Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

11 listopada - rocznica Odzyskania Niepodległości

Po 123 latach nocy niewoli 11 listopada 1918 roku Orzeł Biały ponownie rozwinął swe potężne skrzydła nad Rzeczpospolitą. Spełniło się wielkie pragnienie wielu pokoleń, które nigdy nie uznały tego, że Polski nie ma. Nie było jej na mapie Europy, ale była w sercach tych, dla których stanowiła największą wartość, która ukochali największą miłością, dla których żadna ofiara złożona na jej ołtarzu nie była za wysoka. Choć nie wszyscy doczekali, swoim życiem zaświadczyli, że są jej godnymi synami.

Posłuchaj słowa wygłoszonego dzisiaj przez ks. Proboszcza podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny

Polska była wolna! Mógł wtedy polski naród po raz pierwszy zaśpiewać nową i ostatnią zarazem strofę swojej patriotycznej pieśni-hymnu "Boże, coś Polskę": 

Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska, wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znów swobodnie Orzeł Biały krąży !
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyzną wolną pobłogosław, Panie.

Nareszcie mogli Polacy prosić Boga o błogosławieństwo dla wolnej Ojczyzny, bowiem Bóg wysłuchał od stu lat powtarzanej w tej pieśni prośby: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie".

 

zdjęcia: Daniel Kubny

V NIEDZIELA WIELKANOCY
15.05.2022