Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Bądźcie moimi świadkami aż po krańce ziemi...

Sakrament bierzmowania, dopełnienie sakramentu chrztu świętego, w naszej parafii przyjęła młodzież z rąk ks. bp Pawła Stobrawy, który przypomniał, że to my musimy być żywymi świadkami wiary. Dla każdego prawdziwego chrześcijanina to ważna chwila w jego życiu. O ile zwykle nie pamiętamy dnia swojego chrztu, to do bierzmowania przygotowujemy się bardzo świadomie, budując naszą więź z Bogiem, uczestnicząc w katechizacji, modląc się, przystępując do Eucharystii; wzmacniając naszą wiarę i ufność w Bożą obecność pośród nas. Stąd tak ważne jest właściwe przygotowanie i właściwa formacja przed przyjęciem sakramentu bierzmowania; przygotowanie do przyjęcia darów Ducha Świętego: mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej, na których budujemy naszą wiarę.

Posłuchaj kazania ks. bp Pawła Stobrawy oraz słowa końcowego

Krwiodawcy są wśród nas

W czwartą niedzielę kwietnia odbyła się kolejna akcja poboru krwi, którą przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu wraz z naszym Parafialnym Klubem Honorowych Dawców Krwi, który nie dawno obchodził swoje 20-lecie istnienia. Podczas niedzielnej akcji 29 osób chciało oddać krew, w tym 23 osoby oddało 10,35 litrów krwi. W tym dniu również gościliśmy w naszej parafii br. Tadeusza Rucińskiego, który cyklicznie prowadzi w naszej parafii warsztaty dla nauczycieli i wychowawców.

Wystrój kościoła w Oktawie Wielkanocnej

Trwając w Oktawie Wielkanocnej warto przybliżyć pracę osób dbających o wystrój kościoła w tym okresie, ale również w trakcie całego roku liturgicznego.  Wielkie Bóg zapłać dla osób, które przyczyniły się do tego jak wygląda nasz kościół podczas uroczystości, w tym także podczas najpiękniejszego czasu jakim jest Okres Wielkanocny. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zarchiwizowanych motywów wystroju naszego kościoła.

Triduum Paschalne - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Rozpoczynamy ten dzień procesją rezurekcyjną wczesnym rankiem, której celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok Hostii w monstrancji niesiemy krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurę Jezusa Zmartwychwstałego. Po powrocie ustawiony zostaje krzyż i figura Zmartwychwstałego obok ołtarza, a monstrancja na ołtarzu. Po błogosławieństwie następuje uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez wszystkich księży będących w naszej parafii.

Posłuchaj Ewangelii i kazania ka. dr Dariusza Piaseckiego z Niedzieli Wielkanocnej

Triduum Paschalne - Wigilia Paschalna

Kościół katolicki rozpoczyna obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, po zachodzie słońca. "Wigilia" to w pierwotnej tradycji Kościoła "nocne czuwanie"; tak jest również w tym przypadku. Wigilia Paschalna to noc modlitewnego czuwania przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. O tym, że Wigilia Paschalna powinna się rozpocząć po zachodzie słońca, mówi List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Kongregacji Kultu Bożego z dnia 16 stycznia 1988 roku:

"Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli". Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie."

Posłuchaj całej Liturgii Wigilii Paschalnej

Triduum Paschalne - Wielka Sobota - święcenie pokarmów

Zwyczaj święcenia pokarmów w Kościele katolickim z okazji Wielkiej Nocy w Polsce upowszechnił się dość wcześnie bo kilkaset lat temu, to błogosławieństwo pokarmów zwane „święconką”. W Polsce stało się to wręcz synonimem Wielkiej Soboty i Wielkiej Nocy. Gdyby ktoś w tej szlacheckiej I Rzeczypospolitej zasiadał do śniadania wielkanocnego, a nie zjadłby święconego, to właściwie w ogóle by nie świętował – pisze ks. Jędrzej Kitowicz o czasach zamierzchłych (XVIII w.).

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień ścisłego postu. Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku i jednocześnie jest dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei.

Posłuchaj całą Liturgię Wielkiego Piątku

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej jedyna Msza sprawowana w Wielki Czwartek. jest uroczystym rozpoczęciem obchodów Triduum Paschalnego. Śpiewamy na niej hymn eucharystyczny autorstwa św. Tomasza z Akwinu pt.” Sław Języku Tajemnicę: " W trakcie liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej spotykamy się z pięcioma Symbolami, które warto przybliżyć :
1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieśni "Chwała na wysokości Bogu" zabrzmią wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni "Chwała" w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostają zamienione na kołatki, o głuchym i mniej przyjemnym brzmieniu. Wyciszamy się ponieważ Chrystus został zdradzony i uwięziony.

Posłuchaj całej Liturgii Mszy Świętej w Wielki Czwartek

Wielki Czwartek - ustanowienie Sakramentu Kapłaństwa

czwartek

Poprzez ręce Kapłanów spływa na nas łaska Boża, dlatego dziś prosimy, aby Chrystus uczynił swoich Kapłanów tak wielkimi, aby mogli ogarnąć cały świat, tak silnymi, by mogli go dźwignąć i pomagać w nieustannym zbawianiu.
Niech obfitość łask nieustannie się pomnaża przez Chrystusowe „stokroć więcej” i owocuje w ludzkich sercach umacnianiem wiary i głębszym umiłowaniem Boga.

IV Niedziela Wielkanocna
2018.04.22


 

[aktualizacja: 27.01.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"