Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

"Gorzkie żale przybywajcie ..."

Kazania pasyjne, jakie zwykło się wygłaszać w naszych świątyniach w trakcie przejmujących nabożeństw Gorzkich żali, prócz tego, że powinny, jak sama nazwa ich wskazuje, przybliżyć wiernym zagadnienie Męki Pańskiej i dopomóc im w Męki tej pobożnym rozważeniu, powinny również rozbudzić u słuchaczy świadomość grzechu i poczucie winy i współodpowiedzialności za cierpienie Chrystusa.

 

Otóż z takiego założenia wychodząc, proponuję i zapraszam, abyśmy, Drodzy Parafianie Parafii p.w. Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w kolejne niedziele tegorocznego Wielkiego Postu zatrzymali się, na zasadzie swoistej medytacji, przy różnych osobach, towarzyszących Jezusowi w ostatnich godzinach Jego ziemskiego życia, o których czytamy w biblijnych opisach, zwłaszcza zaś w opisie Markowym Pasji Zbawiciela (ów Markowy opis odczytywać będziemy w tym roku podczas liturgii Niedzieli Palmowej), a także, co za tym idzie, abyśmy przystanęli i zamyślili się nad kilkoma grzechami tymi, które z poszczególnymi osobami są związane, które, w moim przekonaniu przynajmniej, są ważne, a może nawet i kluczowe w życiu duchowym i od których wiele, jeśli nie wszystko, w naszym duchowym życiu zależy.

Oby te nasze wspólne u boku zafrasowanego, smutnego i bolejącego Pana spotkania były owocne: oby coraz bardziej przybliżały wszystkich nas do Niego i oby dopomagały nam w nawróceniu, które zawsze przecież, a już tym bardziej w czas wielkopostnej pokuty jest naszym obowiązkiem, naszą koniecznością.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
04.06.2023
 [aktualizacja: 20.02.2023]
Na rok 2023

katechumenat