Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święta Katarzyno módl się za nami! - kolejarze uczcili swoją patronkę

Z hasłem "MOCNI ŚWIADECTWEM WIARY" kolejarze z całej Polski po raz 40-ty pielgrzymowali w dniach 4-go i 5-go listopada 2023r. do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Nieliczna bo 15 osobowa nasza grupa pielgrzymkowa uczestniczyła tylko w uroczystej sumie w Bazylice Jasnogórskiej. Pogoda nie była nam przychylna więc część pielgrzymów słuchała mszy św. w Auli Kordeckiego, a sztandary kolejowe ustawiły się w Wieczerniku. Tradycyjnie kolejarzom przewodniczyli Krajowy Duszpasterz ks. Kanonik Eugeniusz Zarębiński i Krajowy Moderator ks. Ryszard Marciniak, a uroczystej mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który w Homilii podziękował kolejarzom za ich służbę na rzecz dobra i bezpieczeństwa podróżnych.

Mówił, że w duchu patriotyzmu kolejarze pielęgnują historię, promują polską kolej, solidarnie niosą pomoc rodzinom kolegów, którzy są w potrzebie. Przywołał patronów kolejarzy męczennicę Św. Katarzynę Aleksandryjską i Św. Rafała Kalinowskiego, inżyniera, powstańca, sybiraka, karmelitę bosego, jako niezłomnych świadków wiary, nauczycieli wierności Chrystusowi mimo prób i duchowych zmagań. Wskazał na współczesnych nauczycieli i świadków jak św. Jan Paweł II i bł. Prymas Stefan Kard. Wyszyński.

Lokalne obchody rozpoczęliśmy 24 listopada wieczorną Mszą Świętą w parafii św Eugeniusza na Pogorzelcu. Po mszy św. zbieramy się w sali kominkowej, aby uczestniczyć w spotkaniu wspólnotowym, podyskutować, wymienić poglądy wypić kawę lub herbatę poczęstować się domowym ciastem. W niedzielę 26 listopada trwają uroczyste Msze Święte w Racławicach Śląskich i w kościele św. Mikołaja. Dzielimy się na dwie grupy i modlimy śię razem z miejscowymi kolejarzami i parafianamii, czcimy naszą patronkę Św Katarzynę Aleksandryjską. W naszej parafii kończymy tegoroczne obchody wieczorną Mszą Świętą 27 listopada, tu mamy siedzibę koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, tu są z nami nasi duszpasterze Ks. Edward nasz duszpasterz koła, tu zaprosiliśmy diecezjalnego Duszpasterza Kolejarzy ks. Bartosza Radeckiego tu z nami modli się ks. Damian syn kędzierzńskiego kolejarza. Po zakończonej Mszy Świętej spotykamy się jeszcze w Domu Parafialnym, aby podsumować kończący się kolejny rok naszej działalności, wypić kawę, herbatę zasmakować domowego ciasta i nie tylko, bo był też barszczyk z krokiecikiem.

Prezes koła KSKP.
Święta Katarzyno błogosław nasz kolejarski trud.

 

zdjęcia: Zbigniew Bar
Daniel Kubny

2024 popielec


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
18.02.2024

KAZANIE PASYJNE


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat