Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Wizyta ks. Dominika neoprezbitera

W piątek 5 sierpnia podczas wieczornej Mszy Świętej gościliśmy neoprezbitera ks. Dominika Sowę pochodzącego ze Starej Kuźni. Wygłosił słowo Boże oraz na zakończenie udzielił wszystkim chętnym błogosławieństwa prymicyjnego.

Udzielone błogosławieństwo prymicyjne ma szczególną wartość, z którą związana jest łaska odpustu zupełnego. Błogosławieństwo jest modlitwą do Boga. Nowo wyświecony kapłan jest w sposób nadzwyczajny napełniony Duchem Świętym. Kładąc ręce indywidualnie na głowy wiernych wypowiada modlitwę:

Czytaj więcej...

Tydzień św. Krzysztofa - poświęcenie pojazdów

W XVIII niedzielę zwykłą, kończącą 23 tydzień św. Krzysztofa, w naszej parafii odbyło się poświęcenie pojazdów połączone ze zbiórką pieniędzy na pojazdy dla misjonarzy organizowaną przez stowarzyszenie MIVA Polska. Św. Krzysztof, którego greckie imię oznacza 'niosącego Chrystusa", staje się jakby ucieleśnieniem misjonarzy, którzy poświęcają swoje życie i swoje siły, by nieść Ewangelię w najdalsze zakątki świata. Papież Franciszek w jednym ze swoich  przemówień nawiązując do imienia patrona Kierowców i Podróżnych, powiedział, że wierzący przez Chrzest Święty staje się krzysztofem", czyli niosącym Chrystusa. To jest jakby imię każdego chrześcijanina, które staje się jednocześnie naszym zadaniem do wypełnienia. Wypełnienie tego zadania nie wydaje się w dzisiejszych czasach czymś łatwym i prostym. Współczesny bowiem człowiek charakteryzuje się dążeniem do nieograniczonej autonomii, samowystarczalności i niezależności. Wszystko chce osiągać własnym siłami, bez polegania na innych i bez pomocy innych, co w dłuższej perspektywie pokazuje jak łatwo zatracić się i zagubić w życiu bez Pana Boga. Więcej na temat akcji stowarzyszenia MIVA Polska znajduje się pod adresem http://www.miva.pl/

Czytaj więcej...

Zaproszenie na Pieszą Opolską Pielgrzymkę na Jasną Górę

Piesza Opolska Pielgrzymka grupa 2 żółta kędzierzyńsko-kozielska tradycyjnie wyruszy z RYNKU KOZIELSKIEGO we wtorek 16 sierpnia 2022 o godz. 7:30

Zapisy pielgrzymkowe przyjmowane są w godzinach pracy kancelarii w następujących parafiach:
- św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu
- św. Mikołaja w Kędzierzynie
- św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie
- Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie

CZYTAJ CAŁY INFORMATOR

Wakacyjna akcja krwiodawstawa w naszej parafii

Tradycyjnie jedna z akcji współorganizowanych przez nasz Parafialny Klub HDK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu odbyła się w niedzielę 17 lipca, czyli w czasie zwiększonej potrzeby na krew. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na wezwanie i chcieli ofiarować ten cenny dar. Takich osób było 21, z czego 19 osób mogło oddać krew. Szczegółowych informacji dotyczących potrzeb jakiej krwi najbardziej potrzeba można znaleźć na stronie https://www.rckik-opole.com.pl/

Czytaj więcej...

Msza Święta z udziałem ks. Damiana Wieczorka - neoprezbitera z Bierawy

W pierwszy piątek lipca Mszę Świętą o godz.18.00 odprawił neoprezbiter ks. Damian Wieczorek, a po niej udzielił prymicyjnego błogosławieństwa. Ks. Damian pochodzi z parafii Trójcy Przenajświętszej w Bierawie. Życzymy ks. Damianowi dalszych lat w najpiękniejszej posłudze Panu Chrystusowi, wielu chwil radości oraz mądrości w głoszeniu Dobrej Nowiny, realizacji duszpasterskich planów i zamierzeń. Jego pierwszą parafią będzie parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu.

Czytaj więcej...

Pielgrzymka do Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie 26.06.2022r. na odpust Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Wyruszyliśmy rano grupą 16 osób. Pierwszym naszym celem było odwiedzenie Matki Bożej na Jasnej Górze. Potem udaliśmy się do Sanktuarium Krwi Chrystusa na odpust. Wszystko odbywało się na dworze, ze względu na to, że w samej Świątyni trwają ciągle prace budowlane, które są już bardzo zaawansowane. Przed samą Eucharystią odbył się koncert – Medytacja Męki Pańskiej, z repertuaru Moniki Sagan z Głogowa. O godzinie 11-tej rozpoczęła się na schodach Świątyni Eucharystia, której przewodniczył prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa ks. Daniel Mokwa CPPS. Homilię na temat znaczenia Krwi Chrystusa  wygłosił ks. Bernard Kozłowski- proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie.

Czytaj więcej...

Miesiąc lipiec poświęcony czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wspólnota Krwi Chrystusa 01 lipca 2022r. w dzień Uroczystości Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa, rozpoczęła miesiąc poświęcony czci Przenajdroższej Jego Krwi poranną Mszą Świętą, którą odprawiało niespodziewanie 3 księży, w tym ksiądz opiekun grupy WKC ks. Jakub z Opola, co sprawiło nam wielką radość.

Czytaj więcej...

Koniec roku szkolnego - nadszedł czas wakacji

Koniec roku to okazja do refleksji nad tym, co się w tym czasie wydarzyło, ale także czas na to, aby podziękować Panu Bogu za każdy dzień, za opiekę nad nami, za ludzi, których spotkaliśmy i za to, co dane nam było w tym roku przeżyć. Jako społeczność szkolna nie mogliśmy pominąć spotkania z Panem Bogiem w Eucharystii o godz. 8:00. 

Poniżej możemy wsłuchać się w krótkie kazanie ks. Michała, refleksję ks. Proboszcza oraz życzenia.

Czytaj więcej...

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w przeddzień uroczystości Najświętszego Serca Jezusa odbyła się po Mszy św. wieczornej procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Na zakończenie ks. Łukasz poświęcił wianki uplecione z ziół i kwiatów. Wianki robi się zazwyczaj z rozchodnika, rumianku, dzikiej róży, chabrów, polnych maków, koniczyny, mięty, macierzanki, grzmotnika, kopytnika i jaśminu. Zatyka się je za obrazami świętych, nad oknami i w stodole. W polskiej tradycji wierzy się że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki które bierzemy z ołtarzy podczas Bożego Ciała mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić. Tradycja ta dziś jest praktykowana w niewielkim stopniu. Niestety, nasze młode pokolenie raczej nie robi i nie święci wianków w oktawę Bożego Ciała. Także tradycja sypania kwiatów przez dzieci komunijne również gdzieś zanika. Jako wspólnota parafialna powinniśmy pokazywać młodemu pokoleniu przez własne świadectwo w jaki sposób kultywować piękne zwyczaje.

Czytaj więcej...

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Dlatego dzisiaj zebraliśmy się razem, by wspólnie uczestniczyć w procesji z Najświętszym Sakramentem wśród naszych domostw. W tym roku procesja wyruszyła w stronę osiedla NDM, gdzie pomiędzy blokami był ulokowany pierwszy ołtarz, dwa kolejne były w Parku Orderu Uśmiechu, a ostatni przy kościele. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy ołtarzy, przynieśli kwiaty do sypania dla dzieci i wszystkim tym, którzy wzięli udział w procesji jako żywy dowód naszej wiary.

Czytaj więcej...

XX NIEDZIELA ZWYKŁA
14.08.2022ogloszenia

intencje