Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę

Znowu się nie udało przejść całej drogi. 45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę po raz drugi odbyła się w formie sztafetowej. kędzierzyńsko-kozielskiej dwójce żółtej zostały wyznaczone dwa dni – we wtorek przejście z Koźla na Górę Świętej Anny oraz w środę odcinek Góra Świętej Anny – Jemielnica. Nie daliśmy się jednak zatrzymać i podobnie jak w ubiegłym roku zorganizowaliśmy pielgrzymowanie duchowe na terenie miasta. I to nam się udało!

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKOWEGO SZLAKU

Rozpoczęliśmy nasze spotkania w poniedziałek Mszą świętą w parafii św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Tam też modliliśmy się przed wizerunkiem Matki Bożej. W kościele widać było już charakterystyczne żółte koszulki i chustki – znak naszej grupy.

Posłuchaj kazania głoszonego w poniedziałek

Następnego dnia rano wyruszyliśmy w deszczu z kozielskiego rynku w stronę Góry Świętej Anny. Prowadził nas jak co roku ksiądz Robert Sadlak. Tego dnia towarzyszyli nam również księża z parafii na Piastach – Michał Banaś i Łukasz Klęczar oraz kleryk i diakon z opolskiego seminarium. O godzinie 14 wraz z innymi pielgrzymami strumienia opolskiego uczestniczyliśmy we Mszy świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Pawła Stobrawy. W tym roku zdecydowaliśmy się wydłużyć wtorkowy etap i do domów wróciliśmy także na nogach. Było to jednak dość wyczerpujące - pod koniec dnia okazało się, że przeszliśmy ponad trzydzieści kilometrów. Powrót dał nam jednak okazję do świadectwa – idąc do kościoła świętego Mikołaja, spotykaliśmy mieszkańców centrum Kędzierzyna, którzy zdziwieni obserwowali modlącą się w intencji miasta grupę pielgrzymów. Na zakończenie tego dnia odśpiewaliśmy apel w kościele i przyjęliśmy błogosławieństwo prymicyjne księdza Michała Banasia.

Posłuchaj kazania głoszonego we wtorek

Środa to był nasz drugi dzień na trasie opolskiej pielgrzymki. Po siódmej rano wyszliśmy spod bazyliki na Górze Świętej Anny w stronę Strzelec Opolskich. Tradycyjnie śpiewaliśmy godzinki, modliliśmy się. W czasie drogi nie zabrakło również różnych historii opowiadanych przez brata Pacyfika, franciszkanina, który do nas dołączył na ten etap, i konferencji księdza Roberta o istocie życia parafialnego. Chwilę po 14 rozpoczęła się Msza święta w Jemielnicy również pod przewodnictwem biskupa Pawła Stobrawy. Uczestniczyli w niej nie tylko idący tego dnia pątnicy, ale również pielgrzymi duchowi, którzy do nas dołączyli. Tak zakończyliśmy nasz udział w sztafecie opolskiej pielgrzymki, ale nie był to dla nas koniec drogi.

Posłuchaj kazania głoszonego w środę

Czwartek był dniem budowania wspólnoty. Na odcinek pomiędzy Azotami i Starą Kuźnią wybrało się ponad sześćdziesięciu pielgrzymów. I choć ta trasa zajęła nam tylko nieco ponad dwie godziny, to dzięki niej przypomnieliśmy sobie wszystkie leśne odcinki przemierzane w okolicach Zawadzkiego. W drodze siostra Samuela – elżbietanka opowiadała o mieszkańcach Domu świętego Karola w Koźlu i o zawierzeniu świętemu Michałowi Archaniołowi domu w czasie pandemii. Kiedy doszliśmy do Starej Kuźni, przywitało nas bicie dzwonów i bardzo serdeczne przywitanie parafian, księdza proboszcza Andrzeja Walczaka i służby liturgicznej. Byliśmy oczekiwani z radością – serdeczna atmosfera udzieliła się każdemu. W kazaniu ksiądz proboszcz nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: Życiem eucharystycznym wypełnić codzienność i zachęcał do tego, by poprzez przyjmowanie Jezusa w Eucharystii przeżywać swoje codzienne życie jak liturgię – spotkanie z Bogiem. Po Mszy świętej kleryk i diakon poprowadzili nabożeństwo, w którym prosiliśmy o święte powołania do kapłaństwa.  

Posłuchaj kazania głoszonego w czwartek

Piątek tradycyjnie jest dniem pokutnym i tak było również tym razem. Zebraliśmy się w kościele na Piastach, gdzie uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy świętej. Po niej odprawiliśmy Drogę Krzyżową na placu kościelnym, do wspólnej modlitwy włączyło się wielu parafian. W ten sposób zakończyliśmy pielgrzymowanie na terenie naszego miasta. W sobotę kilkudziesięcioosobowa grupa wyjechała do Częstochowy, by wejść na Jasną Górę i uczestniczyć we Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. W czasie kazania ordynariusz zwrócił uwagę na trzy słowa odzwierciedlające życie Maryi – FIAT, MAGNIFICAT i STABAT. Zachęcał wszystkich do realizowania tych słów w swojej codzienności. Ważne, byśmy trwali przy Bogu, nawet gdy doświadczamy cierpienia jak Maryja pod krzyżem, wypełniali Jego, a nie swoją wolę i życiem wielbili Boga.  Tak zakończyła się 45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę.

Posłuchaj kazania głoszonego w piątek

Podsumowanie tego pielgrzymkowego tygodnia nie jest łatwe. Mamy przecież świadomość, że wytyczne episkopatu pozwalały na inną formę pielgrzymowania niż sztafeta. Wielu z nas obserwowało grupy z innych miejsc w Polsce, które szły na Jasną Górę bez konieczności powrotu do swoich domów. Jednak podobnie jak w zeszłym roku pandemia nas nie zatrzymała i wyszliśmy z Bogiem na ulice naszego miasta. Jestem przekonana, że ogromną wartością było każde spotkanie na trasie – być może w ten sposób przypomnieliśmy naszym najbliższym sąsiadom o duchowości, której nie da się zamknąć w budynku kościoła. I choć wciąż nie wiemy, jak będą wyglądały kolejne miesiące i następna pielgrzymka, to jedno jest pewne – trwając przy Bogu, dojdziemy do celu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKOWEGO SZLAKU

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022