Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wybory Radnych Rad Parafialnych VI Kadencji

1 października 2021 Biskup Opolski wydał dekret ogólny w sprawie wyborów Parafialnych Rad Duszpasterskich i Parafialnych Rad Ekonomicznych, wyznaczając termin wyboru na koniec listopada i na dni grudniowe. W naszej Parafii  w wyznaczonym czasie odbyły się wybory. Zgłoszono tylko 24 kandydatów czyli o wielu mniej niż  w minionych latach. Przygotowaliśmy 420 numerowanych kart do głosowania. Oddano tylko 269 głosów,  z czego ważnych było 265. Nowością tych wyborów jest Parafialna Rada Ekonomiczna, która ma pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących prac, remontów, zbiórek inwestycyjnych itp.

Posłuchaj fragmentu wypowiedzi ks. Proboszcza w czasie Nieszpór połączonych z modlitwą za Radę Parafialną

Przed świętami została podana lista wybranych Radnych Rady Duszpasterskiej (w porządku alfabetycznym):

Bar Zbigniew, Baranowska Zofia, Borecki Sławomir, Cała Hanna, Falba Beata, Ferdzyn Mieczysław, Graczyk Ewa, Kubny Mirela, Łempicki Karol, Mincewicz Adam, Niewadzisz Zdzisław, Nycz Anna, Otrząsek Andrzej, Parusel Ewa, Pasztaleniec Joanna, Piotrowska Magda, Rippel Anna, Smuszowicz Andrzej i Żymełka Robert.

Parafialną Rade Ekonomiczną będą tworzyli:  Falasa Andrzej, Gorszczuk Andrzej, Kubny Daniel, Kubny Ernest, Kwaśnicki Stanisław, Małota Leszek, Seemann Bronisław, Wójtowicz Paweł.

Przedstawicielem Rady Duszpasterskiej w Radzie Ekonomicznej jest Zdzisław Niewadzisz.

Historia naszej Wspólnoty sięga roku 1986.

Warto więc przy okazji wyborów Radnych zauważyć ogromny trud wniesiony w Parafię w minionych latach.

Od 1986 roku do 1.10.1993 Wspólnota nasza była Duszpasterstwem przy Osiedlu Piastów, a sprawy formalne były załatwiane poprzez Parafię św. Mikołaja. Wszelkie zakupy, wynajem sprzętu, rachunki za wykonane prace itp...   wszystko to było z tytułem:  „Parafia świętego Mikołaja”.

Erygowanie Parafii Ducha Świętego  1.10.1993 roku dało początek nowym wyzwaniom. Rozpoczęliśmy istnieć jako PARAFIA i jako Parafia pw. Ducha Świętego podejmowaliśmy codzienne wysiłki.

Za zgodą Biskupa Opolskiego rok wcześniej została wybrana Pierwsza Rada Duszpasterska i w uroczystość  Zesłania Ducha Świętego 7.06.1992 roku złożyła swoje ślubowanie. Była bardzo szeroką grupą obejmującą sekcje: rodzinną, dziecięco-młodzieżowa, liturgiczną, gospodarczą i kulturalną. Wysiłek tej pierwszej Rady był  ogromny – Rada organizowała wyjazdy do różnych parafii na zbiórki pieniędzy na budowę kościoła, organizowała dyżury pomocy na budowie, była odpowiedzialna za kaplicę, w której odbywały się nabożeństwa, funkcjonowała tam kancelaria, odbywały się lekcje religii. Rada była inicjatorem wielu wysiłków duszpasterskich i liturgicznych, przygotowała peregrynację Ikony Jasnogórskiej, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, podjęła trud wydawania Gazetki Parafialnej. Współuczestniczyła w powstaniu Świetlicy Arka, Gabinetów i Stacji CARITAS.

II Kadencja Rady Duszpasterskiej rozpoczęła się 26.03.2000 i trwałą do końca 2005 roku.  Składała się z 23 członków. Najważniejsze wydarzenia tej kadencji to:  Rok Jubileuszowy 2000.  Pomimo surowego stanu nasz kościół stał się „Kościołem Stacyjnym” i do nas przybywały jubileuszowe pielgrzymki. Pamiątką Roku Jubileuszowego  jest tablica umieszczona na zewnątrz budynku nad głównym wejściem. Na prośbę Rady Parafialnej Biskup Opolski w 2003 roku poszerzył   wezwania parafii o tytuł „…i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła”.  

III Kadencja  Rady to lata 2006-2010.  Składała się z 17 przedstawicieli Parafii. Wyjątkowością tego czasy była Młodzieżowa Rada Duszpasterska działająca równolegle do Rady Duszpasterskiej. To był wyjątkowo aktywny czas młodzieży naszej parafii. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem III Kadencji było konsekrowanie ołtarza i poświęcenie kościoła przez arcybiskupa Alfonsa Nossola 21.10.2006.

IV Kadencja 2011-2015 liczyła 22 osoby i mogła rozpocząć kadencję od zorganizowania jubileuszu 25 lecia poświęcenia placu pod budowę kościoła i ukształtowania się Wspólnoty. Ta Rada miała radość przygotowania prymicji Ojca Wiktora Lata 20.05.2012 i księdza Szymona Cała 27.05.2012.

Znakiem IV Kadencji jest Sztandar Parafialny.

V Kadencja to lata 2016-2021. Kadencja przedłużona została ze względu na czas epidemii COVD-19. Światowe Dni Młodzieży 2016 to wydarzenie, które nowa Rada podjęła z ogromnym zaangażowaniem, przyjmując w parafii dużą grupę Młodych z Libanu. Została wtedy poświęcona kaplica Miłosierdzia Bożego w naszym kościele.  W 2016 roku odbyły się III Misje Parafialne i nowy krzyż misyjnym jest znakiem tego czasu. W roku 2018 odbył się wielki Festyn w 25 rocznicę erygowania parafii.

Koniec Kadencji tej Rady związany był z czasem epidemii, która pojawiła się w Polsce w 2020 roku. Znakiem tego czasu w naszym kościele jest Droga Krzyżowa, którą profesor Marian Molenda rozpoczął rzeźbić w styczniu 2020 roku. Uroczystego Erygowania Drogi Krzyżowej dokonał ojciec franciszkanin Wiktor Lata, rodak tutejszy 18 lutego 2021 roku.

Trudno nie wspomnieć, że w 2021 odszedł do Domu Ojca ks. Manfred Kokott emerytowany proboszcz Parafii św. Mikołaja – „Parafii Matki”, ks. Alfons Szubert związany z początkami budowy w latach 1984-1986. W czasie V kadencji zmarł wieloletni Przewodniczący Rady i organizator wielu spraw Tadeusz Kucharski oraz Radni Zygmunt Hehn i Ryszard Ruzik.  Polecamy ich Bogu w naszych modlitwach.

Jako Proboszcz w imieniu Wiernych dziękuję Radnym Parafialnej Rady wszystkich kadencji za trud, za ofiarowany czas, wielkie serce i za wszelką pomoc w prowadzeniu parafii, za wsparcie w trudnych chwilach, za modlitwę i za bycie dyspozycyjnymi w każdej chwili. Niech Pan Bóg ma w szczególnej opiece Was i Waszych bliskich,  a Tym którzy odeszli do Domu Ojca niech otworzy bramy Nieba.

Rozpoczął się Rok Pański 2022.

Rada VI Kadencji 23 stycznia uroczyście rozpoczęła swoją posługę. Niech Duch Święty wspiera, oświeca i pomaga w ożywieniu wiary, dostrzeżeniu nowych dróg i świateł, które Pan Bóg zawsze daje, tylko nie zawsze te światła zauważamy. Dlatego u progu nowego czasu wołamy: Przyjdź Duchu Święty, Przyjdź Duchu Święty, Przyjdź Duchu Święty…

zdjęcia: Daniel Kubny

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
04.06.2023
 [aktualizacja: 20.02.2023]
Na rok 2023

katechumenat