Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyków kościelnych, śpiewaków oraz chórów

Dnia 22 listopada w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy. Święta Cecylia patronuje muzykom kościelnym, śpiewakom oraz chórom. Wbrew swojej woli została wydana za Waleriana, poganina, którego w noc poślubną nawróciła na chrześcijaństwo. Za wiarę zginął najpierw Walerian i jego brat.  Próbowano zmusić Cecylię do porzucenia wiary, jednak ona się temu nie poddała. Wydano na nią wyrok śmierci poprzez ścięcie. Mimo zadanych trzech silnych ciosów, nie udało się odciąć jej głowy. Trzy dni umierała.

W bazylice na Zatybrzu w Rzymie znajduje się przepiękna figura świętej Cecylii. Jej twarz jest niewidoczna. Możemy ujrzeć w szyi głęboką ranę. Z kolei jej dłonie leżą wyciągnięte przed ciałem. Układ dłoni lewej pokazuje, że Bóg jest jeden, natomiast trzy wyciągnięte palce dłoni prawej - że jest obecny w trzech Osobach.

W tym dniu prosimy o jej wsparcie i orędownictwo. Niech ma w opiece nasze organistki, jak i chór parafialny "Sursum Corda". Niech pomaga, jak mówi Konstytucja o Muzyce Liturgicznej, dzięki godnej i doskonałej muzyce sakralnej, kierować dusze wiernych ku Bogu.

zdjęcia: archiwum parafialne

II NIEDZIELA ADWENTU
04.12.2022


ZOBACZ MATERIAŁY DUSZPASTERSKIE
DLA RODZIN


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 02.10.2022]
Na rok 2022

katechumenat