Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Koncert kolęd w wykonaniu chóru Sursum Corda

Dzisiaj podczas w ramach kolędowych nieszpór mogliśmy uczestniczyć w koncercie naszego chóru Sursum Corda pod przewodnictwem p. Marty Otrząsek. Chór „Sursum Corda” to amatorski chór mieszany, istniejący przy parafii Ducha Świętego i NMP MK w Kędzierzynie – Koźlu od roku 2009.

Początkowo był grupą kilku śpiewaków. Dziś zrzesza około dwadzieścia osób, które regularnie spotykają się i doskonalą warsztat wspólnego śpiewu. Można usłyszeć w ich wykonaniu śpiewy podczas ważniejszych uroczystości całego Roku Liturgicznego. Dziś usłyszeliśmy w ich wykonaniu kolędy i pastorałki.

Pierwszy utwór to „Na Boże narodzenie” skomponowany przez Urszulę Rogala. Jest to młoda kompozytorka i dyrygentka związana z dominikańskim ośrodkiem liturgicznym.

Druga, to kolęda znana nam wszystkim, „Wśród nocnej ciszy”, która została zaśpiewania przez wiernych wraz z chórem.

Pieśń trzecia, to zaczerpnięta z chorału gregoriańskiego antyfona „Puer natus in Bethlehem”. Co ciekawe, chorał gregoriański, czyli właściwy śpiew kościoła katolickiego, jest co do zasady jednogłosowy. Dziś wysłuchamy wersji scharmonizowanej na 4 głosy.

„Nad Betlejem w ciemną noc” to popularna kolęda francuska pochodząca z XVI wieku. Jej melodyjność przyczyniła się do rozkwitu kolęd. Refren „Gloria” (czyli chwała) zaczęto odtąd stosować w pieśniach bożonarodzeniowych.

Z kolei kolęda ‘Radość dziś nastała” to utwór pochodzący z Ukrainy. Dziś wysłuchamy go w opracowaniu znanego muzyka opolskiego, Alfreda Bączkowicza.

„Zaśpiewam Jezuskowi” to utwór z 1989 roku w opracowaniu śp. Stanisława Moryto, Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest to lekka i niezwykle wdzięczna pastorałka.

„Niemowlątko na słomie” to niezwykła w swej zmienności oraz dynamice pastorałka. Skomponował ją Maciej Małecki. Otrzymał za nią I-szą nagrodę w konkursie kompozytorskim w Będzinie, w roku 1996.

Kolejny przygotowany utwór to „Raduj się świecie”, czyli popularna kolęda śpiewana w kościołach protestanckich. Melodia została zaczerpnięta z oratorium Haendla, a opracowana przez Isaaca Watts’a.

„Chrystus nam się rodzi” to kolejna kompozycja Stanisława Moryto. Pierwszy raz wykonano ją w roku 2000, podczas koncertu wigilijnego na Akademi Muzycznej w Warszawie.

Do zaśpiewania pierwszej, tkliwej kołysanki dla maleńkiego Jezusa zaproszeni zostali ponownie wszyscy zgromadzeni na koncercie.

„Dziś dzień wesoły” to radosna pastorałka - kompozycja oparta na melodii staniąteckiej. Pierwsza zwrotka jest oryginalna, z następne trzy zwrotki zostały napisane przez Ewę Żabską.

„Zaśnij dziecino” to kolęda napisana na początku XX wieku przez Antoniego Uruskiego, nauczyciela muzyki i śpiewu. Był on zafascynowanowany muzyką Chopina i na kanwie jego mazurków powstała właśnie ta kolęda. Ma już ona ponad 120 lat i ciągle jest żywym świadectwem nieustającej Bożej Miłości ujętej, za sprawą twórcy, w jakże wzruszające słowa i muzyczne piękno.

Ostatnia kolęda, „Bracia patrzcie jeno” została skomponowana pod koniec XVIII wieku przez Franciszka Karpińskiego. Kolęda Bracia, patrzcie jeno posiada kilka wersji śpiewanych w zależności od regionu, bądź autora śpiewnika w którym została zapisana - opracowanie uznanego kompozytora, dominikanina, Dawida Kusza.

Poniżej możemy zobaczyć i wysłuchać cały koncert naszego chóru.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

II NIEDZIELA ADWENTU
04.12.2022


ZOBACZ MATERIAŁY DUSZPASTERSKIE
DLA RODZIN


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 02.10.2022]
Na rok 2022

katechumenat