Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wystrój Bożonarodzeniowy naszego kościoła

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach to piękny symbol uroczystości narodzenia Pana Jezusa. Nawiązują do jedności rodziny, przypominając o jej niepodważalnych wartościach: wzajemnej trosce, miłości, szacunku, pomocy. Tradycyjnie w szopce bożonarodzeniowej znajdziemy figurki przedstawiające Świętą Rodzinę - Dzieciątko Jezus, Jego Matkę Maryję i świętego Józefa oraz inne postacie, które nawiązują do tamtych wydarzeń. W szopkach bożonarodzeniowych swoje miejsce zajmują także podobizny zwierząt - wołów, owiec, osła. Historia szopki na świecie rozpoczyna się w 330 roku. Wtedy to cesarzowa Helena poleciła zbudować marmurowy żłóbek upamiętniający narodziny Jezusa w betlejemskiej grocie.

Olbrzymi wpływ na kształtowanie szopki miał święty Franciszek z Asyżu, uznawany jest za jej twórcę. To on w 1223 roku zorganizował pierwszą żywą szopkę na świecie. Z jego polecenia stworzono inscenizację narodzin w Betlejem, a miejscem wydarzenia stała się pustelnia Greccio we Włoszech. Mieszkańcy okolicznych wiosek wcielili się po raz pierwszy w role Świętej Rodziny. Zwyczaj budowania szopek szybko rozprzestrzenił się w Europie. W XIII wieku dotarł do Polski. Początkowo prawo do ich tworzenia mieli tylko zakonnicy. Bardzo szybko zwyczaj przejęli ludzie świeccy. W Krakowie, gdzie szopki spopularyzowały się najwcześniej, byli to murarze. Tworzyli oni małe szopki na sprzedaż i duże szopki wigilijne z kukiełkami, które stawały się teatrzykami.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego parafialnego "Betlejem" wielkie Bóg zapłać, za poświęcony czas i zaangażowanie. Wszystkich parafian i gości serdecznie zapraszamy do zatrzymania się w kaplicy Miłosierdzia Bożego i choć chwilowej adoracji przy narodzonym Dzięciątku Jezus.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

II NIEDZIELA ADWENTU
04.12.2022


ZOBACZ MATERIAŁY DUSZPASTERSKIE
DLA RODZIN


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 02.10.2022]
Na rok 2022

katechumenat