Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Msza Święta o północy - Pasterka

W tym roku podobnie jak w ubiegłym Pasterka rozpoczęła się o północy i do momentu śpiewu "Wśród nocnej ciszy" wszystkie obrzędy wstępne, w tym modlitwa przy żłóbku była prowadzona w ciemności. Wspólnej liturgii przewodniczył ks. dr Robert Sadlak, a koncelebrowali wszyscy kapłani będący na terenie parafii. Homilię wygłosił ks. proboszcz, a na zakończenie Mszy Świętej podziękował wszystkim za trud włożony w przygotowania świątyni oraz złożył Bożonarodzeniowe życzenia. Po Pasterce w zakrystii dzieliliśmy się tradycyjnie opłatkiem. Poniżej znajduje się nagranie całości uroczystej Mszy Świętej o północy.

 

Jednak pamiętajmy o tym, że wbrew powiedzeniu "Święta, Święta i po świętach" nadal świętujemy i trwamy w oktawie Bożego Narodzenia, która ma swoją wielowiekową tradycję:

  • Pierwszy dzień, 25 grudnia, obejmuje obchody liturgiczne samej tajemnicy Narodzenia Pańskiego.
  • Drugi dzień, 26 grudnia, poświęcony jest św. Szczepanowi, diakonowi i pierwszemu męczennikowi. Kult liturgiczny św. Szczepana znany jest od IV wieku. W państwie Karolingów, a następnie w innych krajach zachodnich i północnych św. Szczepan stał się patronem koni, dlatego 26 grudnia święcono owies. W niektórych parafiach zwyczaj ten nadal jest pielęgnowany..
  • Trzeci dzień oktawy, 27 grudnia, poświęcony jest św. Janowi Apostołowi. Jego kult liturgiczny istniał już od IV wieku. W dniu św. Jana święci się wino i podaje się wiernym do picia: Bibe amorem s. Joannis. Spożywanie pokarmu albo napoju na cześć względnie pamięć Boga, jest powszechnym zwyczajem religijnym. Już w starożytności chrześcijańskiej (Cezary z Arles) czyniono to na cześć różnych świętych, ale tylko wino św. Jana otrzymało od XIII wieku błogosławieństwo i dlatego utrzymało się do dziś. Zwyczaj nawiązuje do legendy z VI wieku, według której po modlitwie i znaku krzyża, św. Jan bez szkody spożył zatrute wino i przez to nawrócił pogańskiego kapłana..
  • Czwarty dzień oktawy, 28 grudnia, to święto Młodzianków, wprowadzone do liturgii w V wieku. Młodziankowie to dzieci z Betlejem i okolicy, które niewinnie musiały oddać życie dla Chrystusa. Historia tego wydarzenia stała się treścią obchodu liturgicznego.
  • Dni następne, to jest 29, 30 i 31 grudnia, zgodnie z prawami oktawy, są dalszym ciągiem obchodów Bożego Narodzenia. W tym czasie przypadają dwa wspomnienia dowolne - św. Tomasza Becketa, biskupa i męczennika (29 grudnia) i św. Sylwestra I, papieża (31 grudnia).
  • W niedzielę wśród oktawy przypada święto Najświętszej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa (gdy w oktawie nie ma niedzieli, wtedy święto to obchodzi się 30 grudnia). Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.
  • Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia wypada 1 stycznia - uroczystość Maryi Bożej Rodzicielki.

zdjęcia: Daniel Kubny

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje





 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat