Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Koniec roku szkolnego - nadszedł czas wakacji

Koniec roku to okazja do refleksji nad tym, co się w tym czasie wydarzyło, ale także czas na to, aby podziękować Panu Bogu za każdy dzień, za opiekę nad nami, za ludzi, których spotkaliśmy i za to, co dane nam było w tym roku przeżyć. Jako społeczność szkolna nie mogliśmy pominąć spotkania z Panem Bogiem w Eucharystii o godz. 8:00. 

Poniżej możemy wsłuchać się w krótkie kazanie ks. Michała, refleksję ks. Proboszcza oraz życzenia.

Czytaj więcej...

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w przeddzień uroczystości Najświętszego Serca Jezusa odbyła się po Mszy św. wieczornej procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Na zakończenie ks. Łukasz poświęcił wianki uplecione z ziół i kwiatów. Wianki robi się zazwyczaj z rozchodnika, rumianku, dzikiej róży, chabrów, polnych maków, koniczyny, mięty, macierzanki, grzmotnika, kopytnika i jaśminu. Zatyka się je za obrazami świętych, nad oknami i w stodole. W polskiej tradycji wierzy się że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki które bierzemy z ołtarzy podczas Bożego Ciała mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić. Tradycja ta dziś jest praktykowana w niewielkim stopniu. Niestety, nasze młode pokolenie raczej nie robi i nie święci wianków w oktawę Bożego Ciała. Także tradycja sypania kwiatów przez dzieci komunijne również gdzieś zanika. Jako wspólnota parafialna powinniśmy pokazywać młodemu pokoleniu przez własne świadectwo w jaki sposób kultywować piękne zwyczaje.

Czytaj więcej...

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Dlatego dzisiaj zebraliśmy się razem, by wspólnie uczestniczyć w procesji z Najświętszym Sakramentem wśród naszych domostw. W tym roku procesja wyruszyła w stronę osiedla NDM, gdzie pomiędzy blokami był ulokowany pierwszy ołtarz, dwa kolejne były w Parku Orderu Uśmiechu, a ostatni przy kościele. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy ołtarzy, przynieśli kwiaty do sypania dla dzieci i wszystkim tym, którzy wzięli udział w procesji jako żywy dowód naszej wiary.

Czytaj więcej...

Drugi dzień odpustu - święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

Święto Maryi, Matki Kościoła jest obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ten dzień w naszej parafii to również drugi dzień odpustowy. Świętujemy go wspólnie wraz z wiernymi oraz podczas wieczornej Mszy Świętej wraz z kapłanami naszego dekanatu od nadania dekretem drugiego członu nazwy naszej parafii w dniu 22 maja 2001r. - tutaj można zobaczyć ten dekret. Tej uroczystej Mszy Świętej o godz. 18:30 oraz podczas nabożeństwa towarzyszyła orkiestra dęta, a przewodniczył jej ks. Robert i kazanie wygłosił o. Henryk Kałuża. Poniżej możemy wsłuchać się we fragmenty z tej Mszy Świętej.

Czytaj więcej...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - pierwszy dzień odpustowy

1993 roku została erygowana Parafia Ducha Świętego i od tego czasu uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest związana z możliwością uzyskiwania szczególnych łask czyli stała się dniem odpustu parafialnego. Kliknij tutaj, by zobaczyć dekret nadający tytuł naszej parafii. Tegoroczne przygotowanie do 29-go odpustu rozpoczęliśmy w piątek 27 maja. Przez 9 dni w czasie Mszy Świętych i nabożeństw modliliśmy się o jak najlepsze korzystanie z darów Ducha Świętego i łask odpustowych.

Szczególnym spotkaniem była Wigilia Zesłania Ducha Świętego. Rozpoczęła się o 19:00 czuwaniem prowadzonym przez parafialny zespół Marcam oraz ks. Michała.  05 czerwca w dzień Zesłania Ducha Świętego Słowo Boże głosił Ojciec Henryk Kałuża i on też poprowadził o godz.11:00 procesję Eucharystyczną wokół kościoła wraz z ks. Proboszczem oraz ks. Łukaszem i diakonem Danielem. Poczty sztandarowe, liturgiczna służba ołtarza i wierni uwielbiali Chrystusa. O godzinie 11.30 Msza Święta, z udziałem naszego Chóru Parafialnego SURSUM CORDA, ofiarowana była za parafian i gości. Na zakończenie wyśpiewaliśmy Bogu "TE DEUM LAUDAMUS".

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania głoszonego w pierwszy dzień odpustowy

Czytaj więcej...

Nasza parafia w programie "Oblicza wiary" w TVP3

oblicza wiaryNasza parafia, w związku z uroczystością zesłania Ducha Świętego i przypadającym w tym dniu pierwszym dniu odpustowym, została zaproszona do udziału w programie "Oblicza wiary" emitowanym na kanale regionalnym TVP Opole. Odcinek ten można było oglądać w tę niedzielę 5 czerwca o godz. 10:00 lub cały czas na łamach strony internetowej TVP3 https://opole.tvp.pl/60591449/oblicza-wiary-5-czerwca-2022. Fragment dotyczący naszej parafii można również zobaczyć wewnątrz artykułu.

Zapraszamy do oglądania.

Czytaj więcej...

Witamy w naszej wspólnocie diakona Daniela

2022 dk daniel

Witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej księdza diakona Daniela Bubika, pochodzącego z Gościęcina.

Przez najbliższy czas będziemy wspólnie się modlili, sprawowali świętą liturgię i będziemy wspierali Go parafialną modlitwą, w czasie przygotowywania się do przyjęcia święceń kapłańskich.

 

Wigilia Zesłania Ducha Świętego - czuwanie

W sobotę, 4 czerwca 2022, po wieczornej Mszy Świętej o godz. 19:00 odbyło się modlitewne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, które trwało do godz. 21.00. W czasie czuwania mogliśmy razem z zespołem Marcam śpiewać pieśni do Ducha Świętego, wysłuchać konferencji ks. Roberta oraz w modlitwie adorować Najświętszy Sakrament.

Czytaj więcej...

Kościół opolski ma ośmiu nowych księży

2022 neoprezbiterzyW katedrze opolskiej zakończyła się Msza święta z obrzędem święceń prezbiteratu. Kościół opolski ma ośmiu nowych księży, którzy zostali posłani do konkretnych parafii. W tym roku nasza parafia otrzymała neoprezbitera i jest nim ks. Paweł Korsan, który pochodzi z parafii św. Tomasza Apostoła w Kietrzu. Urodził się 29 maja 1997 r. jako syn Bogumiły i Stanisława. Szkołę średnią ukończył w Raciborzu. Pracę magisterską pt. „Obecność Chrystusa w znakach i symbolach liturgii światła Wigilii Paschalnej. Studium biblijno-liturgiczne" na pisał z Liturgiki pod kierunkiem ks. dr. hab. Mateusza Rafała Potocznego. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z pierwszego Listu św. Jana: „Bóg jest miłością".

Będący u nas na praktykach ks. Krzysztof Bawełkiewicz został mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Wszystkim nowo wyświęconym księżom życzymy świętego czasu kapłańskiego. Nie zapomnijmy również o modlitwie za nich oraz za nowe święte powołania kapłańskie i misyjne. 

WIĘCEJ NA WWW.DIECEZJA.OPOLE.PL

Pielgrzymowaliśmy do Katedry Opolskiej

Uroczyste obchody 50-lecia ustanowienia naszej Opolskiej Diecezji mają szeroki wymiar. W adwencie nabożeństwa roratnie w wielu parafiach były poświęcone tej tematyce. W Wielkim Poście przez 9 niedziel wsłuchiwaliśmy się, przed mszami świętymi, w historię naszej diecezji. Przez 9 niedziel, począwszy od maja, dekanaty pielgrzymują do Katedry Opolskiej i wtedy pielgrzymi biorą udział w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez kapłanów 4 dekanatów pod przewodnictwem jednego z Biskupów Opolskich. Pod koniec mszy świętej Biskup wręcza uroczyste dyplomy osobom, które w parafiach były i są w sposób szczególny zaangażowane w  życie Parafii. Proboszcz Katedry Opolskiej przekazuje tym osobom pamiątkową jubileuszowa świecę. 

Posłuchaj fragmentów Mszy Świętej dla pielgrzymów do katedry

Czytaj więcej...

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA
26.06.2022