Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Warsztaty muzyczno - liturgiczne w Głogówku

W dniach 10-12 marca dwunastu członków naszego chóru "Sursum Corda" wzięło udział w warsztatach muzyczno-liturgicznych w Głogówku. Był to czas niezwykle intensywnych ćwiczeń pod okiem znakomitych chórmistrzów. Wśród prowadzących znaleźli się: Pani profesor Agnieszka Franków- Żelazna, pani Katarzyna Młynarska, Paweł Płoskoń, Agnieszka Rendziak, ks. Mateusz Mandalka oraz ks. Piotr Kierpal.

Prócz ćwiczeń muzycznych moglismy także wzmocnić się duchowo, gdyż prowadzący wiele razy nawiązywali do duchowego wymiaru ćwiczonych dzieł oraz dzielili się swoim świadectwem życia i relacji z Panem Jezusem. Całość zakończyła Msza z udziałem ks. Bp Wademara Musioła oraz koncert pasyjny. Śpiew w tak wielkim, bo ponad 80-osobowym chórze to niesamowite przeżycie. 

Czytaj więcej...

Przewodniczący KEP: Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć dziedzictwa Jana Pawła II

Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu w związku z publikacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Rekolekcje wielkopostne 26.02 - 01.03.2023 r.

Przeżyliśmy w naszej parafii czas rekolekcji, który pozwolił nam rozbudzić sumienia oraz zgłębić problematykę siedmiu grzechów głównych przybliżone przez ks. Grzegorza Podburaczyńskiego. Ks. Grzegorz pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Grudyni Wielkiej, gdzie jest proboszczem. Serdecznie dziękujemy za wygłoszone słowa i pomoc w przygotowaniu do największej tajemnicy naszej wiary. „Rekolekcje to czas odpoczynku i pracy. Odpoczynek oznacza oddalenie się od biegu codzienności, skupienie i milczenie. Praca zaś to poszukiwanie woli Bożej w nas i staranie się o to, abyśmy ją pełnili. Należy tę pracę podjąć z sercem szeroko otwartym, szczodrym, radosnym i ufnym” - jak mówił Święty Papież Jan XXIII. Bierzmy przykład i pądążajmy za słowami świętych tego świata. Poniżej możemy wsłuchać się w nauki ks. Grzegorza.

Czytaj więcej...

"Gorzkie Żale przybywajcie..."

Od trzech mniej więcej wieków jednym z charakterystycznych przejawów polskiej pobożności wielkopostnej są śpiewane w kościołach, a także w domach prywatnych, Gorzkie Żale. Wywodzą się one z dawnych misteriów czy też przedstawień religijnych, których główną treścią była męka Pana Jezusa.

W naszym kościele tradycyjnie możemy brać w nich udział w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16:00. Poniżej będzie można również wsłuchać się w ostatnie kazanie pasyjne, które było głoszone podczas nabożeństwa Gorzkich Żali.

kazanie pasyjne z IV niedzieli Wielkiego Postu 19.03.2023

Czytaj więcej...

Wszystkiego najlepszego księże Michale

 

25 lutego ks. Michał obchodzi swoje urodziny,
dlatego w tym dniu szczególnie pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

Z okazji urodzin  życzymy Ci, abyś swoim posługiwaniem jako kapłan,
miał serce otwarte na obecność Boga.
Abyś zawsze żył Bogiem, Jego Słowem i Eucharystią.
Abyś zawsze tym Bogiem się dzielił. Abyś zawsze był narzędziem pokoju w ręku Boga.
Życzymy Tobie wytrwałości w powołaniu,
czerpania wielu radości z tego, co robisz i do czego zostałeś powołany.

Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu

W Środę Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. jakościowy i ilościowy. Gorąco zachęcamy do religijnego przeżycia Wielkiego Postu przez sumienne spełnianie swych obowiązków stanu, modlitwę, udział w nabożeństwach pasyjnych, czytanie Pisma św. i inne postanowienia. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas wszystkich katolików do powstrzymania się od udziału w zabawach w całym okresie Wielkiego Postu. Popielec rozpoczyna w roku kościelnym czas wielkopostnego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Kiedyś na Wschodzie Wielki Post zaczynał się już siedemdziesiąt dni przed Wielkanocą. Natomiast na Zachodzie trzy niedziele poprzedzające Wielki Post tworzyły okres przedpościa i nosiły nazwy: starozapustnej, mięsopustnej i zapustnej. Dopiero papież Grzegorz Wielki w VI wieku ustalił ostatecznie czas Wielkiego Postu dla całego Kościoła na czterdzieści dni, nie licząc niedziel. Od wielu lat w każdy piątek Wielkiego Postu w świątyniach odprawiana jest Droga krzyżowa, a w każdą niedzielę wierni gromadzą się na popołudniowym nabożeństwie Gorzkich żali. Poniżej możemy wsłuchać się w dzisiejszą Ewangelię oraz homilię wygłoszoną przez diakona Daniela.

Czytaj więcej...

Wszystkiego najlepszego księże Proboszczu!

 

22 lutego ks. Proboszcz Edward Bogaczewicz obchodzi swoje urodziny,
dlatego w tym dniu szczególnie pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia,
błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życia.
Niech Jezus Chrystus nieustannie obdarza Cię wszelkimi łaskami,
wzmacnia Twoje powołanie i daje siły w prowadzeniu parafii.

Wielu radosnych chwil, pozytywnego nastawienia
i stałego podążania drogą Bożą ku świętości.

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi obchodzi Srebrny Jubileusz powstania Klubu

"Oddając krew – darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża i wszystkim Klubom Honorowych Dawców Krwi. Na różny sposób trwała i trwa promocja honorowego krwiodawstwa i przybliżania ludziom znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. W sobotę 11 lutego i w niedzielę 12 lutego obchodziliśmy uroczysty jubileusz 25-lecia powstania Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, który przez ten czas zebrał dzięki ludziom dobrej woli około 3 tysiące litrów krwi. Poniżej możemy również wsłuchać się w kilka słów wypowiedzianych przez ks. Proboszcza podczas Mszy Świętej z okazji 25-lecia istnienia Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Czytaj więcej...

Konkurs Wiedzy Religijnej ŻAK 2023

W dniu 02 02 2023 odbył się w naszej parafii etap rejonowy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2023. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 14 uczniów z klas IV-VI i 8 uczniów z klas VII-VIII. Uczestnicy wraz z opiekunami przyjechali do nas z: Reńskiej Wsi, Racławiczek, Zalesia Śląskiego, Zdzieszowic, Kórnicy, Ostrożnicy, Łan, Leśnicy, Większyc i z Kędzierzyna-Koźla.

Czytaj więcej...

Jasełka przygotowane przez Dzieci Maryi i Ministrantów

W IV niedzielę zwykłą, tak jak i w ubiegłych latach, po każdych Mszach Świętych Dzieci Maryi wraz z Ministrantami wystawiały krótkie Jasełka, po których kwestowali na Misje oraz cele swoich grup. Młodzi aktorzy z wielkim zapałem i radością podjęli się tego zadania. Bardzo dziękujemy wszystkim aktorom za ich czas w przygotowanie i przedstawienie Jasełek oraz podziękowania dla rodziców i osób, które pomagały w tym przedsięwzięciu, a także ogromne Bóg Zapłać wszystkim ofiarodawcom za złożone dary.

Czytaj więcej...

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
19.03.2023

KAZANIE PASYJNE
 [aktualizacja: 20.02.2023]
Na rok 2023

katechumenat