Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi obchodzi Srebrny Jubileusz powstania Klubu

"Oddając krew – darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża i wszystkim Klubom Honorowych Dawców Krwi. Na różny sposób trwała i trwa promocja honorowego krwiodawstwa i przybliżania ludziom znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. W sobotę 11 lutego i w niedzielę 12 lutego obchodziliśmy uroczysty jubileusz 25-lecia powstania Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, który przez ten czas zebrał dzięki ludziom dobrej woli około 3 tysiące litrów krwi. Poniżej możemy również wsłuchać się w kilka słów wypowiedzianych przez ks. Proboszcza podczas Mszy Świętej z okazji 25-lecia istnienia Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

W roku 1997, przed szóstą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski na Kongres Eucharystyczny, biskupi prosili wszystkich wiernych Ojczyzny naszej, aby jednym z „darów kongresowych” było powiększenie szeregów honorowych dawców krwi, gdyż to jest najpiękniejszy wymiar przykazania miłości. Zapewne wielu naszych rodaków w Polsce odpowiedziało na ten apel. Ta prośba stała się zalążkiem utworzenia Klubu HDK PCK przy Parafii Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu przy Osiedlu Piastów. Klub został utworzony w Światowym Dniu Ludzi Chorych 11 lutego 1998 roku, przyjął regulamin działania i jest jedynym parafialnym Klubem HDK PCK na Opolszczyźnie. Prezesem Klubu został pan Mieczysław Ferdzyn. Rozpoczęła się działalność Klubu. Pamiętamy pierwsze akcje wyjazdowe do Warszawy i Krakowa, gdzie oddawano krew dla dzieci w tamtejszych Centrach Zdrowia Dzieci. Cieszyliśmy się pierwszym spotkaniem Krwiodawców na Górze Świętej Anny.

Pięknym zwyczajem wśród Klubów HDK PCK są imprezy kulturalne, sportowe, ponieważ przez nie umacniają się więzi krwiodawców. Członkowie Klubu starają się brać udział we wszystkich organizowanych przez inne Kluby imprezach takich jak: zawody wędkarskie w Głubczycach i Otmuchowie, w głubczyckim zbieraniu grzybów, w rozgrywkach bowlingowych na kręgielniach w Paczkowie i w Zawadzkim, w uroczystym spotkaniu z Górnikami Kopalni Bytom. Cenimy sobie bliskie kontakty z Klubem HDK PCK przy Straży Pożarnej w Byczynie, z Klubem HDK PCK SALUS w Strzelcach Opolskich.

Parafialny Klub również sam organizuje zawody wędkarskie. Najbardziej znane są nocne zawody dla wszystkich Klubów HDK PCK z całej Opolszczyzny. Tradycją, mającą już 18 lat, jest Dzień Dziecka. Dzieci łowią ryby i cieszą się prezentami, które otrzymuje każde dziecko. Tego samego dnia odbywają się dla wszystkich Krwiodawców zawody wędkarskie o Puchar Proboszcza. Warto wspomnieć organizowane przez Klub Parafialny wakacyjne wycieczki do Sandomierza, na Święty Krzyż, do Niepokalanowa, Częstochowy i Krakowa. Parafialny Klub wraz z Zarządem Okręgowym PCK w Opolu i Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu od roku milenijnego 2000 organizuje w listopadzie, z okazji dni HDK Spotkanie Krwiodawców z Województwa Opolskiego. Ostatnie 23 spotkanie miało miejsce 20 listopada minionego roku. Szczególną inicjatywą Parafialnego Klubu są niedzielne akcje poboru krwi, które organizowane są już 21 lat. W chwili obecnej 5 razy do roku, w niedziele po mszach świętych, istnieje możliwość oddania krwi w domu parafialnym lub w krwiobusie na placu kościelnym. W czasie ogłoszeń parafialnych wierni słyszą zachętę do zostania honorowym krwiodawcą. Akcje te są pięknym przybliżeniem krwiodawstwa szerszemu gronu ludzi. Klub, dzięki sponsorom, posiada swoje stroje organizacyjne i swój sztandar. 25 lat, czyli ćwierć wieku, to szczególna okazja do powiedzenia serdecznego dziękuję, a parafialnie Bóg zapłać! wszystkim Krwiodawcom.

Z okazji srebrnego jubileuszu wyrażamy wszystkim przeogromną wdzięczność za każdą decyzję oddania krwi. Niewątpliwie jest to najpiękniejszy wymiar przykazania miłości.

Dziękujemy Członkom Parafialnego Klubu za dar czasu ofiarowanego na organizowanie akcji poboru, za dar czasu i swoich sił na organizowane różnych imprez. Dziękujemy wszystkim, którzy na różny sposób wspierają działalność Parafialnego Klubu i innych Klubów HDK PCK. Nieraz nawet poprzez drobne sponsorowanie organizowanej przez Klub akcji, dzieją się piękne sprawy, inni przekonują się do tego, że warto zostać Krwiodawcą! Mówiąc o krwiodawcach starajmy się pomyśleć o chorych, o tych, którzy krew otrzymali, którym może uratowano życie. Ta myśl powinna przyświecać wszystkim i sprawić, że Krwiodawstwo Honorowe będzie dalej poszerzało swoje szeregi, a ludzie chorzy i będący w potrzebie krwi, będą mieli nadzieję że ją otrzymają, że będą żyli.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

2024 popielec


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
18.02.2024

KAZANIE PASYJNE


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat