Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Diecezjalne spotkanie opłatkowe Wspólnoty Krwi Chrystusa

Jak co roku Wspólnota Krwi Chrystusa z diecezji opolskiej spotkała się 12-01-2019r. na wspólnym kolędowaniu – tym razem w naszej parafii. Kolędowanie poprzedzone było uroczystą Mszą Św. koncelebrowaną przez czterech księży: ks. Henryka Wyciska z WKC Bolesławia, jednego z najstarszych czcicieli Krwi Chrystusa w diecezji opolskiej, który przewodniczył Mszy Św.;  moderatora podregionu częstochowskiego – ks. Daniela Mokwa CPPS; naszego proboszcza ks. Prałata Edwarda Bogaczewicza; ks. Jakuba Furca – opiekuna WKC Opole. We Mszy Św. uczestniczyli członkowie Wspólnot:  z Opola z animatorką diecezjalną Genowefą Wojnar; z Kluczborka wraz z animatorem parafialnym Arkadiuszem Sabadasz, który służył do Mszy św; z Bolesławia z animatorką Małgorzatą Grzesiczek oraz członkowie naszej parafialnej Wspólnoty z wszystkimi sympatykami i czcicielami Krwi Chrystusa.

Posłuchaj fragmentów ze Mszy Świętej podczas diecezjalnego spotkania opłatkowego Wspólnoty Krwi Chrystusa

Czytaj więcej...

Koncert kolęd w wykonaniu naszego chóru Sursum Corda

Dla każdego muzyka to wielka radość występować dla licznie zgromadzonych słuchaczy. Tak było i dziś. O 16:00 nasz kościół parafialny wypełnił się wiernymi, którzy przybyli wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru parafialnego "Sursum Corda" pod dyrekcją Marty Otrząsek.
Nie zabrakło skocznych pastorałek, jak i tkliwych kolęd. Utwory były przeplatane wierszami mówionymi przez Antosię, Dawida, Janka, Agatkę, Adama i Madzię.

Dziękujemy Proboszczowi za obecność i stałe wsparcie naszej wspólnoty. Rodzinom za towarzyszenie nam, Przyjaciołom oraz wszystkim obecnym na koncercie za przybycie!

Czytaj więcej...

Zespół Szofar ze Sławięcic gościem w naszej parafii

W dzisiejsze niedzielne przedpołudnie w niedzielę Chrztu Pańskiego zagościł w nasze parafialne progi zespół Szofar pochodzący z parafii św. Katarzyny ze Sławięcic. Ich śpiew pod koniec Mszy Świętej o godz. 8:30, 10:00 i 11:30 był rozszerzony o kilka utworów kolędowych i pastorałek, które każdy kto pozostał w kościele mógł usłyszeć. Przy wyjściach każdy kto chciał mógł nabyć płytę CD wydaną przez ten zespół i w ten sposób wesprzeć misje w Peru, a szczególnie pracę byłego wikariusza ze Sławięcic, który w tamtych rejonach jest misjonarzem.

Czytaj więcej...

Uroczystość Objawienia Pańskiego oraz Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2019 roku ulicami 752 miejscowości w Polsce, w tym w Kędzierzynie-Koźlu, przeszedł jedenasty ( u nas czwarty ) Orszak Trzech Króli. Pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Orszaki przeszły tradycyjnymi trasami - z Osiedla Pogorzelec, z Osiedla Piastów i z kościoła świętego Mikołaja na Plac Wolności, gdzie spotkała się rzesza, tak jak w ubiegłych latach, około 1500 osób.  Na Placu Wolności wspólne kolędowanie, z udziałem w Orkiestry związanej z Zakładami Azotowymi oraz Orkiestry z Cisowej trwało ponad godzinę. Po raz pierwszy w Orszaku wziął udział Biskup Rudolf Pierskała, który przekazał pozdrowienia od Biskupa Ordynariusza oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Czwarty Kędzierzyńsko-Kozielski Orszak Trzech Króli był radosnym czasem łączącym ludzi w różnych wieku, wędrowały przecież całe rodziny. Można powiedzieć: był udaną uroczystością religijno - społeczną.

Czytaj więcej...

Kończymy rok 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Kończymy rok 100 rocznicy Odzyskania Nieodległości dzieje się to w 33 roku istnienia Wspólnoty przy Osiedlu Piastów i w 25 roku istnienia Parafii Ducha Świętego.

Rok, jak każdy obfitował w wydarzenia radosne, trudne, smutne i jak zawsze uczy nas nadziei i patrzenia w przyszłość z Bogiem. Każdego roku mamy wydarzenia, które są tradycyjne i takie które się tworzą, i takie które są jednorazowe:
* bogate liturgie wielkanocne, odpustowe, Bożonarodzeniowe,
* w Boże Ciało udaliśmy się na Osiedle Piastów
* tradycyjne msze święte za Ojczyznę w maju, wrześniu, listopadzie,
* rekolekcje, które były odnowieniem misji od 14 do 18 lutego,
* Pierwsza Komunia świętej wyjątkowa liczna bo aż 195 dzieci,
* rocznica Pierwszej Komunii którą przeżyło 2/3 dzieci z grupy 190 dzieci,
* Sakrament Bierzmowania przyjęło 61 osób,
* tradycyjnie każdego roku odbywają się trzy spotkania formacyjne, które prowadzi Brat Tadeusz Ruciński.

Posłuchaj kazania podsumowującego rok 2018

Czytaj więcej...

Festiwal kolęd w Sławięcicach

Dzisiejsze popołudnie dla wszystkich, którzy kochają kolędy i pastorałki był nie lada atrakcją. Powodem tego był Festiwal Kolęd, który został zorganizowany z okazji 150-lecia konsekracji parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach, która to przypada w czerwcu 2019 roku.
W tym wydarzeniu wzięły udział cztery chóry mieszane, czterogłosowe:
1) Chór Cordis Deo ze Sławięcic,
2) Chór Sursum Corda z naszej parafii
3) Chór Tryl z Toszka
4) Chór z Krzyżanowic.
Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć w znakomitym wykonaniu ponad 20 kolęd i pastorałek, zarówno znanych, jak również zupełnie nieznanych, rodem z Czech, Słowacji bądź wywodzących się z religii prawosławnej. Myślę, że ten czas zostanie w pamięci wszystkich, bardzo licznie zgromadzonych w świątyni słuchaczy. Zwieńczeniem koncertu było wykonanie przez blisko stu chórzystów kolędy „Wśród nocnej ciszy” w aranżacji Józefa Świdra. ( Wszystkie śpiewy dostępne do odsłuchania wewnątrz artykułu ).

Czytaj więcej...

Święto Świętych Młodzianków

W piątek 28 grudnia o godz. 10:00 odbyło się nabożeństwo przy żłóbku, na które były zaproszone szczególnie dzieci. W ten dzień wspominaliśmy świętych Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda. Tradycja chrześcijańska podkreśla, że choć dzieci z Betlejem nie zostały ochrzczone, jednak męczeństwo przyłączyło je do Chrystusa, dlatego mówi się, że otrzymały chrzest krwi. Wraz z wszystkimi wiernymi modliliśmy się w intencji wszystkich rodzin, śpiewaliśmy kolędy, a na koniec wszystkie dzieci otrzymały błogosławieństwo.

Święto to powinno też pobudzać nas do refleksji nad wyjątkowym darem, który otrzymaliśmy od Stwórcy, mianowicie życiem naszym i naszych bliźnich. Powinno skłaniać nas do modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. "Dziś w świecie pojawia się nowy model zachowania wobec prawdy o życiu. Zło zadanej śmierci bezbronnemu, małemu człowiekowi, próbuje się usprawiedliwić rzekomo wynikającymi z tego dobrymi skutkami. Tymczasem jest to usypianie sumienia, ucieczka przed własną pamięcią" - Abp Józef Michalik.

Czytaj więcej...

Wystrój Bożonarodzeniowy

Boże Narodzenie urzeka przez piękny wystrój Kościołów. Tak samo i w naszej parafii nie zabrakło akcentów zarezerwowanych na okres Bożonarodzeniowy - szopka, ozdobione choinki, lampki, a także Dzieciątko w żłóbku. Nie było by tego, gdyby nie zaangażowanie ludzi, którzy od wielu lat pomagają przy tworzeniu tej scenerii, ale również i pionierów, którzy stawiali pierwsze kroki przy tej aranżacji. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy ofiarowali swój czas, pomysły i wysiłek przy tworzeniu tego wystroju. Serdecznie zapraszamy do nawiedzenia szopki Bożonarodzeniowej, a także do obejrzenia zdjęć z wystroju oraz jego powstawania.

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie - Msza Święta o północy

Mesjasz rodzi się w Betlejem. Wypełnienie przepowiedni proroków następuje tak niespodziewanie, że nawet mieszkańcy miasteczka nie zwrócą uwagi na nowo narodzone Dziecię. Tylko czuwający przy trzodach pasterze umieją rozpoznać w Nim oczekiwanego od wieków Zbawiciela. Mieć nadzieję to żywić głębokie przeświadczenie, że Bóg jest wierny swoim obietnicom, i połączyć je z wytrwałym i czujnym oczekiwaniem. Tradycyjna Msza Święta o północy rozpoczęła się procesją do szopki bożonarodzeniowej gdzie zostało umiejscowione dzieciątko w żłóbku. Po odśpiewaniu kolędy "Cicha noc" podczas aktu pokutnego zostały odpalone świece od światła betlejemskiego i zapalone zostały światełka na choinkach. W uroczystej Mszy Świętej brał udział również chór, który ubogacał swoim śpiewem liturgię. Poniżej możemy się wsłuchać we fragmenty Mszy Świętej.

Czytaj więcej...

Uroczystość Chrztu Pańskiego
2019.01.13

CZYTAJ CAŁY LIST 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"