. [ czytaj więcej ]

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TYCH DWÓCH DNI Z NASZYCH CMENTARZY

 

 

1 listopada - Świętych obcowanie

W poniedziałek ( 1 XI ) przeżywamy uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną w uroczystość Wszystkich Świętych od południa i w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Warunki: modlitwa Ojcze nasz, Wierzę i dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego; przystąpienie do sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii świętej. Wierni którzy nawiedza cmentarz w dniach od 1 do 8 listopada i spełnią przepisane wyżej warunki, mogą także uzyskać każdego dnia odpust zupełny za zmarłych. 

Posłuchaj słów Ewangelii oraz kazania głoszonego dzisiaj podczas Mszy Świętych.

15 lat temu arcybiskup Alfons Nossol konsekrował nasz kościół!

Kamienie wmurowane w ściany kościoła zwane „zacheuszkami”, ozdobione kwiatami i płonącym światłem, przypominają o naszym małym jubileuszu 21.10.2006 – 21.10.2021. Pomimo wspomnienia 15 rocznicy poświęcenia kościoła myślą sięgamy jednak do samych początków, które miały miejsce 35 lata temu. Każda, również i ta rocznica, jest okazją, aby dziękować Bogu za Parafię, za kościół i za wszystkich, którzy ofiarą swojego życia:  modlitwą, pracą, ofiarą pieniężną tworzyli i tworzą to Boże Dzieło. Kierujemy do nich słowa podziękowań i włączamy wszystkich w intencję dziękczynnej mszy świętej. Wspominamy również wszystkich zmarłych Dobrodziejów kościoła i Parafii, którzy odeszli do Domu Pana. Dziękujemy im naszą pamięcią modlitewną i wielokrotnie to będziemy czynili w dni listopadowe.  Zawierzamy Opatrzności Bożej wszystko co niesie dzisiejszy dzień i prosimy o Światło Ducha Świętego na drogi wiary dla młodego pokolenia, które już w tej świątyni było chrzczone, przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęło Sakrament Bierzmowania. Oby idąc przez życie w Świetle Ducha Świętego korzystało z świętości tego miejsca i przejęło odpowiedzialność za to Wiekopomne Dzieło.

Pod zdjęciami z dzisiejszej uroczystości możemy również powrócić do tej wiekopomnej chwili poprzez obejrzenie filmu z tej uroczystości oraz zdjęć z tamtego czasu.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA
KRÓLA WSZECHŚWIATA [aktualizacja: 03.10.2021]
Na rok 2021

katechumenat