Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

„Wszystko postawiłem na Maryję” to hasło 38.Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniach 06 - 07 listopada. Program pielgrzymki był podobny jak w latach poprzednich ale każdorazowo zmienia się myśl przewodnia kolejarskich pielgrzymek. Tegoroczna nawiązała do życia i dokonań błogosławionego w tym roku kardynała Stefana Wyszyńskiego. To także czas dziękczynienia za beatyfikację Prymasa,jego nauczanie i świadectwo życia.


To również czas nabrania kolejarskiego ducha,którego fundamentem była służba dobru wspólnemu, i służba drugiemu człowiekowi. Pielgrzymka rozpoczęła się konferencją w Bazylice na temat: „Wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu warunkiem naszego miejsca w Europie”,którą wygłosił prof.Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Mieczysław Ryba. Po konferencji kolejarze modlą się na drodze krzyżowej, którą przechodzą wspólnie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim.W rozważaniach odwołują się do jego słów.To one są dla nas nie tylko źródłem refleksji i rachunku sumienia, lecz mają nas także zachęcić, abyśmy jeszcze bardziej pokochali Kościół i Ojczyznę. Tej miłości uczył nas przez całe swoje życie Prymas Tysiąclecia. Apel Jasnogórski – przewodniczy ks.Grzegorz Szewczyk duszpasterz kolejarzy krakowskich.Na apelu są uczestniczy delegacji kopalni węgla brunatnego Turów,przyjechali tu aby Matce Boskiej zawierzyć swój los i niepewne losy swojej kopalni.O godz. 21.30 ks Eugeniusz Zarębiński krajowy duszpasterz kolejarzy przewodniczy Pasterce Maryjnej a homilię głosi ks. Leonard Poloch z diecezji poznańskiej,po której kolejarze z wybranych kół rozpoczynają nocne czuwanie przed cudownym obrazem Pani Jasnogórskiej.
Centralnym punktem pielgrzymki jest niedzielna Msza św. o godz 11.00. ze szczytu Jasnej Góry której przewodniczy metropolita lubelski Ks. Stanisław Budzik.W homilii przypomniał odwagę i determinację kolejarzy w wielkich zrywach wolnościowych Polaków, wskazał na ich wielką pracę w rozwoju kraju. – Wasz udział w pielgrzymce jest znakiem, że leżą wam na sercu wartości duchowe, te wartości, które są wpisane w historię naszej ojczystej ziemi od 1055 lat chrześcijaństwa. Bez tych wartości nie da się rozwiązać obecnych problemów, bez nich nie zbudujemy pomyślnej przyszłości.
Wyraził radość z rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej z dobrego czasu dla kolei, choć oczywiście problemów też nie brakuje. Mówił, że kolej jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Więc cieszymy się, że koleje żyją, mają nową dynamikę i prosimy o błogosławieństwo Boże dla pracowników i bezpieczeństwo dla pasażerów.Na zakończenie
Krajowy Duszpasterz zawierzył polskich kolejarzy opiece Jasnogórskiej Pani a prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich podziękował wszystkim uczestnikom za liczny udział w tegorocznej pielgrzymce.Nasza grupa to 18 pielgrzymów.
Warto też zauważyć,że Jasnogórskie Sanktuarium wzbogaciło się o telebimy o różnym przekroju ekranów co znacznie poprawiło udział w modlitewnym przeżywaniu pielgrzymki.

zdjęcia: Zbigniew Bar

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA
KRÓLA WSZECHŚWIATA [aktualizacja: 03.10.2021]
Na rok 2021

katechumenat