Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Letnia akcja poboru krwi

W niedzielę 11 lipca można było w godzinach od 9:00 do 13:00 oddać honorowo krew, która jest wielkim darem miłosiernym dla drugiego człowieka. Tym razem skorzystało z zaproszenia 21 osób, a mogło oddać krew 18 osób. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia. Mimo kosmicznego postępu w medycynie krwi wciąż nie da się niczym zastąpić. Bez niej najcięższe operacje nie byłyby możliwe. W wakacje częściej niż zwykle występują niedobory krwi i jej składników wykorzystywanych do lecznictwa. Jest to spowodowane wyjazdami krwiodawców oraz często zwiększonym zapotrzebowaniem. Pamiętajmy, że jedynym źródłem krwi i jej składników jest drugi człowiek. Dlatego podczas urlopu warto podzielić się nią z potrzebującymi. Dotyczy to zarówno osób, które wcześniej tego nie robiły, jak i dawców wielokrotnych.

Aby zostać krwiodawcą trzeba mieć od 18 do 65 lat. Ważyć co najmniej 50 kg i być ogólnie zdrowym. Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w roku, a kobiety - cztery razy. Krwiodawcami nie mogą być osoby, które chorowały na malarię, żółtaczkę, nosiciele wirusa HIV i chorzy na AIDS, osoby cierpiące na choroby weneryczne, gruźlicę, łuszczycę, padaczkę, choroby nowotworowe, choroby tarczycy, miażdżycę, cukrzycę, z wadami serca czy chorobą Creutzfeldta-Jakoba. Dyskwalifikowani są także pacjenci leczeni hormonem wzrostu (przed rokiem 1990). Czasowa dyskwalifikacja (pół roku) dotyczy osób, które były leczone krwią i jej składnikami, po większych operacjach, po zabiegach akupunktury, tatuażu, przekłuciach (np. uszu), zabiegach endoskopowych (gastroskopii, kolonoskopii, artroskopii itp.). Kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie ciąży i do sześciu miesięcy po porodzie, w czasie miesiączki i do trzech dni po jej zakończeniu. Krwi nie pobiera się także od osób z infekcją, po przebytych chorobach (od dwóch tygodni do sześciu miesięcy), po leczeniu antybiotykami (do dwóch tygodni), po usunięciu zęba (przez miesiąc), po szczepieniu - od dwóch dni do trzech miesięcy. Kto chce oddać krew, powinien dzień wcześniej wypić ok. 2 litrów płynów i dobrze się wyspać. Rano trzeba zjeść lekki posiłek.

Centra krwiodawstwa prowadzą pobór krwi również w miejscowościach, które są celem wakacyjnego wypoczynku wielu Polaków. Krew można oddać zarówno w oddziałach terenowych, jak i w autobusach przygotowanych specjalnie do tego celu. Z pozoru małoznaczący gest w postaci oddania krwi może uratować komuś życie!

Informacje o punktach pobierania krwi w Polsce są dostępne w serwisie Narodowego Centrum Krwi.

zdjęcia: Daniel Kubny

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022