Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Każda ziemia może być święta - roraty 2023

Adwent to niezwykły czas w ciągu całego roku. Możemy wtedo niecco się wyciszyć i uspokoić, by przygotować się do przeżywania wyjątkowych świąt dla każdej rodziny. Wielu ludziom pomaga w tym uczestnictwo w nabożeństwach roratnich, które w naszej parafii odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 6:30 i 18:00 oraz w piątek o godzinie 16:30, na które zapraszamy całe rodziny, a szczególnie tych najmłodszych, którzy mając swój lampion kroczą wraz z całą procesją do ołtarza. W trakcie trwania rorat będziemy wspólnie budowali szopkę, tak jak 800 lat temu zrobił to św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio. Oby i nas przy tej budowie nie zabrakło.

Czytaj więcej...

15 lat chóru Sursum Corda

Początek działalności chóru parafialnego to rok 2008. Po raz pierwszy zaśpiewaliśmy na Triduum Paschalnym. Z perspektywy czasu można uśmiechnąć się na wspomnienie tych występów, ale wszystko przecież wymaga czasu i doświadczenia, by mogło nabrać zamierzonego kształtu. Od początku wtorek był dniem prób i ćwiczeń. Tak jest do dziś. Większość z nas ma tę porę zarezerwowaną, zawsze wtedy jest próba, czyli czas ćwiczenia, śpiewu, ale także budowania wspólnoty. Mimo, że różnimy się wieloma kwestiami, łączy nas wrażliwość na piękno muzyki sakralnej.Poniżej można usłyszeć słowa wypowiedziane przez ks. Proboszcza z okazji 15 lat istnienia chóru parafialnego "Sursum Corda".

Czytaj więcej...

Święta Katarzyno módl się za nami! - kolejarze uczcili swoją patronkę

Z hasłem "MOCNI ŚWIADECTWEM WIARY" kolejarze z całej Polski po raz 40-ty pielgrzymowali w dniach 4-go i 5-go listopada 2023r. do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Nieliczna bo 15 osobowa nasza grupa pielgrzymkowa uczestniczyła tylko w uroczystej sumie w Bazylice Jasnogórskiej. Pogoda nie była nam przychylna więc część pielgrzymów słuchała mszy św. w Auli Kordeckiego, a sztandary kolejowe ustawiły się w Wieczerniku. Tradycyjnie kolejarzom przewodniczyli Krajowy Duszpasterz ks. Kanonik Eugeniusz Zarębiński i Krajowy Moderator ks. Ryszard Marciniak, a uroczystej mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który w Homilii podziękował kolejarzom za ich służbę na rzecz dobra i bezpieczeństwa podróżnych.

Czytaj więcej...

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa podczas sumy o godzinie 11:30 w uroczystość Chrystusa Króla modliliśmy się w intencji Krwiodawców i ich rodzin. Ten dzień to również piąta w tym roku niedzielna akcja poboru krwi. Od godziny 9:00 można było honorowo w "krwiobusie" wesprzeć chorych i czekających na dar krwi, z którego zaproszenia skorzystało 25 osób, jednak mogło oddać krew ze względów zdrowotnych 19 osób, oddając 8,5 litra krwi. Jest to najpiękniejszy wymiar realizowania przykazania miłości. Krwiodawcy tradycyjnie jak co roku, po Mszach Świętych kwestowali na wsparcie działalności Parafialnego Klubu HDK, a symbolem każdej ofiary był kalendarzyk na rok 2024.

Czytaj więcej...

Święto Liturgicznej Służby Ołtarza

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza. Z tej okazji w sobotę o godzinie 18:00 została odprawiona Msza Święta w intencji ministrantów, lektorów, szafarzy, kościelnych i ich rodzin. Liczne grono LSO naszej parafii powiększa się każdego roku w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Chłopcy należący do tej grupy regularnie uczestniczą w zbiórkach ministranckich, poszerzają swoją wiedzę dotyczącą Liturgii, ubogacają piękno codziennych Eucharystii. Kandydaci, ministranci i lektorzy w dni powszednie oraz święta, rano i wieczorem służą podczas Mszy Świętej, dając piękne świadectwo dla innych. Po uroczystej Mszy Świętej ministranci oraz ich rodzice spotkali się w salkach parafialnych, gdzie został podsumowany cały rok służby ministranckiej przez ks. Michała, opiekuna ministrantów. Poniżej możemy wsłuchać się we fragmenty ze Mszy Świętej.

"Ministrare" z łaciny oznacza "służyć", dlatego niech Chrystus Król wspiera Was w tej odpowiedzialnej pracy, obdarza wszelkimi potrzebnymi łaskami, abyście dzielnie mogli mówić "Służmy Bogu z radością!".

Króluj nam Chryste!

Czytaj więcej...

Nabożeństwo dla klas III i poświęcenie modlitewników

Kolejnym etapem w przygotowaniu dzieci klas III do Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej, było poświęcenie i wręczenie książeczek do nabożeństwa "Droga do Nieba" przez ks. Proboszcza. Odbyło się ono w piątek 17 listopada podczas nabożeństwa skierowanego dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin. W "Drodze do Nieba" znajdziemy zbiór modlitw, litanii, pieśni oraz propozycji rachunków sumienia, dlatego powinna być często używana nie tylko w kościele podczas Mszy Świętej, ale również w domu, do czego zachęcamy nie tylko tych, którzy tego dnia otrzymali ten piękny modlitewnik.

Czytaj więcej...

11 listopada - Dzień Niepodległości i obchody św. Marcina

11 listopada to szczególny dzień dla Polaków. Tego dnia wiele osób wywiesza biało-czerwoną flagę, natomiast w kościołach odprawiane są Msze Święte w intencji Ojczyzny. Nie inaczej jest w naszej parafii, gdzie mogliśmy o godzinie 10:00 uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. Paweł, a kazanie wygłosił ks. Proboszcz, które możemy posłuchać poniżej. Po Mszy Świętej przeszliśmy wszyscy pod "kamienie pamięci", gdzie odmówione zostały modlitwy oraz wyśpiewano hymn Polski.

11 listopada to nie tylko Narodowe Święto Niepodległości, ale też wspomnienie o św. Marcinie. Już w tradycję naszej parafii weszło nabożeństwo przypominające sylwetkę św. Marcina, po którym w tym roku mogliśmy wspólnie z grupą harcerzy z Drużyny Harcerskiej TAVAS wyśpiewać wiele patriotycznych piosenek przy palącym się ognisku oraz mogliśmy poczęstować się symbolicznym rogalikiem.

Czytaj więcej...

Warsztaty chóru pod okiem dr Anny Sikory

4 listopada chór parafialny "Sursum Corda" szkolił swoje umiejętności pod okiem dr Anny Sikory.

Duże doświadczenie z zakresu chóralistyki, emisji głosu i prowadzenia zespołów śpiewaczych oraz niesamowita charyzma prowadzącej sprawiły, że był to niezwykle owocny i pracowity czas doskonalenia warsztatu śpiewu. Jesteśmy bardzo zbudowani tym doświadczeniem. Teraz czas na przełożenie odkrytych umiejętności na nasz wspólny śpiew. A z Anią mamy nadzieję spotkać się jeszcze niejeden raz.

Czytaj więcej...

Wspólna wycieczka Dzieci Maryi i Ministrantów

W sobotę 4 listopada Dzieci Maryi i Ministranci z naszej parafii spędziły ze sobą wspólny czas. Rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, następnie zjedliśmy śniadanie przy ciepłym kakao. Wiele radości sprawiła wszystkim podróż do Chorzowa, gdzie wzięliśmy udział w dwóch projekcjach w Obserwatorium Astronomicznym. Nocne niebo, gwiazdozbiory, planety i mgławice są im już znane, a odpowiedź na pytanie, z czego składa się świat, wydaje się być dla nich już bułką z masłem. Zwieńczeniem spotkania był aktywny czas w parku trampolin, gdzie mogli zmierzyć się z różnymi wyzwaniami sprawnościowymi. Dziękujemy za wspólny czas!

Czytaj więcej...

2023 roraty


I NIEDZIELA W ADWENCIE
03.12.2023ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.09.2023]
Na rok 2023

katechumenat