Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Triduum Paschalne w naszej parafii

Triduum Paschalne – jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. To jedyny czas, w którym chrześcijanie mogą – godzina po godzinie – wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim. Do tego z resztą jesteśmy powołani. Chrystus przecież cierpiał za nas i zostawił nam wzór, abyśmy szli za Nim Jego śladami (por. 1 P 2,21). Triduum to czas, w którym znaki, symbole i sakramenty przeplatają się i tworzą naszą więź z paschą Pana. Każda Eucharystia, a zwłaszcza liturgia Świętego Triduum Paschalnego, odnosi nas do rzeczywistości najbardziej fundamentalnej: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana, dzięki którym my również przezwyciężymy śmierć i wraz z Chrystusem zmartwychwstaniemy.

Msza Wieczerzy Pańskiej, którą w tym roku przewodniczył ks. Robert, miała dodatkowy akcent znaku obmycia nóg przez głównego celebransa. Eucharystia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji - tzw. ciemnicy.

Posłuchaj Liturgii Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek


Zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła w Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii. Czerwony kolor szat liturgicznych jest nie tyle kolorem męczeństwa, ile królewskiej purpury. Chrystus jawi się nam bowiem jako Pan królujący z drzewa Krzyża. Śpiewany przez nasz chór opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa według św. Jana nawiązuje do obrzędu koronacji królów izraelskich. Ks. Łukasz jako przewodniczący Liturgii również w tym dniu wygłosił Słowo Boże do zgromadzonego ludu. Na koniec liturgii przeniesiony został Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie można było go adorować.

Posłuchaj Liturgii Wielkiego Piątku


W Wielką Sobotę tradycyjnie można było poświęcić pokarmy i podzielić się nimi z ubogimi naszej parafii ofiarując je zespołowi Caritas, który te dary tym osobom w tym samym dniu przekazał.

Wigilia paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego, której przewodniczył w tym roku ks. Michał. Liturgia Wigilii Paschalnej jest pełna symboli i znaków, które jeszcze lepiej pomagają nam zrozumieć sens chrześcijaństwa.

Posłuchaj Liturgii Wigilii Paschalnej


W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną, natomiast w naszej parafii jak i w wielu innych procesja ma miejsce o świcie. Po uroczystej procesji wraz z orkiestrą została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz naszej parafii.

Posłuchaj fragmentów uroczystej Mszy Świętej "Rezurekcyjnej"

Poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.

2019 triduum

KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJE Z CAŁEGO TRIDUUM PASCHALNEGO

V Niedziela Wielkanocy
2019.05.19

ogloszeniaintencje

 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"