Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Nowy Rok Liturgiczny

Pierwszą niedzielą ADWENTU rozpoczynamy NOWY ROK LITURGICZNY

Strona internetowa www.duchaswietego-kk.pl przybliża wiele wydarzeń, które mają miejsce w naszej parafii. Jednak nie wszystko udaje się w ten sposób utrwalić i przybliżyć wiernym. Toteż na zakończenie roku kościelnego zobrazuję wydarzenia, które od końca wakacji do listopada miały miejsce, a nie przeczytaliśmy o nich na stronie internetowej parafii.

26 sierpnia 2015
przedstawiciele naszej wspólnoty ministrantów wzięli udział we Mszy świętej podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Ministrantów na Górę św. Anny. Mszy św. przewodniczył opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. W rankingu diecezjalnym nasi ministranci znaleźli się w pierwszej dziesiątce najlepszych ministrantów Diecezji Opolskiej.
WRZESIEŃ
koniec wakacji! Wraca normalność. W każdą sobotę ksiądz Marcin organizuje zbiórki dla chłopców chcących zostać ministrantami czyli dla kandydatów o godz.900 oraz dla ministrantów o godz.1000. Ksiądz Tadeusz w soboty zaprasza na godzinę 1100 dziewczęta na spotkania Grona Dzieci Maryi. I tak jest przez cały rok.
13 września - niedziela
niedzielna akcja poboru krwi była już czwartą organizowaną w roku 2015. Krew oddało 27 osób, a jeszcze kilkoro chciało oddać krew, ale po spotkaniu z lekarzem musieli zrezygnować. Akcje organizuje Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi założony w roku 11.02.1998, jako odpowiedź na apel biskupów polskich o dar krwi z okazji 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Od tej pory dzięki Parafialnemu Klubowi HDK zebrano około 1900 litrów krwi.
18 września - piątek
spotkanie naszej młodzieży z OAZĄ z Kietrza. Grupa ponad 30 młodych przybyła z Kietrza z księdzem Szymonem Całą. Było to radosne nabożeństwo, w czasie którego kietrzańska młodzież podzieliła się radością wiary poprzez śpiew, swoje piękne świadectwa i modlitwę. Proboszcz Kietrza ksiądz Leszek Rygucki został Diecezjalnym koordynatorem Ruchu Światło-Życie, ksiądz Szymon Całą będzie mu w tym pomagał. Toteż zapewne jeszcze wiele razy będziemy się spotykali, dążąc do odbudowania w Kędzierzynie grup młodzieżowej OAZY.
PAŹDZIERNIK
codzienny różaniec oprawiany był o godz.715 i 1725. W piątki dodatkowo dla dzieci o 1630 i z udziałem młodzieży o 1900. Na nabożeństwa przychodziła liczna grupa wiernych (codziennie łącznie około 800 osób). Szkoda, że dzieci i młodzież przychodzą tylko na "obowiązkowe" nabożeństwa.
PAŹDZIERNIK
wraz z rozpoczęciem roku akademickiego nasz parafianin, ks. dr Dariusz Piasecki, został asystentem na Wydziale Nauk Humanistycznych w Instytucie Filologii Klasycznej, Katedra Filologii Greckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Księdzu Dariuszowi gratulujemy i z powyższego faktu ogromnie się cieszymy!
3 października - sobota
odbyła się 23 Pielgrzymka CARITAS Diecezji Opolskiej do Trzebnicy, do sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, która jest patronką dzieł CARITAS. Z naszego Rejonu Kędzierzyńskiego pojechały dwa autobusy pielgrzymów (85 osób). Po raz pierwszy pojechało nas dwóch księży ks.Edward i Ojciec Oblat Rafał. W gronie pielgrzymów byli młodzi z Szkolnego Koła CARITAS z Walec i oni wyróżniali się swoimi strojami w całej grupie 1000 przybyłych pielgrzymów. Biskup Stobrawa przewodniczył mszy świętej, konferencja księdza Arnolda Drechslera przybliżyła aktualne problemy CARITAS, Droga Krzyżowa w Lasku Bukowym i radosny powrót z postojem (jak zwykle) na autostradzie A4 na dobrej kawie. Na postój zajeżdżają autobusy z Kędzierzyna, Raciborza, Krapkowic, Opola i jest to bardzo radosne spotkanie pielgrzymów wieńczące pielgrzymkę.
3 października - sobota
odbyła się Pielgrzymka Róż Różańcowych do Winowa koło Opola. Pojechał autobus, ale głównie z pielgrzymami z parafii św.Mikołaja i ze Sławięcic. Od nas pojechało tylko kilka osób.
4 października - niedziela
kazania głosił Franciszkanin Konwentualny z Głogówka ojciec Marian Szymański - Asystent Duchowy III Zakonu Franciszkańskiego dla Rejonu Opole/Gliwice. Po południu spotkał się z naszą grupą Zakonu Franciszkańskiego.
18 października - niedziela
wyjazd popołudniowy grupy osób, modlących się w intencji kapłanów w Apostolacie MARGARETKA, na inaugurację Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w intencji Kapłanów OREMUS. Bardzo cieszyliśmy się, że z naszej parafii pojechała duża grupa. W autobusie nie było wolnych miejsc. Uroczystościom w kościele seminaryjnym przewodniczył Biskup Ordynariusz.
23 października - piątek
udział naszej młodzieży wraz z księdzem Tadeuszem w "Wieczorze Uwielbienia" w kościele świętej Katarzyny w Sławięcicach.
25 października - niedziela
pomysł naszej młodzieży i księdza Tadeusza na niedzielne spotkania po głównych mszach świętych na kawie i cieście pieczonym przez młodzież i ich mamy. Pomysł został nazwany "Kawiarenka ŚDM". Można delektować się kawą i ciastem, można wziąć coś na wynos. Młodzi w ten sposób zbierają na udział w Krakowie w ŚDM. Pakiet dla młodych może kosztować około 700 złotych od osoby. Może uda się uzbierać fundusze, aby ułatwić choćby niektórym młodym udział w całości "ŚDM-Kraków-2016".
25 października - niedziela
Parafialny i Szkolny Zespół CARITAS kwestował na dożywianie dzieci w szkołach i pomoc potrzebujących Zebrano 3800 złotych. Dziękujemy ofiarodawcom, dziękujemy kwestującym.
30 października - piątek
"Wieczór pokutny ze śpiewem uwielbienia". Zawsze wielu korzysta z Sakramentu Pokuty przez uroczystością Wszystkich Świętych. Szczególną okazją był piątkowy wieczór z adoracją Najświętszego Sakramentu, śpiewem Zespołu Młodzieżowego i ich refleksyjną modlitwą.
30 października - piątek
w ramach "Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej" Klub Inteligencji Katolickiej zorganizował codzienne wykłady, spotkania i dyskusje w różnych parafiach. W naszym kościele msza święta i wykład dra Marka Wójtowicza z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego miał miejsce w piątkowy wieczór 30 października.
31 października - sobota
Orszak Świętych z hasłem "Ty też możesz być świętym". Relację z tego ORSZAKU mieliśmy na stronach internetowych parafii i "Gościa Niedzielnego" oraz w gazetach lokalnych i w "Gościu Niedzielnym". Jednak one i tak nie oddają przepięknej i radosnej atmosfery uczestników. Około 1000 osób przeszło prawie czterokilometrową trasę. Wielu przebranych za świętych: Mikołaja, Matkę Teresę z Kalkuty, Franciszka, ksiądz Tadeusz przybliżył postać swego patrona Judy Tadeusza, ojcowie Oblaci radośnie kroczyli z aureolkami w strojach franciszkańskich. Młodzi nieśli relikwiarze, na czele ministranci ze wszystkich okolicznych parafii z dymiącymi kadzielnicami, wolontariusze ŚDM ze swoimi sztandarami, księża ze wszystkich kędzierzyńskich parafii i czterech kapłanów z Koźla, asysta Policji. W kościele na Piastach Zespół z Koźla ćwiczył już od 1600 godziny, a później muzyką i śpiewem witał wchodzących do kościoła około godziny 2045. W naszym kościele miało miejsce nabożeństwo uwielbienia, w czasie którego na ołtarzu Chrystus w monstrancji, a obok 14 relikwiarzy świętych zwiezionych z różnych parafii diecezji. Po błogosławieństwie - bardzo radosny moment - ucałowanie relikwii świętych. Na zakończenie poczęstunek cukierkami "krówkami ŚDM". Może po raz pierwszy w życiu, w wieczór wigilii uroczystości Wszystkich Świętych, mogliśmy poczuć "Świętych obcowanie".
13-15 listopada - piątek/niedziela
w Nysie, w klasztorze Ojców Werbistów zorganizowano Diecezjalny Kurs Ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza. Ksiądz Marcin, będąc opiekunem LSO w naszej parafii, stara się, aby nasi chłopcy i młodzieńcy zdobywali to co można. Trzech najaktywniejszych młodzieńców Marcin, Miłosz i Janek zostali zgłoszeni na Kurs. Zatransportowani w piątek do Nysy trochę się zlękli atmosfery klasztornej, ale w niedzielę ksiądz Marcin przywiózł ich w dobrych, radosnych humorach. Pojadą znowu! Przed nimi jeszcze trzy takie spotkania.
14 listopada - sobota
trwa międzyparafialny kurs dla ministrantów, chcących zostać lektorami. W spotkaniu formacyjnym w sobotnie popołudnie wzięło udział 8 chłopców.
16 listopada - poniedziałek
kilkadziesiąt osób wzięło udział w "Wieczorze uwielbienia", który poprowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji. Zasadniczo SNE spotyka się w każdy poniedziałek i zaprasza wszystkich chętnych.
20 listopada - czwartek
po dziewięciodniowej nowennie uroczystość świętego Rafała Kalinowskiego. Wieczorna msza święta zgromadziła Członków Bractwa Szkaplerza Świętego, którzy ze swoim sztandarem stanęli przed ołtarzem, włączyli się w Liturgię Słowa, przynieśli dary ofiarne. Uroczystym TE DEUM podziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski otrzymane poprzez modlitwę Bractwa Szkaplerza Świętego.
21 listopada - sobota
"Marianki na sportowo i wesoło" - pod takim hasłem ksiądz Łukasz Szuster, wikariusz kozielski, w Gimnazjum w Koźlu zorganizował sobotni poranek. Nasze Marianki pojechały z panią Mirelą. Gościem poranka był ksiądz Mariusz Sobek, diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi. Było wiele radości, przywieziono dyplomy,
i nadzieje na następne spotkanie.

O innych spotkaniach, o których tutaj nie wspominamy, przeczytajmy - korzystając z bogactwa strony internetowej.
W ostatnim dniu Roku Kościelnego z serca wypowiedzmy:
"Bogu niech będą dzięki". Pierwszą niedzielę ADWENTU rozpocznijmy od słów: "w nowy czas z Imieniem Boga".

28 listopada Roku Pańskiego 2015 proboszcz ksiądz Edward

2024 popielec


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
18.02.2024

KAZANIE PASYJNE


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat