Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym głoszonym przez ks. dk Michała

[aktualizacja: 28.03.2021]

Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkiego Postu, w którą tradycyjnie jak co roku dzieci ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadzały skarbonki wielkopostne. Również od tej niedzieli rozpoczęliśmy nabożeństwa Gorzkich Żali. Od początku to nabożeństwo miało bardzo uroczystą oprawę liturgiczną. Zawsze jest odprawiane podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, a jego częścią jest specjalne kazanie pasyjne, które u nas głosi ksiądz diakon Michał będący u nas na praktykach. Poniżej można wsłuchać się w te słowa i razem z księdzem diakonem rozważać księgę "Genesis", która jest głównym tematem tegorocznych kazań pasyjnych.

kazanie pasyjne z 21 lutego 2021

kazanie pasyjne z 28 lutego 2021

kazanie pasyjne z 07 marca 2021

kazanie pasyjne - nauka rekolekcyjna głoszona przez o. Tomasza z 14 marca 2021

kazanie pasyjne z 21 marca 2021

kazanie pasyjne z 28 marca 2021

 

Jak podają różne źródła Gorzkie żale nawiązują treścią do tradycji pieśni pasyjnych, lamentacji, płaczów…. Ich schemat oparty jest na schemacie Jutrzni z modlitwy brewiarzowej. Treść nabożeństwa opiera się na ewangelicznym opisie męki, jednak bardzo widoczny jest wpływ tekstów ze Starego Testamentu, takich jak Psalm 22 oraz Pieśń o Cierpiącym Słudze Jahwe z Księgi Proroka Izajasza. To na nich zwłaszcza opierają się bardzo plastyczne opisy przeżyć torturowanego Jezusa podczas biczowania, upokorzeń, jakich doznawał od otaczających Go żołnierzy i tłumu, aż do ukrzyżowania.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022