Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święty Mikołaju patronie nasz, módl się za nami...

Święty Mikołaj to wielce szanowany święty. Tym bardziej w Kędzierzynie - bo mamy kościół pod takim wezwaniem. Kościoły z wezwaniem świętego Mikołaja można spotkać wzdłuż rzeki Odry - w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Brzegu, Wrocławiu. Żeglarze i "ludzie wody" obrali go za patrona. Był biskupem Miry, a po śmierci jego relikwie przeniesiono do Bari we Włoszech, stąd tez często mówi się o świętym Mikołaju z Miry, a czasami z Bari. Czczony był i jest w kościele katolickim, a jeszcze bardziej w Kościele Prawosławnym. Żył na przełomie II i III wieku po Narodzeniu Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Największe jego sanktuarium znajduje się w Bari we Włoszech. W literaturze możemy znaleźć wiele przekazów mówiących o jego mądrej i z głęboką wiarą pełnionej posłudze biskupiej, o jego świętości i niespotykanej dobroci. Czas płynie, a święty Mikołaj ciągle, jeszcze bardziej niż kiedyś, wpisuje się w zwyczaje, tradycje, jest niestety wykorzystywany marketingowo. Nie zapominajmy jednak, że był świętym biskupem i wskazywał drogę do Chrystusa, a jego dobroć niech skłania nas do tego, abyśmy i my byli "świętymi mikołajami".
Święty Mikołaj nawiedził i nasz kościół 6 grudnia rano o godz.6.3o i wieczorem o godz.18.oo. Cieszyli się z tego i starsi i młodsi. Również mogliśmy go spotkać w wielu naszych domach w asyście naszych ministrantów.

 

zdjęcia: Sebastian Kubny,
ks. Łukasz

Uroczystość Najświętszej Trójcy
2019.06.16

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"