Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Akatyst ku czci św. Józefa

W dzisiejszą niedzielę mogliśmy wspólnie modlić się podczas nieszpór modlitwą zwaną Akatystem ku czci św. Józefa wykonaną przez chór mieszany „Sursum Corda”, działającego przy parafii Ducha Świętego i NMPMK na Piastach, pod dyrekcją Marty Otrząsek. Autorem słów Akatystu jest Piotr Kazański, profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej. Mogliśmy również wysłuchać pieśni skomponowanej przez Jakuba Tomalaka na trwający Rok Świętego Józefa.

Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego, charakterystycznego dla Kościoła Wschodniego. Każde ze 144 pozdrowień, wezwań litanijnych zaczyna się od słowa „witaj” i dotyka wydarzeń z życia święto Józefa, które zna każdy z nas, jak również tych, których spoiwem był Józef, chwalebny Opiekun Chrystusa Zbawiciela. Wezwania Akatystu sięgają aż od pochodzenia świętego Józefa, który należał do rodu Dawida, poprzez tajemnicze pojawienie się Jezusa w życiu Maryi i świętego Józefa. Ten czas obecności małego Chrystusa opisany jest wieloma przepięknymi wezwaniami, jak choćby wspomnienie tego, że święty Józef uratował nieśmiertelnego, że Życie tuliło się do jego piersi czy kołysał Najwyższego.

 Posłuchaj pieśni inauguracyjnych oraz pierwszego Kondakionu

Czytaj więcej...

Zaproszenie na Akatyst ku czci św. Józefa

Serdecznie zapraszamy w przyszłą niedzielę, tj 26 września na godz. 16:00 na Akatyst ku czci św. Józefa w wykonaniu naszego chóru parafialnego "Sursum Corda".

Niezwyciężonego Władcy Opiekuna, Józefa Oblubieńca w pieśniach dziś wychwalamy! A Ty,który wiele możesz u Boga, módl się za tymi, którzy śpiewają: Witaj, Święty Oblubieńcze Oblubienicy Dziewiczej! Tak rozpoczyna się akatyst ku czci św. Józefa. Tak my chcemy wychwalać Oblubieńca Bogarodzicy. Słowo Akathistos (grec. “a” – nie, “kathiden” – siedzieć = nie siedzący) ma dwa znaczenia: – w szerszym oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, odmawianych lub śpiewanych na stojąco. 

Pamiętajmy, że z rokiem św. Józefa na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej związana jest możliwość zyskania odpustów zupełnych za odmówienie litanii do św. Józefa, akatystu lub innych modlitw ku jego czci.

Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka ogłoszeni błogosławionymi

Papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką nowymi błogosławionymi. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się Msza św. beatyfikacyjna Prymasa Tysiąclecia i założycielki dzieła dla osób niewidomych w Laskach. Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbyła się dzisiaj 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00. Poniżej można obejrzeć retransmisję na kanale YouTube.


Witamy nowego księdza wikarego - ks. Michała

ks michal3

 

Witamy w naszej parafii wikariusza księdza Michała Banasia, pochodzącego z Łambinowic.

Życzymy księdzu Michałowi spokojnej i świętej posługi kapłańskiej.

Ksiądz Michał w przyszłą niedzielę będzie udzielał prymicyjnego błogosławieństwa

Witamy kleryka Marcina

kl marcin

 

Witamy na trzytygodniowej praktyce kleryka naszego Seminarium Marcina Kujawę,

który będzie z nami do 19 września uczestniczył w życiu parafialnym.

Życzymy, aby ten czas był owocny i radosny.

U Świętej Rity w Głębinowie

Po przeszło rocznej przerwie spowodowanej pandemią kolejarze Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich wraz z parafianami naszej i okolicznych parafii wyruszyli na pielgrzymi szlak.

Na początek Sanktuarium Św. Rity w Głębinowie, które położone jest malowniczo nad brzegiem Jeziora Nyskiego, w sąsiedztwie ośrodka Formacyjno - Wypoczynkowego ,,Rybak” Diecezji Opolskiej.To wyjątkowe miejsce z widokiem na pasmo Sudetów Wschodnich z Kopą Biskupią (890 m.n.p.m ) po stronie polskiej i Pradziadem (1491 m.n.p.m.)po czeskiej a także na rozległe wody Jeziora Nyskiego(pow.20 km².głęb. 5-15 m, pojemności 121,1miliona m³).

Czytaj więcej...

45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę

Znowu się nie udało przejść całej drogi. 45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę po raz drugi odbyła się w formie sztafetowej. kędzierzyńsko-kozielskiej dwójce żółtej zostały wyznaczone dwa dni – we wtorek przejście z Koźla na Górę Świętej Anny oraz w środę odcinek Góra Świętej Anny – Jemielnica. Nie daliśmy się jednak zatrzymać i podobnie jak w ubiegłym roku zorganizowaliśmy pielgrzymowanie duchowe na terenie miasta. I to nam się udało!

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKOWEGO SZLAKU

Rozpoczęliśmy nasze spotkania w poniedziałek Mszą świętą w parafii św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Tam też modliliśmy się przed wizerunkiem Matki Bożej. W kościele widać było już charakterystyczne żółte koszulki i chustki – znak naszej grupy.

Czytaj więcej...

Tradycyjne poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo dla kierowców

Św. Krzysztof jest jednym z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim. Jest patronem kierowców i podróżujących. Kościół obchodzi jego wspomnienie 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest modlitwa za kierowców i święcenie pojazdów, która w tym roku w naszej parafii odbyła się w minioną niedzielę 8 sierpnia. W ten dzień również można było złożyć ofiarę dla misjonarzy, którzy bez środków transportowych nie mogliby dotrzeć do potrzebujących w oddalonych od siebie miejscach na całej kuli ziemskiej.

Czytaj więcej...

Błogosławieństwo prymicyjne ks. Michała

W ramach jeszcze pomocy duszpasterskiej, a niedługo jako nasz nowy wikary zawitał ks. Michał Banaś, który przez całą niedzielę głosił kazanie oraz po Mszach Świętych udzielał błogosławieństwa prymicyjnego. Błogosławieństwo prymicyjne to osobiste spotkanie z człowiekiem, który wszystko oddał Bogu i to oddanie jest w nim jeszcze takie świeże, święte. Dla niego błogosławieństwo prymicyjne też jest dużym przeżyciem. Również do tego gestu jest przywiązany odpust zupełny.

Również w pierwszą niedzielę miesiąca w ramach Narodowego Programu Szczepień Wojewoda Opolski zorganizował punkt szczepień przeciwko Covid-19 przy naszym kościele, dzięki czemu osoby chcące się zaszczepić miały ułatwiony dostęp do zabezpieczenia siebie i swojego otoczenia.

Czytaj więcej...

XXVI Niedziela Zwykła
2021.09.26